Jaki będzie rynek agencji rekrutacyjnych w 2018 r.

W Polsce wzrasta liczba agencji rekrutacyjnych. Według raportu Polskiego Forum HR w trzecim kwartale przybyło 400 nowych, co łącznie daje 8 900 podmiotów działających na rynku . Firmy dostrzegają, iż trudno jest znaleźć właściwe osoby na określone stanowiska, stąd proces rekrutacji coraz częściej oddają w ręce profesjonalnych specjalistów. Jednak wraz ze wzrostem wynagrodzeń dla pracowników, rosną także koszty rekrutacji.
Jak podaje Polskie Forum HR wysokość obrotów firm członkowskich PFHR w trzecim kwartale 2017 roku wzrosła aż o 17% osiągającwysokość 33,5 mln PLN (w zakresie rekrutacji stałych na terenie Polski w porównaniu do poprzedniego roku). Jeszcze szybciej, bo aż o 36%, rosną rekrutacje międzynarodowe. Na rynku polskim przeważają zamówienia na rekrutacje dla sektora usług, zaś na międzynarodowym najwięcej prowadzonych jest procesów dla sektora produkcyjnego. W rankingu firm zrzeszonych w Polskim Forum HR szczególną uwagę zwraca Jobhouse –butikowa agencja wywodząca się z Trójmiasta, ze stuprocentowym polskim kapitałem, która w tym roku obchodziła 6. urodziny. Firma znowu podskoczyła w rankingu,zajmując wysokie 15 miejsce, wyprzedzając międzynarodowe korporacje często z kilka razy dłuższym doświadczeniem.

Rok 2017 był bardzo dobrym czasem zarówno dla branży rynku rekrutacji, jak i dla firmy Jobhouse. Duże zaangażowanie zespołu w swoją pracę oraz ciągły rozwój firmy widoczny jest także w liczbach.
W podsumowaniu pierwszego kwartału zajmowaliśmy 17 miejsce, drugi zaś zakończyliśmy na 16 pozycji, trzeci – zajmujemy zaszczytną dla nas 15 pozycję. To dla nas najlepsza nagroda za naszą pracę.– komentuje wyniki raportu Natalia Bogdan, właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse. Dodaje: Zakładając firmę w 2011 roku nie przypuszczałam, że z jednoosobowej działalności, powstanie firma o zasięgu międzynarodowym, zatrudniająca rocznie 3 tys. pracowników. Jestem dumna z mojego zespołu i mam nadzieję, że w przyszłym roku znajdziemy się o kilka pozycji wyżej.

Tendencja do rozwoju branży rekrutacyjnej będzie się utrzymywała także w 2018 roku. Rynek pracownika, niskie bezrobocie, większe wymagania kandydatów wobec pracy sprawią, iż proces rekrutacji jest coraz trudniejszy, a co za tym idzie droższy. Agencje rekrutacji zwykle uzależniają swoje wynagrodzenie od poziomu uposażenia rekomendowanych kandydatów. W związku z tym, iż oczekiwania kandydatów są wyższe niż przed rokiem, stąd koszty znalezienia pracowników za pośrednictwem agencji pracy także wzrosną.
Dorota Steliga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *