Czy zabawka zastąpi dziecku czas spędzony z rodzicami?

Nie ma nic cenniejszego dla dziecka niż wspólnie spędzony czas z rodzicami na grach, rozmowach…Każda pociecha potrzebuje uwagi ze strony opiekunów, rozmowy, wysłuchania i dobrej rady. Dzieci mają swoje problemy i dla nich one są olbrzymie. Często rodzice są zajęci pozornie ważniejszymi obowiązkami i nawet nie pytają, jaki kłopot ma pociecha. Jeśli już powie o co chodzi to nie próbują im tłumaczyć, a nawet nie chcą słuchać. Dlaczego? Brak czasu z powodu nadmiaru obowiązków czy serialu w tv. Obecnie rodzice są bardzo zajęci, a warto pamiętać, że wspólne chwile spędzone z dzieckiem, to najpiękniejszy prezent, jaki możemy mu podarować. Wiemy doskonale, że straconego czasu nigdy nie nadrobimy. 

Czy obecnie rodzice mają czas dla swoich dzieci?
Badanie przeprowadzone przez platformę edukacyjną Squla.pl „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte?”[1] pokazało, że rodzice najczęściej spędzają z dzieckiem czas na takich aktywnościach, jak zabawa na podwórku, rozmowa czy oglądanie TV. Te czynności, które wymagają wyjścia „na miasto” zdarzają się sporadycznie – tylko dla 15% rodziców wyjście do kina, teatru czy muzeum, to najczęstsza aktywność z dzieckiem w czasie wolnym.

Co cenniejsze: spacer czy zabawka?
Każdy rodzic chciałby mieć ze swoim dzieckiem relację opartą na przyjaźni i zaufaniu. Podstawą do trwałej więzi są wspólne wspomnienia, które w przyszłości dla naszych pociech będą najbardziej cenną pamiątką z dzieciństwa. Ważne jednak, by przebywając z dzieckiem, wykorzystywać ten czas jak najpełniej, w sposób kreatywny i mądry. Jak wynika z badania Squli, aż 72% rodziców spędza czas wolny z dziećmi na świeżym powietrzu, a co trzeci rodzic przeznacza ten czas na wspólne oglądanie telewizji.

Bardziej wartościowe od kilku godzin oglądania filmów będzie przygotowanie posiłku, wyjście na spacer czy do teatru. Wyjazd w góry czy maraton gier planszowych z pewnością znaczyć będą więcej niż kolejna pluszowa maskotka. Często rodzice o tym zapominają i kupują swoim pociechom drogie prezenty, łudząc się, że w jakimś stopniu zastąpi to czas, który powinni spędzić z dzieckiem.

Wspólna nauka nie musi być nudna
Badanie „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte?” pokazało, że ¼ rodziców codziennie pomaga dziecku przy odrabianiu prac domowych. Warto od początku przekonywać dziecko, że nauka nie musi oznaczać żmudnego rozwiązywania zadań matematycznych czy „wkuwania” skomplikowanych wzorów, a wspólna nauka może być ogromną frajdą.

Nowe technologie oferują dziś szerokie możliwości wspierania nauki w sposób ciekawy i kreatywny, oczywiście przy ich mądrym wykorzystaniu – Ola Żdżarska, koordynator treści edukacyjnych w Squla.pl – Przykładem może być platforma edukacyjna Squla.pl, za pomocą której dzieci wraz z rodzicami mogą poprzez zabawę, gry i testy dostępne online, powtarzać wiedzę zdobytą w szkole.

Dziecko u sterów
Planując wspólny czas z dzieckiem, staramy się wymyślić zajęcia, które będą zgodne z potrzebami naszej pociechy, ale też sprawią nam przyjemność. Czasami jednak warto oddać im kontrolę i pozwolić, by danego dnia to dzieci zaplanowały wasz wolny czas. Jeśli zechcą zrobić fort na środku salonu i bawić się w nim cały dzień – pozwól na to.

Spędzanie czasu z rodzicami jest kluczowym zajęciem, które pozwala nawiązać trwałą więź z bliskimi osobami i zbuduje w dziecku poczucie bycia ważnym i kochanym – podkreśla Monika Perkowska, psycholog dziecięcy. Rodzice powinni pamiętać, że to oni są podstawowymi opiekunami dziecka i ich obowiązkiem jest dbanie o rozwój emocjonalny pociechy poprzez wspólnie spędzony czas. Nikt bowiem nie jest w stanie zastąpić rodzica i jego miłości. Czas z dzieckiem warto wykorzystać na swobodną zabawę, rozmowy, spacery oraz aktywności, które będą atrakcyjne zarówno dla dziecka, jak i dla nas. Bo to właśnie czynności, które kojarzą nam się z przyjemnością bycia razem najlepiej pozwalają budować bliskość i więź.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *