Czy każda dieta odchudza?

Chcemy się odchudzać, poszukujemy porad na ten temat. Dietetycy twierdzą, że nie ma jednego przepisu na zrzucenie wagi, gdyż każdy człowiek jest inny.
Dieta zależy od wieku, wykonywanej pracy i odporności psychicznej. W internecie jest wiele przepisów na odchudzanie. Jeśli chcemy pozbyć się kilku kilogramów, sprawa jest prostsza, bo wystarczy ograniczyć produkty mączne i ziemniaki zastąpić kaszą. Zamiast słodkich napojów gazowanych pić zwykłą wodę, ograniczyć do minimum słodycze, zrezygnować z chipsów i zacząć ćwiczyć. Możemy niektóre posiłki zastąpić sokami owocowo – warzywnymi. Będziemy mieli efekty.

Osoba otyła, która ma w planie długoterminowym odchudzanie, stosując powyższe rady, będzie zrzucała wagę stopniowo. Jeśli jednak jest nastawiona na odchudzanie w szybszym tempie, powinna udać się do dietetyka. Dlaczego? Jeśli sama wprowadzi jedną z diet dostępnych w sieci, może się okazać, jej wysiłki poszły na marne. W pierwszych tygodniach zanotuje spadek wagi, ale w  końcu organizm zacznie domagać się odpowiedniej ilości kalorii. Należy uważać, żeby przy odchudzaniu nie wygłodzić organizmu, bo będzie on uzupełniał braki i po zakończonej diecie i tak wróci do poprzedniej wagi (efekt jo-jo).

Jeśli faktycznie chce schudnąć, powinna udać się do specjalisty, który ustali indywidualnie dietę i udzieli wskazówek, na co sobie można pozwolić, a czego unikać w spożywaniu posiłków. Dietetyk dobierze składniki diety, ilość posiłków dziennie i podpowie jak łączyć poszczególne produkty. Dietę ustali na podstawie przeprowadzonego wywiadu.

Słodycze
Na słodkości i zrzuca się zazwyczaj całą winę za otyłość. Czy na zawsze należy rozstać się z czekoladą i ciastem? Nie, ale trzeba ograniczyć łakocie. Od kawałka ciasta czy batonika nikt od razu nie przytyje, a zaspokoi pragnienie. Poza tym czekolada jest potrzebna dla organizmu.

Dzień bez diety
Bywają takie dni w roku, że nie sposób odmówić sobie dobrego, kalorycznego jedzenia. Święta, wesele, imieniny, urodziny, spotkanie z przyjaciółmi (szczególnie po latach), to okazja do kosztowania ulubionych potraw i deserów. Należy odstawić wówczas dietę na dzień lub dwa i można zajadać się przysmakami. Trzeba jednak robić to świadomie i sporadycznie, bo inaczej dalsze wizyty u dietetyka mijają się z celem.

Dietetyk zaleca menu według kalorii produktów. Trzeba czasami ważyć niektóre składniki, żeby dieta przyniosła rezultaty. Nie wyklucza też kawałka czekolady czy batonika. Nie trzeba się wówczas katować i głodzić, jak to niektórzy robią, chcąc schudnąć. Co jakiś czas zmienia menu. To daje oczekiwane efekty. Poza tym nawyki żywieniowe pozostają na wiele lat. Odchudzanie nie polega na głodzeniu organizmu!

Płyny
Lekarze zalecają picie jak najwięcej czystej wody, bo jest nawadnia organizm, reguluje pracę jelit i żołądka oraz leczy wiele chorób. Dietetycy zalecają, by spożywać płyny na pół godziny przed jedzeniem i dwie godziny po posiłku. Dlaczego nie popijać w czasie jedzenia? Pijąc zbyt wcześnie czy zbyt późno rozrzedza się kwasy żołądkowe i zostaje zaburzony proces trawienia.

Chińczycy w przeciwieństwie do nas dłużej spożywają posiłki. Twierdzą, że żołądek przesyła informację do mózgu, że jest już nasycony i nie potrzebuje więcej pokarmu. To chwilę trwa i dlatego jedząc powoli, nie przejadają się.

Niestety nasze tempo życia nie pozwala na spędzanie przy posiłku zbyt wiele czasu. Jemy niekiedy w biegu i co nam w ręce wpadnie. Zacznijmy jednak zwracać uwagę na produkty, sposób przygotowania posiłków i ich odgrzewania.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *