Na co pomaga mięta?

Miętę znają wszyscy. Zalecana jest głównie przy dolegliwościach żołądkowych i nieświeżym oddechu, ale nie tylko. Doceniona w kuchni,  medycynie i kosmetologii, ma wszechstronne zastosowanie.

mieta-w-kuchniCzy znamy jej właściwości?
Wiedząc jakie ma właściwości lecznicze, za rzadko po nią sięgamy.

Mięta pieprzowa
Charakteryzuje się intensywnym zapachem. Jej  zalety wskazują na to, że powinniśmy spożywać w dużych ilościach. Przy stanach zapalnych gardła powinniśmy przygotować napar z mięty do płukania, a przy nieżycie nosa zastosujmy maść  i emulsję z rośliny.

Olejki z mięty rewelacyjnie się sprawdzają przy bólach: migrenowych, reumatycznych i nerwowych. Smarując nimi chore miejsca odczuwamy dużą ulgę. Większość z nas stosuje miętowe pasty do zębów, gumy do żucia i cukierki do odświeżenia zapachu w jamie ustnej. Pora sięgnąć po miętę w przypadku poważnych dolegliwości. Bóle neuralgiczne i mięśniowe; wszelkiego rodzaju choroby skórne łagodzimy  zawiesiną olejową.

Od wieków mięta jest wykorzystywana w medycynie ludowej. Zaletą rośliny jest to, że zawiera olejek eteryczny i garbniki oraz flawonoidy, do których należą: hesperydyna, rutyna, luteolina, i herbatka-mietowakwasy fenolowe.
Liście mięty działają rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dlatego też są wykorzystywane na wzdęcia, zaburzenia trawienia i zaparcia. Mentol w roślinie zwiększa wydzielanie żółci i działanie wiatropędne, przez co wspomaga procesy trawienia.

Herbatki miętowe są zalecane po spożywaniu pokarmów wzdymających jak np.: kapusta, kalafior, fasola i groch oraz   ciężkostrawnych. Przy zaburzeniu trawienia powinniśmy pić napar z mięty 3 x dziennie.
Nawet w przeprowadzonych badaniach klinicznych in vitro i in vivo potwierdzono przeciwbakteryjne działanie mięty pieprzowej wobec bakterii, które  powodują zatrucia pokarmowe jak np.:  gronkowiec złocisty, salmonella i Escherichia coli oraz stwierdzono antywirusowe działanie przeciw opryszczce zwykłej. Mięta pieprzowa wpływa pozytywnie na układ nerwowy i dlatego też napar z jej liści jest zalecany na wieczór po stresującym dniu.

Olejek miętowy jest stosowany w inhalacjach przy chorobach układu oddechowego, które działają wykrztuśnie i przeciwbakteryjnie, olejki-mietoweułatwiając oddychanie i przyspieszając powrót do zdrowia. Olejek miętowy jest też składnikiem tabletek do ssania, zmniejsza ból gardła i działa przeciwzapalnie. Mentol i olejek miętowy ma zastosowanie także w kosmetykach, gdyż drażnią receptory zimna zawarte w błonach śluzowych i skórze, poprzez wywieranie uczucia świeżości i chłodu. Najlepiej stosować je w okresie letnim. Dobrze wiedzieć, że dzięki działaniu przeciwgrzybicznemu są zalecane osobom, którym nadmiernie pocą się stopy.

co-wybiela-zeby-bezale

Przeciwwskazania
Olejek nie jest zalecany dla osób cierpiących na chroniczną zgagę. Kapsułki z mięty, które pokryte są warstwą zabezpieczającą przed działaniem soku trawiennego mogą odczuwać palenie w okolicach odbytu. Alergicy powinni zachować ostrożność przy stosowaniu olejku z mięty pieprzowej. Choć dzieciom jest zalecana herbatka miętowa musimy zachować umiar.
arka

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *