Praca zdalna – zalety i wady

Praca zdalna stała się wygodną formą pracy. Robić coś w zaciszu własnego domu w zamian za wynagrodzenie, bez szefa nad głową i w nienormowanym czasie pracy, to plan na życie dla wielu osób.
Jednak wykonując tego typu pracę, jesteś odcięty od grupy. Pracujesz w samotności. Nie uczestniczysz w życiu firmy. Musisz sam sobie zorganizować plan zajęć. Niezbędna jest samodyscyplina. Jeśli będziesz wiele spraw odkładał na później, narosną Ci zaległości. W domu możesz pracować jako pracownik etatowy zajmując się sprzedażą, prowadzeniem sklepu internetowego, portali społecznościowych i księgowości; umawianiem spotkań, programowaniem, tworzeniem grafiki komputerowej, tłumaczeniem, pisaniem i korektą teksów czy fakturowaniem.

Praca zdalna jest dobrą opcją dla spóźnialskich. Nawet jak zaśpisz nie będziesz miał z tego powodu problemów. Sam ustalasz plan dnia. Jeśli potrzebujesz coś załatwić w urzędzie, odebrać dziecko z przedszkola czy iść na badania, nie musisz się przed nikim tłumaczyć. Możesz pracę zabrać na wakacje i pracować całe lato nad morzem. Nic Cię nie ogranicza. Pracujesz w dresie i wygodnych kapciach. Masz więcej czasu dla rodziny. Możesz sobie zrobić przerwę w dowolnym czasie. Nie znaczy, że pracując w domu nic nie robisz. Masz zadania do wykonania, ale w komforcie własnego M. Pracujesz w odosobnieniu, w ciszy lub przy muzyce (jeśli lubisz).

Nie musisz z nikim się ścigać, wysłuchiwać złośliwych uwag i docinków ze strony szefa. Bez znaczenia dla Ciebie jest jaki humor ma w danym dniu pracodawca czy kierownik i jakie niespodzianki przygotował. Nie musisz pracować w nadgodzinach, znosić surowego szefa, nikomu się podlizywać i stresować się.

W niektórych firmach pracownik zdalny ma obowiązek pojawiać się raz w miesiącu lub częściej w biurze przedsiębiorstwa. Uczestniczy oczywiście we wszystkich szkoleniach.

Praca zdalna ma zalety, ale też i wady
Niemal połowa osób pracujących w ten sposób czuje się samotna. Praca zdalna daje mniej radości z wykonywanych obowiązków niż stacjonarna w biurze. Poza tym pozbawia inspiracji i rywalizacji; czasami może też irytować. Nie ma z kim porozmawiać, zasięgnąć czyjejś porady czy zapytać w razie wątpliwości. Pracownik zdalny otrzyma oczywiście pomoc, ale musi zadzwonić lub wysłać maila do biura.

Pracując online raczej nie awansujesz. Jak zrobisz plan to możesz liczyć na premię. Nie wiesz jednak co dzieje się w firmie.

Praca zdalna ma więcej zalet niż wad. Jest też szansą dla osób, które nie mogą znaleźć zatrudnienia w swojej miejscowości.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *