News will be here

Pies ratowniczy w szeregach Wojska Polskiego

W szeregi WOT został oficjalnie wcielony czworonożny żołnierz. Na Śląsku właśnie podpisano właśnie umowę z pierwszym przewodnikiem psa, jednocześnie żołnierzem OT. Certyfikowany pies ratowniczy rozpoczyna służbę w 13 ŚBOT.
Umowa została podpisana pod koniec ubiegłego roku przez MON. Była niezbędna do wcielenia psa ratowniczego do WOT.  Po podpisaniu umowy Wojsko przejmuje finansowanie czworonoga, począwszy od wyżywienia poprzez szkolenia i wyposażenie po pełną opiekę weterynaryjną. Pies mieszka nadal u przewodnika, który jest jego właścicielem, a na co dzień odbywa szkolenia.

Jak podkreśla dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas, to duży krok w drodze do budowania nowej zdolności jaką jest Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza K9 WOT.

Pomimo, że teraz nasze główne zadania polegają na wspieraniu służb w walce z koronawirusem,  to jednak nie przerywamy pracy nad naszym pilotażowym programem tworzenia Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9. Od niespełna roku trwają szkolenia nawigatorów i planistów a teraz do tej grupy zaczynają dołączać przewodnicy z psami poszukiwawczo – ratowniczymi. Nasz zespół już jest gotowy do udziału w akcjach poszukiwawczych a dzięki psom będzie mógł pomagać jeszcze efektywniej. – podkreślił płk Białas.

W skład GPR K9 WOT zgodnie z projektem ma wchodzić trzech planistów, sześciu nawigatorów, sześciu przewodników z psami oraz profiler. Z przewodnikami, których psy już mają zdane egzaminy klasy 0 lub 1 kontrakt będzie podpisywany automatycznie, gdy tylko wstąpi on do WOT.

Co ważne, osoby które działają obecnie w grupach OSP nie muszą z nich rezygnować by zostać przewodnikiem także w WOT. Ochotnicza Straż Pożarna w czasie pokoju zawsze ma pierwszeństwo przez Wojskami Obrony Terytorialnej. Tak było chociażby w przypadku powodzi, gdzie żołnierze WOT będący jednocześnie strażakami OSP byli zwolnieni ze stawiennictwa w trybie alarmowym w związku z wykonywaniem działań w ramach swojej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Służba psów w WOT oparta jest o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych oraz o instrukcję o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych RP.

Psy poszukiwawczo-ratownicze, to psy o rożnych specjalnościach: lawinowe, terenowe, gruzowiskowe czy wodne. Ich zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych pod lawinami, gruzami budynków, czy w trudnym terenie.

Do tej pory w armii służyło około 200 psów – wykrywają materiały wybuchowe i broń w grupach saperskich, narkotyki z Żandarmerią Wojskową, wojska specjalne korzystają z pomocy psów „komandosów” w akcjach odbijania zakładników pełnią też patrole strzegąc baz wojskowych, a od dwóch lat pracują także dla Służby Kontrwywiadu. Teraz specjalne psy pomogą żołnierzom w czasie akcji ratowniczych.

Przewodnicy z województwa śląskiego, którzy chcą dołączyć do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K-9 WOT mogą się zgłaszać e-mailem na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl , pod tym adresem otrzymają także odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *