Jak pomóc dziecku w nauce j. obcego?

Dzieci uczą się j. angielskiego, a rolą rodziców jest im pomóc. Co z resztą to robią. Czy jednak zawsze pomagają skutecznie? 
Dziecko uczy się np. j. angielskiego w szkole i na zajęciach  pozalekcyjnych. Pracę domową odrabia samodzielnie. Tak jest praktycznie z każdym przedmiotem.

Nauka w domu bez presji i kontroli
Systematyczność to podstawa. Rodzic powinien pilnować, żeby dziecko pamiętało o przygotowaniu się do zajęć, powtórzyło nowe zwroty i słówka – odrobiło zadania.

Nie należy wywierać presji na dziecko. Rodzic powinien wykazać zainteresowanie, ale nie przejmować całkowitej odpowiedzialności za ten obowiązek. Lepiej zapytać, co ciekawego było na angielskim i zachęcić do zaprezentowania nowych umiejętności, niż od razu przechodzić do kontrolowania zeszytu. Powinien budować zaufanie i nie stosować przymusu, który zniechęca i nie sprzyja nabywaniu wiedzy.

Zachęcaj, nie wywieraj presji
Pierwsze niepowodzenia czy nadmierna presja mogą skutecznie zniechęcić dziecko do nauki. Co jednak zrobić, gdy maluch traci motywację do nauki?

Warto uświadomić sobie, że dziecko w wieku szkolnym nie jest w stanie dotrzymać długoterminowych zobowiązań. Nawet jeśli na początku wykazywało entuzjazm do zajęć z angielskiego, to po jakimś czasie może się okazać, że przestanie mu na nich zależeć. To zupełnie naturalne.

W takiej sytuacji przyda się odpowiednia motywacja. Pokażmy, że widzimy i doceniamy postępy w nauce (choćby najmniejsze). Porażki traktujmy jako naturalny etap nauki. Zapomnijmy o karach, gdy popełni błąd. Nie stosujmy też przekupstwa, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.Budujmy w dzieciach motywację wewnętrzną, która zapewni nam długofalowe efekty- tłumaczy Magdalena Uryn, konsultant metodyczny ze Szkoły Języków Obcych ABC

Dobry przykład dla dziecka
Pokaż dziecku, że również starasz się posługiwać obcym językiem. Poziom znajomości nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Wakacje za granicą
Jeśli wyjeżdżasz za granicę masz okazję nauczyć się wielu obcych słów lub doszlifować j. oby. Pomaga w tym kontakt z drugim człowiekiem, wizyta w restauracji, w sklepie czy spacer do miejsc, w którym na co dzień przebywają zwykli mieszkańcy.

Możesz po powrocie również zapisać się na zajęcia językowe. Wiek nie odgrywa tutaj żadnej roli. Ze względu na naszą neuroplastyczność mózgu, efektywna nauka jest możliwa nawet u osób starszych. Jeśli twoje dziecko uczęszcza do szkoły języka obcego, w miarę możliwości bierz udział w organizowanych przez nią warsztatach i spotkaniach.

Do dziecka mów po angielsku
Jeśli znasz choć trochę j. obcy wykorzystuj go w rozmowach z dzieckiem. To najbardziej efektywna metoda jego nauki. Nie bez przyczyny dzieci uczęszczające do zagranicznej szkoły, szybko zaczynają posługiwać się nowym językiem. Naśladowanie tych warunków jest niemożliwe, jednak można starać się zintensyfikować kontakt z angielskim. W jaki sposób? Na przykład poprzez słuchanie anglojęzycznych piosenek dla dzieci, oglądanie prostych bajek, puszczanie audiobooków lub czytanie książek.

Za ich pośrednictwem młody człowiek osłuchuje się z żywym językiem, prawidłowym akcentem i wymową – wyjaśnia Magdalena Uryn.

Zabawa
Dziecko poprzez zabawę poznaje otaczający je świat. To właśnie przy okazji tego spontanicznego procesu maluch uczy się w najbardziej efektywny sposób. W co się bawić, by utrwalać znajomość języka? Poniżej kilka pomysłów:

Domowe gry, zabawy
– wybierzcie kilka słów, które chcecie powtórzyć, a następnie każde z nich zapiszcie na dwóch karteczkach. Rozłóżcie kartki na stole, tekstem do dołu i szukajcie identycznych par.
– Scrabble, Doble, Bingo i Chińczyk – grajcie w popularne gry, posługując się wyłącznie językiem angielskim.
– rodzinny konkurs języka angielskiego – wspólnie ustalcie zasady i konkurencje. Kto zapamięta więcej słów? Kto najpiękniej przeczyta tekst? Kto wypisze 10 słówek na literę “b”?
– angielski wieczór – film, angielskie ciasteczka i herbata z mlekiem to idealny przepis na rodzinne spotkanie. Wspólne przygotowania będą dla maluchów dodatkową atrakcją.
– fiszki – wystarczy na małych karteczkach zapisać wyrazy i zwroty poznane na lekcji (z jednej strony po angielsku, a z drugiej po polsku). Karteczki będą pomocne w nauce słownictwa. Możecie wrzucić fiszki, np. do dużego słoika i każdym razem, kiedy przechodzicie obok, wyciągać 2 lub 3 karteczki i sprawdzać swoją pamięć.
Spraw, żeby nauka j. obcego była przyjemnością dla dziecka.
AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *