News will be here

Czego nie powinno być w CV

Czego unikać w CV

Warto wiedzieć czego nie powinno być w CV, żeby dokument był czytelny i pozbawiony zbędnych informacji. Curriculum vitae musi mieć maksymalnie dwie strony i zawierać treść dostosowaną do oferty pracy, odpowiednio podkreślając mocne strony kandydata. Życiorys najlepiej przesłać w formacie PDF, ponieważ nie można go edytować i wygląda profesjonalnie na każdym komputerze.

Doświadczenie w Curriculum vitae 

Pisząc o swojej karierze zawodowej, warto skupić się na kilku kluczowych aspektach, które przyciągną uwagę rekrutera. Przede wszystkim, doświadczenie zawodowe powinno być dostosowane do oferty pracy. Opisy miejsc pracy muszą być zwięzłe i konkretne. Zamiast wymieniać codzienne obowiązki, dobrze jest skupić się na osiągnięciach i rezultatach, używając do tego liczb, gdyż zwiększają wiarygodność i pokazują, realne rezultaty. Wskazane jest również pokazanie rozwoju zawodowego, na przykład awansu czy zdobycia nowych kompetencji, co świadczy o ambicji i zdolnościach kandydata do adaptacji.

Zamiast pisać, o posiadanych umiejętnościach komunikacyjnych, warto wspomnieć o sytuacji, w której zdolności okazały się kluczowe. Opisując miejsca pracy, warto używać dynamicznego języka, by zaprezentować się przed rekruterem jako osoba potrafiąca osiągać cele. Należy zachować przejrzystość w dokumencie, dlatego każde stanowisko powinno być opisane w klarowny sposób, zaczynając od nazwy firmy, stanowiska i dat zatrudnienia, przechodząc do krótkiego, zwięzłego opisu obowiązków i osiągnięć. Dla rekrutera istotny jest, co kandydat wniósł do poprzednich miejsc pracy i jakie rezultaty osiągnął. Pisząc o doświadczeniu zawodowym, należy stosować nagłówki, pogrubienia i punktory, dzięki czemu, CV będzie przejrzyste.

Kiedy rekruterzy negatywnie podchodzą do CV?

Rekruterzy szukają idealnych kandydatów na podane stanowiska. Jeśli CV jest nieczytelne, napisane z błędami, nie uwzględnia wymagań zawartych w ogłoszeniu, odrzucają podczas wstępnej selekcji. Czynniki, które wpływają na negatywną opinię:

  • brak umiejętności dostosowanych do oferty pracy,
  • zbyt długie lub zbyt krótkie CV,
  • brak jasno zdefiniowanych umiejętności i osiągnięć,
  • nieaktualne lub nieistotne doświadczenie zawodowe,
  • zbyt ogólne opisy stanowisk i obowiązków,
  • nierealne wyniki i liczby,
  • przesadzone osiągnięcia,
  • zawyżenie poziomu znajomości języków czy umiejętności technicznych,
  • nadmiar szczegółów na temat wykształcenia (średnia ocen ze studiów)
  • nieprofesjonalny adres e-mail (zdrobnienia)
  • nadmiar kolorów i grafik,
  • nieadekwatne zdjęcie lub jego brak w przypadku wymogu,
  • brak klarowności w prezentacji danych.

Tworząc CV warto skorzystać ze wzoru dostępnego w Internecie, co pozwoli sporządzić profesjonalny życiorys zawodowy, wyróżniający na tle innych kandydatów. Sam szablon jednak nie wystarczy, bo trzeba Curriculum vitae wypełnić odpowiednią treścią, nie tylko dotyczącą wykształcenia i doświadczenia zawodowego, ale również hobby i osiągnięć, istotnych dla firmy.

Pisząc o swoich sukcesach, nie wolno przesadzać. Umniejszanie swojej wartości, przez pomijanie otrzymanych nagród i wyróżnień, mających związek z danym stanowiskiem, również jest błędem. Umiejętności kandydata muszą być jednak potrzebne firmie, żeby pracodawca wziął je pod uwagę. Warto podkreślić swoje mocne strony i cechy charakteru, ale bez specjalnej przesady.

Czego nie powinno być w CV

W CV nie podaje się fałszywych informacji niezależnie od tego, czy chodzi o doświadczenie zawodowe, umiejętności lub poziom znajomości języków obcych. Rekruterzy są ekspertami w tej dziedzinie, bo przechodzą szkolenia i korzystają z różnych narzędzi oraz metod, więc potrafią odróżnić prawdę od fałszu. Często kontaktują się z poprzednimi pracodawcami, aby potwierdzić informacje zawarte w CV.

Jeśli nawet coś przeoczą w życiorysie, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykryją prawdę i przerwą proces rekrutacyjny. Kandydaci narzekają na skomplikowane metody pracy działu HR, ale jest to spowodowane dużą odpowiedzialnością, jaka ciąży na pracownikach. Nowo przyjęta osoba musi sprostać oczekiwaniom firmy, do czego potrzebne są odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Rekruterzy nie mogą sobie zatem pozwolić na popełnienie błędu. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet, gdy kandydat zostanie zatrudniony, a kłamstwo w CV wyjdzie na jaw, będzie musiał zwrócić wypłacone wynagrodzenie.
AM