1 października – Światowy Dzień Wegetarianizmu

Większość z nas uważa, że mięso jest potrzebne do życia, ale  wegetarianie są innego zdania. 1. października jest obchodzony jako  Światowy Dzień Wegetarianizmu, ustanowiony przez Międzynarodową Unię Wegetariańską w 1977 roku w New Delhi (Indie). Ponad trzydzieści lat w tym dniu szczególnie jest promowany wegetarianizm.
Na całym świecie podkreślane są korzyści z tego  stylu życia, który jest wolny od przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt. W wielu  krajach odbywają się przedstawienia, występy artystyczne, happeningi, bezmięsne poczęstunki, pochody i marsze.
Do wegetarian przyłączają się organizacje i osoby, które aktywnie występują w obronie zwierząt, naturalnego środowiska i zdrowego stylu życia. Organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia i promują wegetarianizm – życie bez okrucieństwa.

Wegetarianizm jest znany od wieków. To dobrze nam znany sposób dieta-zdrowieodżywiania charakteryzujący się wyłączeniem mięsa i produktów odzwierzęcych z codziennej diety. Wegetarianizmu to jarski, bezmięsny sposób odżywiania produktami pochodzenia roślinnego jak: nasiona roślin strączkowych i oleistych; orzechy,  i grzyby, owoce, warzywa, rośliny okopowe i zbożowe. Można powiedzieć, że wegetarianizm jest stary jak świat. Z tą różnicą, że dawniej kierowano się przede wszystkim motywami religijnymi (zgodny z wolą Boga), a dziś jest praktykowany ze względów etycznych.

Zaletą diety bezmięsnej jest niewielka ilość cholesterolu i tłuszczu w pokarmach. Często zalecana podczas choroby i w profilaktyce leczenia schorzeń jak np: otyłość, cukrzyca, miażdżyca, niedokrwienie serca, nadciśnienie, kamica nerkowa i żółciowa oraz nowotwór jelita grubego.
Warto wiedzieć, że dieta jarska obniża ryzyko zatruć pokarmowych, które są wywołane przez drobnoustroje chorobotwórcze.  Wegetarianie są aktywni fizycznie, ograniczają spożywanie alkoholu, herbaty i kawy, a co ważne dla organizmu – palą mniej papierosów.

Mamy kilka rodzajów diety wegetariańskiej:
Semiwegetarianizm – dopuszcza spożywanie małych ilości surowkidrobiu, jaj, ryb i produktów mlecznych,
Owowegetarianizm – wyłączenie z produktów zwierzęcych tylko jajek,
Weganizm –wykluczenie spożywania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego,
Laktoowowegetarianizm – spożywanie jedzenie produktów mlecznych oraz jaj z  wyłączeniem mięsa i ryb,
Laktowegetarianizm – spożywanie z produktów zwierzęcych tylko  mleka i jego przetworów,
Witarianizm –spożywanie  wyłącznie surowych owoców i warzyw,
Frutarianizm – spożywanie tylko i wyłącznie owoców, które spadną z drzew.
Wegetarianie mówią, że dzięki diecie są zdrowsi i mają w perspektywie dłuższe życie.
arka

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *