News will be here

Czy Brexit zniechęcił Polaków do wyjazdu?

Brexit nie odstrasza Polaków. Wielka Brytania to nadal miejsce, do którego planujemy wyjechać do pracy. Kraj wskazało 14% zapytanych. Nieco więcej, bo 17% wybrało Niemcy. Na podium wśród krajów emigracji po raz pierwszy znalazły się Stany Zjednoczone – wynika z z raportu „Migracje zarobkowe Polaków V” publikowanego przez Work Service.

– Mocno przesadzone były opinie, że Brexit i jego zapowiedź spowoduje masowy powrót Polaków z emigracji. Myślę, że musimy liczyć bardziej na siebie niż na powrót set tysięcy Polaków z Wielkiej Brytanii, bo to bardzo szybko nie nastąpi – mówi newsrm.tv Jacek Kowalski, członek Zarządu Orange Polska ds. zasobów ludzkich.

Z raportu „Migracje zarobkowe Polaków V” wynika, że nad wyjazdem do pracy zagranicę zastanawia się 8% całej dorosłej populacji Polski czyli 2,4 mln osób. 5% badanych tj. 900 tys. osób jest zdecydowana na emigrację. W maju tego roku, liczba ta była wyższa aż o 600 tys.

– Mamy do czynienia z najniższym w historii naszego badania wynikiem. Tylko 12% Polaków rozważa emigrację zarobkową. Polacy odczuwają wyraźną poprawę na rynku pracy, znalezienie zatrudnienia nie stanowi dużego problemu dla kandydatów, a pracodawcy częściej rekrutują nowych pracowników – mówi Maciej Witucki, prezes Zarządu Work Service S.A. Nawet jeśli do naszych rodaków docierają informacje o słabszych danych makroekonomicznych, wolą zostać w kraju, niż ryzykować wyjazd za granicę. Na spadek liczby osób, która myśli o emigracji wpływ może mieć zarówno niestabilna sytuacja w Europie spowodowana decyzją o Brexicie, a także niższe bezpieczeństwo. Obecnie aż 2 na 5 Polaków uważa, że zamachy terrorystyczne w Zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji – dodaje Maciej Witucki.

Choć najczęściej wybieranymi kierunkami emigracji nadal są Niemcy (17%) i Wielka Brytania (14%), to aż 23% osób, które rozważają pracę zagranicą nie potrafi wskazać konkretnego kraju, w którym chciałyby żyć i pracować. Pierwszy raz w historii badania na podium krajów emigracyjnych stanęły Stany Zjednoczone z wynikiem 8%. Taki sam wynik jednak odnotowały także Hiszpania i Norwegia. W związku ze znaczącymi zmianami w kierunkach docelowych emigrujących Polaków warto zwrócić uwagę, że aż 38% z nich uważa, że zamachy terrorystyczne mają negatywny wpływ na decyzję o wyjeździe do pracy zagranicę. Pogląd ten wyznają najczęściej osoby z niższym wykształceniem

Emigrację najczęściej rozważają osoby młode, między 25 a 34 rokiem życia (40%). Jednocześnie największy spadek zainteresowania wyjazdem odnotowano wśród najmłodszych Polaków, w wieku 18-24 lata. W porównaniu z poprzednią edycją raportu, zainteresowanie pracą zagranicą w tej grupie wiekowej spadło aż o 22 p.p. Zmieniła się także sytuacja zawodowa chętnych do pracy poza granicami kraju. Aż 76% osób, które chcą emigrować posiada zatrudnienie, a wśród nich 41% pracuje na pełny etat. W majowej edycji raportu najczęściej, w celach zarobkowych, chciały opuścić kraj osoby bezrobotne. Co ciekawe obecnie tylko 3% osób uczących się rozważa pracę zagranicą. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania naszych rodaków, którzy chcą wyjechać, wciąż największy odsetek (75%) potencjalnych emigrantów mieszka na wsiach i miastach do 100 tys. mieszkańców. Grupą deklarującą największą chęć wyjazdu są osoby z wykształceniem średnim i zawodowym. Stanowią 56% ogółu potencjalnych emigrantów, czyli o 8 p.p. więcej niż w poprzedniej edycji badania.

Najnowsze dane wskazują, że nastąpiła znacząca zmiana jeśli chodzi o sytuację zawodową osób, które mają plany emigracyjne. Już nie bezrobotni, a osoby posiadające zatrudnienie częściej myślą o życiu i pracy zagranicą. Spadło także zainteresowanie emigracją wśród najmłodszych Polaków, ale nadal trzon grupy otwartej na pracę zagranicą stanowią osoby młode – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Nasze badanie odzwierciedla także sytuację gospodarczą w Polsce. Emigrację częściej rozważają osoby z regionów słabiej rozwiniętych i o wyższym poziomie bezrobocia – dodaje Inglot.

Mimo że największa (34%) liczba Polaków deklarujących chęć wyjazdu zarabia powyżej 3 tys. zł. miesięcznie, to lepsze warunki ekonomiczne wciąż dominują wśród przyczyn emigracji. 3 na 4 Polaków, którzy chcą pracować zagranicą jako główny powód wyjazdu wskazuje wyższe niż w Polsce zarobki. W następnej kolejności nasi rodacy wymieniają ex aequo: możliwość podróżowania i zwiedzania świata oraz brak odpowiedniej pracy w Polsce (po 27%). Na drodze do wyjazdu stoi natomiast przede wszystkim przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce, wskazywane przez 70% rodaków pragnących zamieszkać zagranicą. Dwukrotnie mniejszą ilość wskazań, lecz kolejną w rankingu barierą w emigracji jest atrakcyjna praca w kraju. Prawie 24% badanych jako barierę emigracji wskazuje nieznajomość języków obcych. Wśród preferowanych branż, w których Polacy chcieliby pracować jest budownictwo z wynikiem 18%. Zaraz za nim znajdują się rolnictwo i sadownictwo (15%) oraz logistyka, w tym transport i magazyny (14%). Co ciekawe 12% Polaków chciałoby prowadzić na emigracji własną działalność gospodarczą.
Źródło: news.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *