Większość z nas uważa, że mięso jest potrzebne do życia, ale wegetarianie są innego zdania. 1. października jest obchodzony jako Światowy Dzień Wegetarianizmu, ustanowiony przez Międzynarodową Unię Wegetariańską w 1977 roku w New Delhi (Indie). Ponad trzydzieści lat w tym dniu szczególnie jest promowany wegetarianizm.
Na całym świecie podkreślane są korzyści z tego stylu życia, który jest wolny od przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt. W wielu krajach odbywają się przedstawienia, występy artystyczne, happeningi, bezmięsne poczęstunki, pochody i marsze.
Do wegetarian przyłączają się organizacje i osoby, które aktywnie występują w obronie zwierząt, naturalnego środowiska i zdrowego stylu życia. Organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia i promują wegetarianizm – życie bez okrucieństwa.
Wegetarianizm jest znany od wieków. To dobrze nam znany sposób odżywiania charakteryzujący się wyłączeniem mięsa i produktów odzwierzęcych z codziennej diety. Wegetarianizmu to jarski, bezmięsny sposób odżywiania produktami pochodzenia roślinnego jak: nasiona roślin strączkowych i oleistych; orzechy, i grzyby, owoce, warzywa, rośliny okopowe i zbożowe. Można powiedzieć, że wegetarianizm jest stary jak świat. Z tą różnicą, że dawniej kierowano się przede wszystkim motywami religijnymi (zgodny z wolą Boga), a dziś jest praktykowany ze względów etycznych.
Zaletą diety bezmięsnej jest niewielka ilość cholesterolu i tłuszczu w pokarmach. Często zalecana podczas choroby i w profilaktyce leczenia schorzeń jak np: otyłość, cukrzyca, miażdżyca, niedokrwienie serca, nadciśnienie, kamica nerkowa i żółciowa oraz nowotwór jelita grubego.
Warto wiedzieć, że dieta jarska obniża ryzyko zatruć pokarmowych, które są wywołane przez drobnoustroje chorobotwórcze. Wegetarianie są aktywni fizycznie, ograniczają spożywanie alkoholu, herbaty i kawy, a co ważne dla organizmu – palą mniej papierosów.
Mamy kilka rodzajów diety wegetariańskiej:
Semiwegetarianizm – dopuszcza spożywanie małych ilości drobiu, jaj, ryb i produktów mlecznych,
Owowegetarianizm – wyłączenie z produktów zwierzęcych tylko jajek,
Weganizm –wykluczenie spożywania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego,
Laktoowowegetarianizm – spożywanie jedzenie produktów mlecznych oraz jaj z wyłączeniem mięsa i ryb,
Laktowegetarianizm – spożywanie z produktów zwierzęcych tylko mleka i jego przetworów,
Witarianizm –spożywanie wyłącznie surowych owoców i warzyw,
Frutarianizm – spożywanie tylko i wyłącznie owoców, które spadną z drzew.
Wegetarianie mówią, że dzięki diecie są zdrowsi i mają w perspektywie dłuższe życie.
arka