Jak pracować efektywnie w domu?

Praca w domu, zdalna wcale nie jest taka prosta jak się komuś wydaje. Trzeba być dobrym organizatorem, by móc ją wykonywać. Wiele osób tego nie potrafi. To, że nie ma szefa (nadzoru), czas pracy jest nienormowany, to nie oznacza, że nie musimy wykonać zadań w terminie.  Jeśli poważnie nie podejdziemy do zlecenia to nic z tego nie będzie. Pracodawca nam nie zapłaci i wypowie umowę.
Aby mieć efekty musimy zrobić plan pracy, ustalić godziny urzędowania i wyłączyć się od innych zajęć.

Plan jest niezbędny
Ustal godziny pracy i ściśle się ich trzymaj. Jeśli pracujesz w godzinach dopołudniowych, to nie odrywaj się i nie zajmuj się niczym więcej, bo będziesz miał zaległości. Poproś domowników, by Ci nie przeszkadzali i nie przerywali pracy do godz. …. Później będziesz miał czas dla nich. Z czasem się przyzwyczają do Twojego trybu pracy.

Wyodrębnij miejsce pracy i ubierz się
Nie pracuj w pidżamie, pościel łóżko i poczuj się jakbyś był w biurze. Uchyl okno, żebyś miał dostęp do świeżego powietrza. Praca będzie Ci szła dużo lepiej.

Spokój
Zamknij drzwi, wyłącz telewizor i odłącz się od domowników. Po prostu nie ma Cię dla nikogo.

Rób przerwy
Zjedz śniadanie, włącz komputer, zaparz sobie kawę lub herbatę i wykonuj swoją pracę. Co dwie godziny rób sobie kilkunastominutowe przerwy dla odprężenia oczu i kręgosłupa.  Wstań od biurka, bo chwila relaksu dobrze robi dla zdrowia.

Nie rozpraszaj się
Nie ma nic gorszego jak odrywanie się od pracy, zajmowanie się prywatnymi sprawami, bo trudno się znów zabrać za zlecenie. Jeśli odłożysz na później, będziesz miał zaległości. Nadmiar pracy zniechęci Cię i zmęczy. Rozpraszanie nie sprzyja efektywnej pracy. W czasie jej wykonywania, nie rozgaduj się ze znajomymi nawet na FB, unikaj czytania newsów na portalach, bo stracisz dużo czasu.

Posprzątaj miejsce pracy
Po zakończonej pracy posprzątaj na biurku, pochowaj wszystko do szafki, przygotuj miejsce pracy na następny dzień. Jeśli zostawisz wszystko na wierzchu, nie oderwiesz wzroku od dokumentów i będziesz cały czas myślał o tym co masz zrobić w kolejnym dniu. Nie odpoczniesz, będziesz zmęczony.

Jeśli będziesz pracował systematycznie i według planu zawsze wykonasz wszystko w terminie. Staraj się spędzać godziny popołudniowe na spacerze. Jak najmniej włączaj komputer w czasie wolnym. Organizm potrzebuje odpoczynku, a szczególnie oczy i kręgosłup. Dbaj o siebie, bo jeśli osłabisz wzrok i nabawisz się skrzywienia czy zwyrodnienia kręgosłupa to zaczniesz odwiedzać lekarzy. Pamiętaj też, że spacery i ćwiczenia uchronią Twoje nogi  prze żylakami. Staraj się robić sobie wycieczki z rodziną lub przyjaciółmi. Praca zdalna jest wolnością pod warunkiem, że potrafisz ją zorganizować.
AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *