Motywuj się przez oglądanie filmów!

Poszukując sukcesu w pracy warto obejrzeć filmy, które skłaniają także do refleksji i motywują do działania. Zachęcamy do obejrzenia kilku z poniższej listy:

„Coco Chanel”, reż. Anne Fontaine
Fascynujący portret Coco Chanel (Audrey Tautou) to film dla osób, które potrzebują bodźca do walki o siebie. Słynna Coco urodziła się w biednej rodzinie w 1883 roku, była wychowywana przez zakonnice, przez chwilę próbowała sił jako piosenkarka, aż w końcu stała się znaną projektantką. „Przez 60 lat Coco Chanel stworzyła tysiące modeli, które ukształtowały współczesną modę kobiecą. Największe sławy epoki uznały jej styl. Była pierwszą kobietą, która stworzyła własne imperium” – słyszymy na końcu filmu. Działa na ambicje.

„Nietykalni”, reż. Olivier Nakache, EricToledano
W jedenastej minucie filmu Driss (Omar Sy) wchodzi na rozmowę o pracę. Chłopak chce tylko uzyskać podpis dla pośredniaka będący dowodem na to, że „mimo oczywistych zalet, nie dostał pracy”. Jak tłumaczy, wystarczą trzy rozmowy i ma załatwione bezrobocie. Pytanie Philippe, sparaliżowanego milionera (François Cluzet), którym Driss miałaby się opiekować: Czy nie ma większych ambicji? – jest początkiem pięknej i zabawnej historii. Jej moc jest wielka, bo „Nietykalni” to opowieść oparta na faktach.

„Praktykant”, reż. Nancy Meyers
Miłość i praca, praca i miłość. Tylko to się liczy” – te motywujące słowa padają już w pierwszej scenie filmu „Praktykant”, w której owdowiały emeryt Ben (w tej roli genialny Robert de Niro) gimnastykuje się w parku. W trzeciej minucie filmu Ben sięga po ulotkę zachęcającą seniorów do podjęcia praktyk, a następnie rozpoczyna starania o staż. Nie zniechęcają go nawet wymagania dotyczące aplikacji: „Zaprezentuj się przez video CV. Prześlij film na YouTube w mov, avi lub mpg”. Finalnie emerytowany dyrektor trafia w pracy pod skrzydła młodej, przedsiębiorczej kobiety o imieniu Jules (w tej roli Anne Hathaway). Zakłada profil na Facebooku, odnajduje się w pracy z młodymi, zaprzyjaźnia z szefową. Ta niezwykła historia motywuje do działania i pokazuje, że w każdym wieku można zacząć wszystko od początku.

„Moneyball”, reż. Bennett Miller
To biograficzny film dla osób, które myślą o założeniu własnego biznesu. Uczy odwagi i wiary we własne pomysły. Jest lekcją asertywności. Główny bohater Billy Beane (BradPitt) ma ograniczony budżet i drugorzędną drużynę Oakland Athletics. Ma jednak ambicje i chce stworzyć doskonałą drużynę. Długo nikt w niego nie wierzy. W końcu poznaje Petera Branda (Jonah Hill), chłopaka z ekonomicznym wykształceniem z innego klubu. Wspólnie odkrywają zawodników, rozstawiają ich na zaskakujących pozycjach na boisku, analizują mecze. Finał trzeba zobaczyć.

„The Social Network”, reż. David Fischer
Amerykański film obyczajowy o powstaniu Facebooka, na podstawie książki Bena Mezricha „Miliarderzy z przypadku”. Pokazuje, że w biznesie ważny jest pomysł, odwaga i kreatywność, ale i bodziec. Dla Marka Zuckerberg (JesseEisenberg) takim zapalnikiem stało zerwanie z dziewczyną. Powinien go zobaczyć każdy człowiek, który szuka w sobie odwagi do działania. Kiedy uda nam się ją znaleźć, jesteśmy na drodze do sukcesu.

„W pogoni za szczęściem”, reż GabrielleMucino
Historia Chrisa Gardnera (WillSmith), który utracił oszczędności próbując dorobić się jako akwizytor, jest autentyczna. Mimo przeciwności losu samotny ojciec stara się o posadę w biurze maklerskim. Oglądając walkę Chrisa o utrzymanie pracy, o syna, o przetrwanie, można się wzruszyć. Najbardziej motywujące są jednak ostatnie minuty filmu. Zdanie, że Chris finalnie założył własną firmę i dorobił się milionów, rozgrzewa wyobraźnię.

„Za wszelką cenę”, reż. Clint Eastwood
Historia MaggieFitzerald (Hilary Swank) to opowieść o zdeterminowanej kobiecie, która robi wszystko, aby osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym. Maggie stara się dostać pod opiekę trenera FrankieDunna (Clint Eastwood) jednak ten nie chce jej trenować. Maggie nie poddaje się, przychodzi na siłownię i zaczyna walczyć. Kiedy w końcu Maggie wychodzi na ring i ma kryzys, trener mówi o jej przeciwniczce: „Jest od ciebie lepsza, młodsza, silniejsza i ma większe doświadczenie. Co zamierzasz zrobić? Ruszaj!” Maggie wygrała. Film nie ma szczęśliwego zakończenia, ale opowiada o sile, marzeniach, ciężkiej pracy. Sprawia, że widz zaczyna się zastanawiać, czy w jego podejściu do pracy kryje się pasja.

Szczepan Jabłoński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *