A gdybyśmy zamieszkali na księżycu?

26 min. film dostępny bezpłatnie od 07 stycznia- 07 kwietnia /2019
https://www.arte.tv/pl/videos/078162-018-A/a-gdybysmy-zamieszkali-na-ksiezycu/

W Niemieckim Centrum Lotnictwa i Astronautyki w Kolonii, zajmiemy się kwestią kolonizacji Księżyca: np. wzniesienia na nim budynków i zapewnienia wyżywienia. Wszystkie duże agencje kosmiczne chcą poprzez stałe bazy na Księżycu pójść w ślady zakończonych sukcesem misji Apollo z lat 60.
Apollo 11- astronauci Neil Armstrong, Michael Collins i Edwin „Buzz” Aldrin lecą do dotąd nieosiągalnego celu: na Księżyc. 5 dni później, wczesnym rankiem 21 lipca 1969 roku, Neil Armstrong wypowiada niezapomniane zdanie: „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Armstrong i Aldrin spędzają łącznie 2,5 godziny na powierzchni Księżyca. Pobierają próbki ziemi i zatykają w niej amerykańską flagę. Obserwuje ich na żywo 600 milionów ludzi. To pierwsze udane lądowanie na Księżycu.

W grudniu 1972 roku odbyła się ostatnia misja Apollo. Od tamtej pory na Księżycu nie było nikogo. I nawet wtedy astronauci tylko przez chwilę dotykali ziemi, zatykali flagi i znów odlatywali. Jednak co by było, gdyby badacze mogli zamieszkać na Księżycu na stałe? Przy odpowiednim budżecie da się to zrobić w 10 lat. Program Apollo potrzebował tylko 8 lat i 2 miesięcy. W Instytucie Badań nad Układem Słonecznym, oddziale DLR, Niemieckiej Agencji Kosmicznej, pracuje się nad wizją kolonizacji Księżyca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *