News will be here

Czy przejadanie się jest szkodliwe?

Dlaczego przejadanie się jest szkodliwe?

Przejadanie się jest szkodliwe z wielu powodów. Może pojawić się zgaga, ponieważ następuje wypełnienie przełyku dodatkową ilością kwasu żołądkowego. Jest też szkodliwe dla serca, gdyż przyspiesza w celu podniesienia metabolizmu i strawienia nadmiernej ilości jedzenia. Od objadania się tyjemy.

Przejadanie się jest szkodliwe dla narządów

Podczas dostarczania organizmowi zbyt dużej dawki jedzenia, dochodzi do rozszerzenia się żołądka, który musi je pomieścić. Uciska wówczas na inne organy, powodując dyskomfort. Muszą się też wysilić wątroba i trzustka, w celu wyprodukowania większej ilości enzymów i hormonów. Po spożyciu nadmiernej ilości pokarmu, często stajemy się ociężali, leniwi, a nawet źle się czujemy. Zdarza się nawet, że mamy ochotę na chwilę drzemki, by się wszystko ułożyło. Jeśli będziemy się przejadać, przybierzemy na wadze. Otyłość z kolei prowadzi do całego szeregu schorzeń. Przeciążone organy gorzej pracują. W sytuacjach, gdy jesteśmy zdrowi i pozwolimy sobie przy wyjątkowych okazjach, jakimi są święta, proszona kolacja, wesele czy inna rodzinna impreza, nie ma powodu do zmartwienia.

Badanie przeprowadzone na australijskim Deakin University

Okazjonalne objadanie się nie prowadzi do groźnych skutków metabolicznych, co potwierdzili naukowcy. Badanie przeprowadzili na niewielkiej grupie 22. letnich, szczupłych ochotników. Testy różniły się tym, że jeden obejmował 5 dni świątecznych, podczas których uczestnicy folgowali sobie w jedzeniu. Drugi natomiast trwał 28 dni i ochotnicy chronicznie się przejadali. Stosowana była australijska dieta: 5% tłuszczu, 15% białka i 55% węglowodanów. Jedzenie składało się z wysokokalorycznych przekąsek, m.in: frytek i czekolady, które dziennie dostarczały dodatkowo 1 000 kalorii. W tym krótkim okresie nie wzrosła masa ciała, ale zwiększyła się ilość tłuszczu wokół wewnętrznych narządów. Nie uległy zmianie parametry metaboliczne. Zdaniem naukowców, chroniczne przejadanie się jest szkodliwe, ponieważ wewnątrz organizmu, dochodzi do zwiększenia masy tkanki tłuszczowej, co wpływa na zmniejszenie wrażliwości na insulinę.

Przejadanie się jest szkodliwe dla ciąży

Naukowcy z Rutgers University podczas eksperymentów wykonywanych na myszach odkryli, że przejadanie się w ciąży i podczas karmienia piersią, może nawet sprzyjać otyłości u dziecka, również w jego dorosłym wieku. Dzieci urodzone przez matki z otyłością lub nadwagą, w dorosłości zazwyczaj ważą więcej, niż w przypadku kobiet, o niższej masie ciała. Przeprowadzone eksperymenty sugerują, że wyjaśnienie wykroczyło poza czynniki środowiskowe, jak: nauka niezdrowych nawyków żywieniowych w okresie dzieciństwa – twierdzi główny autor badania, prof. Mark Rossi. Nadmierna ilość pokarmu w trakcie ciąży i karmienia przeprogramowuje mózgi rozwijających się maluchów, a być może i przyszłych pokoleń – przestrzega ekspert. Jest to sygnał, aby przyszłe mamy uważały ze spożywaniem nadmiernych ilości pokarmów. Podczas karmienia piersią, również jest ważna zdrowa i umiarkowana dieta. Pozwoli zmniejszyć ryzyko związane z różnymi problemami zdrowotnymi u potomstwa, jak: otyłość, cukrzyca, wczesne dojrzewanie płciowe, zmniejszona płodność – przestrzega dr Mengjie Wang z Uniwersytetu w Toledo.

Objadanie się przez nastolatków

Naukowcy z Massachusetts General Hospital przyjrzeli się nastolatkom. Zaburzenie napadowego jedzenia jest związane z otyłością oraz zespołem metabolicznym. Sprawdzili, czy widać u młodych ludzi korelacje między tą przypadłością i objadaniem się, ale jeszcze przed zdiagnozowanym zaburzeniem. Analiza zdrowia oraz zachowań u osób w wieku 17. lat wskazała jednak na tego typu związki. U nastolatek, które się objadały, częściej występowały: nadmiar tłuszczu i stany zapalne.  Młodzież, która zgłaszała nadmierne spożywanie pokarmów i objadanie się, zdaniem badaczy, miała większą ilość tkanki tłuszczowej, a także znacznie gorsze profile dotyczące zapaleń oraz białek, które produkowane były przez komórki tłuszczowe. Naukowcy ostrzegają w swojej publikacji, że rośnie ryzyko przyszłych chorób serca.

Przejadanie nie musi być groźne

Nie każde przejadanie się jest szkodliwe. Kiedy objadamy się od czasu do czasu, możemy zawsze zrzucić zbędne kilogramy. Wystarczy regularna aktywność fizyczna i ograniczenie spożywania kalorycznych produktów. Należy zawsze kontrolować swoją wagę, by móc w porę zareagować. Nie tylko od nadmiaru jedzenia utyjemy, ale także od słodyczy i słodkich, gazowanych napojów. Trudno odmówić sobie smakowitego jedzenia i pysznych deserów, ale musimy pamiętać, żeby zgubić nadwagę. Przejadanie nie musi być szkodliwe, gdy będziemy trzymać rękę na pulsie. W przeciwnym razie, czeka nas dieta, która wprowadza ograniczenia i wymaga poświęcenia dużo czasu.
źródło: zdrowie.pap.pl