News will be here

Czyszczenie i przechowywanie akcesoriów malarskich

jak czyścić wałek i pędzel po malowaniu

Czyszczenie i przechowywanie akcesoriów malarskich po pracach remontowych, pozwala je ponownie wykorzystać. Zamiast wałki i pędzle wyrzucać, marnując pieniądze, można przechować, a w razie potrzeby, użyć ponownie.

Jak umyć pędzel i wałek po malowaniu?

Pędzle i wałki należy czyścić od razu po zakończeniu pracy, aby ułatwić usunięcie pozostałości farby. Nie wolno dopuścić do zaschnięcia farby olejnej. Sposób czyszczenia zależy od rodzaju użytej farby:

  • farby wodorozcieńczalne (akrylowe, lateksowe)– narzędzia malarskie zanurzamy w ciepłej wodzie z mydłem na kilka godzin. Ważne, by woda nie była gorąca, ponieważ może to utrudnić usunięcie farby. Należy też unikać zanurzania drewnianych rączek, by nie doszło do pękania lakieru. Pędzli i wałków nie myjemy pod bieżącą wodą, aby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych substancji do kanalizacji.
  • farby rozpuszczalnikowe (np. olejne)– do czyszczenia tych narzędzi potrzebny jest rozpuszczalnik, którego rodzaj zależy od instrukcji na opakowaniu farby. Wlewamy rozpuszczalnik do małego słoika i zanurzamy w nim pędzel lub wałek na kilka godzin.

Po zakończeniu czyszczenia, wody i rozpuszczalnika nie wolno wylewać do odpływu ani wyrzucać. Wodę można wykorzystać do następnych prac, a rozpuszczalnik, przelać do butelki do ponownego użycia. Kuwetę malarską czyścimy, usuwając najpierw nadmiar farby szpachelką.

Jak przechowywać pędzel i wałek po malowaniu? 

Aby narzędzia malarskie służyły nam długo, kluczowe jest nie tylko ich dokładne czyszczenie, ale także odpowiednie przechowywanie. Po umyciu należy je osuszyć, unikając jednak suszenia na kaloryferze, co mogłoby zniekształcić włosie. Pędzle najlepiej trzymać w suchym i przewiewnym miejscu, w pozycji poziomej lub zawieszone pionowo za trzonek. Dla zachowania kształtu włosia, można je owinąć papierem lub folią. Wałki warto przechowywać w kartonowym lub plastikowym pudełku, aby ochronić je przed kurzem.

Czy wałki i pędzle trzeba myć po każdym malowaniu?

Wałki i pędzle należy myć po każdym użyciu, aby przedłużyć ich żywotność.  Jeśli farba wyschnie na narzędziach, staje się trudna do usunięcia. Jeśli jednak zabezpieczymy akcesoria malarskie w odpowiedni sposób, można uniknąć codziennego ich mycia, co jest wygodne, gdy prace trwają kilka dni. Część z włosiem dokładnie owijamy folią spożywczą lub wkładamy narzędzia do plastikowej torby, a trzonki szczelnie zabezpieczamy taśmą malarską, aby odciąć dostęp powietrza. Tak zabezpieczone narzędzia można przechowywać w suchym miejscu, a po usunięciu folii kontynuować malowanie –mówi Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów (PZPFiK),

Czyszczenie i przechowywanie akcesoriów malarskich 

Jeśli narzędzia malarskie są już zbyt zużyte, by można było je ponownie wykorzystać, należy je traktować jako odpady niebezpieczne. Po wyschnięciu powinny zostać oddane do lokalnego punktu zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). To samo dotyczy plastikowych i metalowych opakowań po farbach. Natomiast wałki i pędzle w dobrym stanie, warto umyć i zabezpieczyć, by w razie potrzeby móc ponownie użyć.

Narzędzia są przydatne w wielu sytuacjach. więc warto mieć w domu. Czyszczenie i przechowywanie akcesoriów malarskich umożliwi zmniejszenie wydatków i zaoszczędzenie czasu na zakupach.
Melania Wojas