Z etatu na samozatrudnienie u jednego pracodawcy

Pracujesz na etacie i szef proponuje Ci zmianę warunków zatrudnienia – przejście na własną działalność. Taka forma jest opłacalna dla przedsiębiorstwa i może być także atrakcyjna dla Ciebie.
Firma tnie koszty i niektórym pracownikom  proponuje samozatrudnienie. Nie musisz się zgodzić, ale przemyśl czy taka forma byłaby lepszym rozwiązaniem niż praca na etacie.

Kiedy zgodzić się na samozatrudnienie?
– pracodawca pokryje koszty ZUS,
– otrzymujesz podstawowe wynagrodzenie + prowizje,
– jeśli jesteś pewien, że zarobisz,
– nadal będziesz zarządzał danym terenem w którym dotychczas działałeś,
– będziesz mógł nadal obsługiwać swoich dotychczasowych klientów,
– firma zaproponuje stałą umowę o współpracy,
– będziesz informowany na bieżąco o działaniach przedsiębiorstwa, tak jakbyś był pracownikiem,
– otrzymasz stałe zlecenia,
– możesz nadal korzystać z samochodu firmowego (o ile dotychczas korzystałeś),
– będziesz brał udział w szkoleniach,
– kiedy nie odpowiada Ci atmosfera w firmie,
– chcesz mieć swobodę w pracy, brak nadzoru.

Firma proponuje pracownikowi samozatrudnienie, bo chce zaoszczędzić na kosztach. Jeśli jako pracownik otrzymywałeś wysokie wynagrodzenie (podstawę + prowizję) to bardziej opłacalne jest dla pracodawcy pokrycie Twojego pełnego ZUS-u, w związku z Twoją działalnością.  Oczywiście musi mu się to opłacać. Jeśli nie będziesz realizował planów sprzedażowych, realizował zleceń w terminie, pracodawca rozwiąże z Tobą umowę. Pamiętaj też, że nie możesz pracować dla konkurencji, w umowie znajdzie się klauzula o zakazie.

Jako samozatrudniony nie otrzymasz płatnego urlopu i dlatego musisz sobie zaplanować wypoczynek. Latem jest zazwyczaj mniej zleceń. W sprzedaży (w niektórych branżach) jest sezon ogórkowy.  Musisz jednak powiadomić pracodawcę, że wyjeżdżasz na wczasy. Nie będzie się z Tobą kontaktował i oczekiwał wysokiej sprzedaży lub wykonania zadań. Jeśli zaplanujesz urlop wcześniej to pilne sprawy załatwisz przed wyjazdem.

Samozatrudnienie ma wady i zalety. Przede wszystkim sam jesteś za wszystko odpowiedzialny. Nie masz jako takiej kontroli, jeśli będziesz wykonywał swoją pracę solidnie. Na przykład jesteś programistą lub grafikiem komputerowym i pracujesz w różnych godzinach. Zawsze wykonujesz zlecenia na czas. Szef nie sprawdza w jakich godzinach pracujesz. W przypadku kiedy jesteś przedstawicielem handlowym czy doradcą wyniki będą widoczne po wielkości sprzedaży i póki będą zadowalające dla firmy, będziesz miał pełną swobodę. Mając słabe efekty, szef może próbować Ci pomóc, poprzez dodatkowe narzędzia, materiały, konsultacje, szkolenia i in. Utrzymuj osobisty kontakt z szefem lub menadżerem i odbieraj każdy telefon. Jeśli nie możesz w danej chwili rozmawiać to oddzwoń.

Czy podjąć tego typu współpracę?
Musisz przeanalizować czy jest to opłacalne przede wszystkim dla Ciebie. Jeśli umiesz się zdyscyplinować i pracować samodzielnie (bez kontroli) to bardzo dobre rozwiązanie.
Od Ciebie zależy na jakich warunkach podpiszesz umowę – negocjuj. Nie musisz się na wszystko godzić. Jeśli byłeś dobrym pracownikiem, szef był zadowolony z Ciebie, będzie Ci łatwiej wynegocjować lepsze warunki współpracy. Musisz mieć pewność, że wynagrodzenie nie zmaleje, ale zwiększy się i będzie wpływało na Twoje konto w terminie. Na samozatrudnieniu może skorzystać Twoja rodzina. Sam sobie ustalasz grafik i nie masz problemu, żeby odebrać dziecko z przedszkola czy załatwić pilne sprawy. Nie musisz tłumaczyć się szefowi czy prosić o dzień wolny.

Na własnej działalności możesz przyjąć zlecenie od innej firmy, ale nie może być konkurencją dla Twojego pracodawcy.
Samozatrudnienie to często bardziej opłacalna forma zatrudnienia niż umowa o pracę. Oprócz wywiązywania się ze swoich obowiązków lub wykonywania przesłanych zleceń, nikt Ci nie może nic narzucić.
arka

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *