News will be here

Niewydolność serca – dlaczego trzeba leczyć?

Niewydolność serca _ badania i leczenie

. Niewydolność serca objawia się przeważnie w postaci duszności oraz uczucia silnego zmęczenia nie tylko podczas wysiłku, ale też spoczynku. Dolegliwość można rozpoznać po obrzękach wokół kostek. Jest ona związana z niedostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek.

Niewydolność serca jest poważnym stanem, ponieważ serce nie pracuje prawidłowo, w wyniku czego nie dostarcza organizmowi odpowiedniego przepływu krwi zawierającej tlen i składniki odżywcze. Przyczyną dolegliwości jest najczęściej uszkodzenie struktur mięśnia sercowego lub jego zastawek. Na skutek upośledzenia funkcji serca dochodzi do wielu różnorodnych zaburzeń metabolicznych, gromadzenia się płynów w różnych okolicach ciała, powiększenia mięśnia sercowego, a także niekorzystnych zmian w układzie hormonalnym. To z kolei bywa przyczyną nieprzyjemnych, a nawet niepokojących dolegliwości.

Skutki niewydolności serca

Niewydolności serca jest przede wszystkim pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego. Osoba zmagająca się z chorobą, szybko się męczy i odczuwa osłabienie mięśni oraz pogorszenie kondycji. Czynności takie jak spacery, wchodzenie po schodach czy prace w ogrodzie w wyniku niewydolności serca mogą stanowić wyzwanie. Powszechne bywają duszności. Obecność zadyszek związana jest z zastojem płynu w płucach, którego niewydolne serce nie jest w stanie wypompować. Poczucie braku powietrza w początkowej fazie choroby zwykle pojawia się po większym wysiłku takim jak aktywność rekreacyjna czy domowe prace gospodarcze, lecz wraz z postępem upośledzenia funkcji serca może pojawić się duszność spoczynkowa. Bywa ona szczególnie odczuwana podczas leżenia płasko na plecach. Dlatego też chorzy nierzadko używają dużej ilości poduszek lub nawet śpią i odpoczywają w pozycji siedzącej.

Niewydolność serca a wpływ na organizm

Niewydolność serca wpływa na obrzęki w wyniku gromadzenia się płynów śródtkankowych. Może on zalegać w płucach, ale bywa także obecny w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, kolan i kostek, a nawet wypełnia przestrzeń jamy brzusznej. Stanowi przyczynę zwiększenia obwodu pasa i wagi oraz pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co więcej, w konsekwencji zastoju płynów niewydolności serca może towarzyszyć żółtaczka, związana z zaleganiem krwi w wątrobie.

NT proBNP – na czym polega badanie

Badanie NT proBNP powinno zostać wykonane u każdego pacjenta z objawami sugerującymi niewydolność serca. Szczególnie istotne okazują się: duszność, przewlekły kaszel, obrzęki i towarzyszące choroby kardiologiczne. Pozwala ocenić zaawansowania lewokomorowej niewydolności serca. Służy nie tylko diagnostyce niewydolności serca, ale także kontroli efektów leczenia u chorych. Ma również istotne zastosowanie w ocenie rokowania u pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego. Badanie stężenia NT proBNP przeprowadza się w próbce krwi żylnej, pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Nie wymaga przygotowania i może być wykonane o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków.
źródło: zdrowie.pap