Patron od spraw beznadziejnych – św. Ekspedyt

Urodzony najprawdopodobniej w Armenii – był dowódcą legionu rzymskiego i słynął z wyjątkowej sprawności.
Legion Ekspedyta odmówił udziału w pogańskim obrzędzie  złożenia ofiary pogańskim bożkom przed bitwą. Poprosił o pomoc jedynego Boga. św-Ekspedyt-Polska-modlitwa Wówczas rozpętała się straszna burza, grad i błyskawice doprowadziły do klęski wroga. Marek Aurelisz uznał to za cud, a legionowi Ekspedyta nadano przydomek „Legii Piorunującej”.

Po Marku Aureliuszu Dioklecjan- wróg chrześcijan,  został cesarzem Rzymu. Wydał edykt nakazujący niszczenie kościołów chrześcijańskich i palenie świętych ksiąg. Wydano wiele edyktów przeciwko wierzącym w Boga i kapłanów. Słabsi w wierze ze strachu przed śmiercią oddawali swoje księgi na spalenie Żołnierze musieli oddawać cześć rzymskim bogom. Nikt nie miał odwagi sprzeciwić się decyzji cesarza. Ekspedyt, który wierzył w prawdziwego Boga, publicznie zerwał z muru rozkaz cezara i przy wielu świadkach zniszczył.

Za ten czyn został uwięziono i okrutnie torturowany. Był bity i chłostany rózgami jak Jezus Chrystus, po czym stracony 19 kwietnia 303 r. w tureckiej miejscowości Melitene. Razem ze św. Ekspedytem śmierć poniosło pięciu męczenników: Kajus, Ermogen, Galatus, Rufus i Aristonikus.

Historia nawrócenia
Historia jego nawrócenia była niezwykła. Kiedy św. Ekspedyt podjął taką decyzję szatan przyszedł do niego i próbował odciągnąć go od tego zamiaru. Pod postacią kruka diabeł usilnie go przekonywał, by swoje postanowienie odroczył w czasie. Św. Ekspedyt nie dyskutował z szatanem i depcząc kraczącego kruka powiedział: „będę chrześcijaninem jeszcze dziś!”.
Bez chwili wahania nawrócił się. Ekspedyt jest przedstawiany z krzyżem w prawej dłoni, na którym jest napis hodie (znaczy dziś), z krukiem pod stopą , zaś z ust deptanego ptaka wylatują słowa cras (jutro). W lewej dłoni trzyma palmę męczeństwa, gdyż poniósł męczeńską śmierć.

Św. Ekspedyt uczy nas jak pokonywać pokusę. Pokazuje, że decyzję o nawróceniu powinniśmy podejmować natychmiast, a nie odkładać na później, czyli nigdy. W Polsce jest też nazywany Wierzynem, kimś, komu można wierzyć. Z łacińskiego „expeditus” oznacza żołnierza-piechura, bez bagażu, który może poruszać się szybko.

Św. Ekspedyt nasz orędownik
Od wieków jest czczony jako patron pomagający w sprawach wyjątkowo trudnych. Jest wzywany w ostatniej chwili, wysłuchuje modlitwy osób, które odkładają sprawy na ostatni moment. Jest świętym od spraw najtrudniejszych. Przywoływany jest często przed egzaminem, sprawą sądową, trudną pracą, w problemach finansowych i sprawach pilnych.

Ponadto św. Ekspedyt jest patronem żołnierzy, młodzieży, studentów, egzaminowanych, bezrobotnych, handlowców, nawigatorów, żeglarzy. W czasie spraw sądowych godzi skłócone rodziny. Św. Ekspedyt nawraca grzeszników. Jest też świętym ostatniej godziny, gdyż wspiera umierających i tych, którzy w ostatnich chwilach życia proszą go o wstawiennictwo u Bożej Opatrzności.

Pierwsze wzmianki o św. Ekspedycie zostały zamieszczone w pismach kościelnych w V w. Był czczony w Turynie w czasach średniowiecza. Jednak kult Świętego narodził się w XVII w. na Sycylii i w Niemczech. Dziś św. Ekspedyt jest popularny w Chile (figurę tego Świętego umieszczono na jednej z najsłynniejszych tamtejszych plaż – Vina del Mar), w Argentynie,w Nowym Orleanie, na Filipinach, na wyspie Reunion niedaleko Madagaskaru (w wioskach na Jego cześć wybudowano kapliczki, pomalowano na czerwono, ozdobiono świecami i kwiatami) i świecami kapliczki ku jego czci).

Święty Ekspedyt jest też czczony w Rzymie. Włosi głośno rekomendują całemu światu modlitwy do patrona spraw trudnych i pilnych. Tak naprawdę to tam rozpoczął się jego kult. W samych Włoszech nie brakuje parafii pod wezwaniem św. Ekspedyta. Zadziwiający jest jego kult w Ameryce Łacińskiej, a także w wielu częściach Stanów Zjednoczonych. W tych krajach rzesze czcicieli „szybkiego” świętego doznają cudownej skuteczności jego opieki w niezwykle trudnych sprawach.

Szczególną czcią jest obdarzony w Brazylii.
Ku jego czci powstało wiele kościołów. W Brazylii św. Ekspedyt stał się pomocnikiem ludzi poszukujących pracy.  Jest ulubionym świętym brazylijskich robotników. Wizerunek św. Ekspedyta jest uwidoczniony na wielu obrazach i małych obrazkach. W dzień męczeńskiej jego śmierci, 19 kwietnia w Sao Paulo odbywają się oficjalne uroczystości.

Brazylijczycy uczestniczą w wielu procesjach i nabożeństwach. W niektórych świątyniach Msze św. odprawiane są przez całą dobę, a wiernych nie brakuje.19 kwietnia w dwóch kościołach pod wezwaniem św. Ekspedyta w San Paulo, gromadzi się prawie pół miliona wiernych. Jego biografia jest jedną z najczęściej wybieranych pozycji przez wydawców religijnych w Brazylii.

Św. Ekspedyt jest potężnym Opiekunem potrzebujących. Nie zawodzi, dodaje sił, otuchy, pomaga w potrzebnych przedsięwzięciach, które są po ludzku niemożliwe do zrealizowania. Święty ostatniej godziny wysłuchuje wszystkich, którzy się do niego zwracają, nawet w spóźnionych sprawach.

Święci od spraw beznadziejnych
Dla św. Ekspedyta nie ma sytuacji bez wyjścia. Wszystko należy oddać Bogu. Gdzie jest Bóg, tam jest też i nadzieja.

Święty Ekspedyt, św. Juda Tadeusz, św. Rita to święci, którzy całym swoim życiem zdają się mówić: „Nie ma beznadziei. Zawsze jest nadzieja – bo zawsze jest Bóg!”. Wpisują się tym samym idealnie w znany fragment z Pisma Świętego: „A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5). Nazywajmy św. Ekspedyta świętym patronem ostatniego ratunku, bo wstawiennictwo tego potężnego świętego przynosi ratunek w sytuacjach niekiedy bez wyjścia. Św. Ekspedyt, jak i pozostali święci byli ludźmi silnej wiary, głębokiej miłości i pełnymi nadziei.

Do świętych od spraw trudnych modlimy się najczęściej w sytuacjach, w których jesteśmy całkowicie bezsilni. To wtedy pokładamy nadzieję w Bogu. Kiedy zaczyna się nasza bezsilność, sam Pan Niebios jeszcze bardziej działa w naszym życiu. Przychodzi moment, że pozostaje jedynie zaufać Bogu. Święci uczą nas, że pójście za głosem Boga daje głęboką radość nawet wtedy, gdy nie jest tak bardzo trudno. Tylko Stwórca zna właściwą drogę dla każdego człowieka. Kiedy zrozumiemy i oddamy Mu wszystko, wtedy możemy liczyć na Pana. Dla Boga nie ma nic niemożliwego.

Św. Ekspedyt pomaga potrzebującym, także będącym w problemach finansowych. Nikomu nie odmawia pomocy. Jest wiele świadectw i podziękowań za skuteczne wstawiennictwo. Nie popadajmy w depresję, ale powierzajmy Jezusowi wszystko z czym sobie nie radzimy.
arka

23 Comments

 1. Gosia

  Chce podziękować świętemu Ekspedytowi bo to wielki święty i bardzo i szybko mi pomógł módlcie się on was wysłuchał jak i mnie wysłuchał Dziękuję

  1. Aneta Malanowska

   Dziękujemy za wpis:) To prawda, św. Ekspedyt pomaga w trudnych sprawach, warto Go prosić o pomoc:)

   1. Anna

    To prawda ja modliłam sie w bardzo ważnej sprawie finansowej i stał się cud bo inaczej tego nie da się opisac. Dziękuje Ci św. EKSPEDYCIE za wstawiennictwo w mojej sprawie.Bogu niech będą dzięki

    1. Maria

     Też do niego się modlę, też w bardzo ważnej i pilnej sprawie finansowej. Wierze, że mi pomoże. Dzielny św. Żołnierz, św. Rycerz. Święty Męczennik za wiarę w Boga.

     1. Aneta Malanowska

      Bardzo skuteczny święty, pomógł wielu ludziom. Warto powierzać św. Ekspedytowi wszystkie sprawy, a zwłaszcza te po ludzku nie do rozwiązania.

 2. Marta

  Dziękuję Ci święty Ekspedycie za wstawiennictwo i pomoc w pilnych sprawach dotyczących nagłego i poważnego pogorszenia się zdrowia bliskich Zawsze pomogłeś kiedy ja po ludzku byłam bliska rozpaczy.

 3. Patrycja

  Dziękuję św. Ekspedycie za wysłuchanie mojej prośby o pracę w miejscu zamieszkania. Dziękuję za szybkie rozwiązanie tej sprawy. Chwała Panu!

 4. Ola

  Za każdym razem ,kiedy proszę Św. Ekspedyta o wstawiennictwo-pomaga mi i najlepsze w tym wszystkim jest to,że nie otrzymuję łaski o którą proszę tylko taką jaka jest mi potrzebna. Miałam kiedyś sprawę z ojcem moich dzieci o alimenty. Modliłam się o wysokie. Sąd zasądził niskie. Sędzina dosłownie targowała się o podniesienie proponowanej kwoty o 10 zł. Byłam zła i zrozpaczona. Za to moja sytuacja finansowa i tak poprawiła się bo miałam inne, lepsze źródła utrzymania. Po jakimś czasie ojciec moich dzieci stracił dużą część dochodu. Serce za niego mi się krajało. Dużo mu pomogłam i nasze relacje zaczęły opierać się na wzajemnej trosce,sympatii, szacunku. Dopiero po jakimś czasie poukładałam to i widzę w tym sens. Za każdym razem kiedy kończę nowennę lub odmawiam triduum w jakiejś sprawie ,która musi być szybko wyjaśniona-czeka mnie niespodzianka,sprawy wyjaśniają się. Pomógł mojej mamie i tacie mimo,że modliłam się o pomoc dla mnie. To też miało sens.Dziękuję Ci Święty Ekspedycie.

 5. Weronika

  Dziękuje Ci święty Ekspedycie za Twoją łaskę i Twoje wstawiennictwo u Boga. Dziękuję Ci za spełnienie mojej prośby w sposób szybki i konkretny. I proszę nie opuszczaj mnie w godzinie mojej potrzeby. Wiem, ze wszystkie prośby do Ciebie kierowane zawsze zostaną wysłuchane i z najlepszym pożytkiem dla wszystkich spełnione. Wszyscy powinni wiedzieć o Twojej mocy i blasku!

 6. aleksandra

  Prosiłam św. Ekspedyta o zmianę pracy lub zmiany w pracy, ponieważ nie jest ona taka najgorsza pod tym względem ,że mam ją w miejscu zamieszkania,dochody dobre i szkoda z drugiej strony, byłoby zaczynać od nowa gdzieś indziej, dojeżdżać. Miałam pewne powody, przez które było mi ciężko psychicznie . Nie będę się rozpisywać, ale moje prośby zostały wysłuchane. Pracy nowej nie otrzymałam ale za to zaszły zmiany o które prosiłam.Św. Eskpedyt nieraz mi pomógł ,ale tu nie byłam pewna do końca czy się to uda. Myślałam że znowu będę musiała wiele niedobrego znieść .
  Udało się. Teraz jest wszystko dobrze. Dziękuję

  1. Aneta Malanowska

   Św. Ekspedyt jest niesamowity:)Pomaga ludziom naprawdę w wielu sprawach, nawet w sądowych. To święty od beznadziejnych, arcytrudnych spraw.

 7. Iza

  Moja prawie dwuletnia córeczka nie była szczepiona od urodzenia bo chorowała na drogi moczowe. Zaczęłam prosić św.Ekspedykta o pomoc abym mogła wreszcie ją zaszczepić i mieć za co to zrobić. Udało się Bogu niech będą dzięki. Przez kolejne dwa miesiące wyniki moczu były super a i pieniądze na szczepionkę się znalazły. Cały czas odmawiam modlitwy do Niego jak i do św. Rity i św.Filomeny. Wiem i wierzę że opiekuje się moją rodzinką i już nigdy nas nie zostawi. Dziękuję Ci Boże za Wszystkich ŚWIĘTYCH którzy się za nami wystawiają.

 8. Anna

  Chcę podziękować św.Ekspedytpwi za wiele łask i za wszystkie cuda w moim życiu. Szczególnie za powrót ukochanej osoby, za wyprostowanie innych trudnych spraw , o które nie prosiłam. Módlcie się do św. Ekspedyta proście , dziękujcie, niech lecą łzy, przepraszajcie ten święty jest niesamowity i działa błyskawiczne.

  1. Aneta Malanowska

   Dziękujemy za świadectwo, ono daje nadzieję wszystkim potrzebującym pomocy.
   Ten święty jest niezwykły:)

 9. Celina

  SW.EKSPEDYCIE DZIEKUJE ZE MOJ WNUK WOJTUS DOSTAL SIE NA STUDIA LEKARSKIE

 10. Henryka

  Bogu niech będą dzięki za opiekę i pomoc oraz wszelkie łaski wyproszone za wstawiennictwem św Ekspedyta ..ten św przyszedł mi z pomocą w ,,ostatniej godzinie,, …..Dziś nadal potrzebuję wsparcia, wierzę że nade mną czuwa nadal …proszę Go nadal o opiekę i wsparcie. Chwała Tobie Panie…..

 11. Justyna

  Święty Ekspedycie; brak mi już słów ; ale bardzo bardzo Cię proszę o Wyproszenie Łaski wyjścia z długów naszej firmy; oddalenia od nas ludzi , którzy co innego mówią a potem inaczej działają .Chyba już niżej nie można spaść. Pomóż .Justyna

  1. Czcicielka

   Sw Expedycie proszę Cię w intencji Bogu i Tobie wiadomej.

 12. Joanna

  Swięty Ekspedyt pomógł mi niezliczona ilośc razy, każdą sprawę i prośbę mozna mu powierzyć. Dzieki św Ekspedycie, Druhu mój i Przyjacielu !

 13. Anna

  Św. Ekspedycie proszę aby mąż wycofał się i nie składał pozwu rozwodowego i zakończył związek z inna kobietą

 14. Magda

  Św Ekspedycie, proszę aby moja córka Julia zrozumiała swój błąd i wróciła do Karola. Aby na nowo zakwitła w niej miłość do niego, aby znowu stworzyli piękny, dobry, Boży związek.

 15. Ana

  ŚW. Ekspedykcie pomóż mi w sprawach finansowych i znalezieniu dobrej stałej pracy blisko domu. Rozwiąż moje beznadziejne sprawy, proszę cię o pomoc wstawiennictwo i orendownictwo.

 16. Celina

  SW.EKSPEDYCIE POMOZ MI.W BARDZO TRUDNEJ SPRAWIE .PO LUDZKU BEZNADZIEJNEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *