Dlaczego powinniśmy spożywać śniadania?

Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, bo daje nam energię i siłę potrzebną do efektywnego funkcjonowania przez cały dzień. Wspomaga pracę mózgu i poprawia samopoczucie.

Dlaczego powinniśmy pamiętać o śniadaniu?
Wszyscy wiemy, że śniadania powinniśmy spożywać. Rano układ pokarmowy jest najsilniejszy i wtedy zdolny jest do wyekstrahowania najbardziej wartościowych składników ze zjadanych dań. Szczególnie teraz, w okresie jesiennym warto postawić na ciepłe dania takie jak m.in. jajecznica, tosty, czy owsianka. Do tego ciepły napój: kawa bądź herbata z cynamonem, imbirem lub cytryną. Warto pamiętać, że jeżeli odpowiednio odżywimy nasz organizm oraz go rozgrzejemy, z łatwością odeprzemy ataki wirusów i bakterii.

Dlatego tak istotne jest, by nie zapominać o tym pożywnym posiłku każdego dnia. Aby przekonać tych najbardziej opornych, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi powodami, dla których nie należy rezygnować z pierwszego posiłku po przebudzeniu!

Energia
Poświęcając rano około 10-15 minut na przygotowanie i zjedzenie śniadania zapewniamy sobie energię na początek dnia. Co więcej, unikniemy niechcianych napadów głodu, nie dopadnie nas senność, a także jest spora szansa, że nie ulegniemy pokusie, i nie sięgniemy po słodkie przekąski, które jedynie na chwilę podniosą nagły spadek energii.

Rozwój intelektualny
Aby móc efektywnie pracować lub też być skoncentrowanym na lekcjach lub zadaniach w pracy – warto postawić rano na pożywne śniadanie. To ono poprawia pamięć, pobudza nasz układ nerwowy. A wszystko to, zwłaszcza dzięki trzem podstawowym składnikom odżywczym – białku, tłuszczowi i węglowodanom. Warto więc rano postawić na smaczną owsiankę na mleku z dodatkiem owoców, migdałów i orzechów.

Wspiera odchudzanie
Wielu sądząc, że pominięcie śniadania i drugiego śniadania naturalnie wpłynie na utratę wagi, jest w błędzie! Wówczas w porze obiadowej sięgniemy po kaloryczne i niezdrowe przekąski. A stąd już prosta droga do nadwagi. Atak niepohamowanego głodu spowoduje, iż pominięty posiłek zastąpiony zostanie ogromną ilością kalorii.

Dobre samopoczucie
Nie bez powodu często słyszymy, że głodny człowiek to zły człowiek. Wiele w tym prawdy. Nie spożywając śniadania narażamy się (i innych ludzi wokół nas) na rozdrażnienie i brak chęci do życia.

Najlepsza pora na coś słodkiego
Dbamy o linie, a jednocześnie jesteśmy łasuchami. W tym wypadku to właśnie śniadanie staje się najlepszym posiłkiem na „coś słodkiego”. Rano kalorie spalane są szybciej niż podczas późniejszych posiłków, a chęć na sięgnięcie po słodycze w późniejszym okresie dnia stanie się mniejsza.

O zdrowotnych właściwościach śniadań doskonale wiedzą także laureaci Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Zawarte w specjalnej książce kucharskiej (Kulinarny E-BOOK) przepisy doskonale sprawdzą się jako propozycje porannych dań.
Magdalena Matusik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *