A gdybyśmy zamieszkali na księżycu?

26 min. film dostępny bezpłatnie od 07 stycznia- 07 kwietnia /2019
https://www.arte.tv/pl/videos/078162-018-A/a-gdybysmy-zamieszkali-na-ksiezycu/

W Niemieckim Centrum Lotnictwa i Astronautyki w Kolonii, zajmiemy się kwestią kolonizacji Księżyca: np. wzniesienia na nim budynków i zapewnienia wyżywienia. Wszystkie duże agencje kosmiczne chcą poprzez stałe bazy na Księżycu pójść w ślady zakończonych sukcesem misji Apollo z lat 60.
Apollo 11- astronauci Neil Armstrong, Michael Collins i Edwin „Buzz” Aldrin lecą do dotąd nieosiągalnego celu: na Księżyc. 5 dni później, wczesnym rankiem 21 lipca 1969 roku, Neil Armstrong wypowiada niezapomniane zdanie: „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Armstrong i Aldrin spędzają łącznie 2,5 godziny na powierzchni Księżyca. Pobierają próbki ziemi i zatykają w niej amerykańską flagę. Obserwuje ich na żywo 600 milionów ludzi. To pierwsze udane lądowanie na Księżycu.

W grudniu 1972 roku odbyła się ostatnia misja Apollo. Od tamtej pory na Księżycu nie było nikogo. I nawet wtedy astronauci tylko przez chwilę dotykali ziemi, zatykali flagi i znów odlatywali. Jednak co by było, gdyby badacze mogli zamieszkać na Księżycu na stałe? Przy odpowiednim budżecie da się to zrobić w 10 lat. Program Apollo potrzebował tylko 8 lat i 2 miesięcy. W Instytucie Badań nad Układem Słonecznym, oddziale DLR, Niemieckiej Agencji Kosmicznej, pracuje się nad wizją kolonizacji Księżyca.

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *