Jak rozmawiać z trudnym szefem?

Szefowie bywają trudni i despotyczni. Niekiedy gorszy jest kierownik niż dyrektor. Na samą myśl, że masz iść na rozmowę, stresujesz się jak każdy. Jeśli masz ważną sprawę i musisz z nim porozmawiać, podpowiadamy jak stawić czoła szefowi.

Jak pozbyć się lęku?
Wyobraź sobie, że Twój szef jest takim samym człowiekiem jak Ty lub ktoś bliski czy dobry znajomy. Najpierw musisz się wyluzować. Pozbądź się lęku. Następnie napisz na kartce to co chcesz mu powiedzieć. Opracuj całą rozmowę. Pomyśl też co mógłby Ci powiedzieć. Z pewnością będą Ci towarzyszyć emocje, nawet wzburzenie. Wyładuj wszystko w zaciszu swojego domu.

Następnie stań przed lustrem i wypowiedz wszystko co masz napisane na kartce. Powtarzaj tak długo, póki się z tym nie oswoisz i przestaniesz się denerwować na samą myśl o rozmowie.

Kiedy opadną negatywne emocje, będzie Ci łatwiej pójść na rozmowę. Szefa nie należy się bać. Pomyśl, że on ma też różne problemy nie tylko zawodowe. Ma też dużo obowiązków na głowie. Wielokrotnie spotyka się z ostrą krytyką. Na spotkaniu możesz rozluźnić atmosferę. Pomyśl o nim jak o znajomym.

Czasami bywa to trudne. Jak to mówią najgorszy jest ten pierwszy raz.

Z reguły pracownicy schodzą z drogi despotycznym szefom. Jeśli jednak masz ważną sprawę np. potrzebujesz pożyczki, podwyżki czy dnia wolnego, musisz z nim porozmawiać. Jeśli będzie się zastanawiał nad Twoją prośbą, powiedz no. że słyszałeś, iż jest dobrym człowiekiem, warto do niego przyjść, bo zrozumie drugą osobę. Nie odmawia też, gdy się o coś poprosi. Mów otwarcie o swoim problemie. Nawet surowy szef ma miękkie serce.
Despotycznego pracodawcę zazwyczaj nikt o nic nie poprosi. Jeśli tak właśnie jest w Twojej firmie, to tym bardziej Ci nie odmówi. On dobrze wie, że budzi strach w ludziach. Jeśli więc pracownik przełamał się i przyszedł do niego, to jeśli będzie mógł, to z pewnością spełni Twoją prośbę.
AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *