News will be here

Czy z wrzodów żołądka tworzą się guzy nowotworowe?

Wrzody żołądka i dwunastnicy nie są żadna nowością. Mogą powstać praktycznie u każdego, niezależnie od płci i wieku. Jeśli w porę je wykryjemy wrzody, możemy skutecznie wyleczymy. Warto nie tylko uwolnić się od bólu, ale zapobiec przekształceniu się w guzy, groźne dla życia. W niektórych przypadkach jest za późno na leczenie.
Wrzody żołądka potrafią uprzykrzyć życie. Wywołują bóle podczas spożywania ostrzejszych potraw i nie tylko, bo przy stresie wywołują bóle brzucha, czasami nie do zniesienia. Sięgamy wówczas po tabletki, ale to pomoc doraźna i nie zlikwiduje problemu. Nawet unikanie ostrego jedzenia nie zlikwiduje wrzodów.

Skąd się biorą wrzody żołądka?
Wrzody żołądka nie są wynikiem stresu. Przyczyną jest bakteria Helicobacter pylori, która wydzielając substancje, uszkadza błonę śluzową przewodu pokarmowego, prowadząc do powstania owrzodzenia. Musimy zwalczyć zakażenie i wygoić wrzód, by dolegliwość ustąpiła. Lepiej zawsze zapobiegać niż leczyć, więc jeśli tylko możemy zachowajmy czystość podczas jedzenia. Zawsze jedzmy czystymi sztućcami i na umytych talerzach. Kupując gotowe dania nie wiemy czy osoba, która je przygotowywała jest zdrowa, zakładamy, że tak, bo pracownicy kuchni przechodzą badania.

Zdarza się, że przyczyną powstania wrzodów jest nadprodukcja kwasu solnego. Nadmiar kwasu uszkadza błonę, która osłania ściany żołądka. Jeśli zostanie przerwana tworzą się owrzodzenia.
Inne przyczyny tworzenia wrzodów to: genetyka, choroby układu pokarmowego, długotrwałe przyjmowanie leków w chorobach reumatycznych czy na bazie kwasu acetylosalicylowego. Stres nie wywołuje wrzodów, ale je pobudza, a jeśli zwalczamy go alkoholem i papierosami, sami możemy doprowadzić do powstania wrzodów.

Objawy wrzodów żołądka
Objawy pojawienia się wrzodów u każdego chorego bywają różne. Zależą też od ich ilości i wielkości. Jeśli znajdują się w żołądku, przy jedzeniu nasila się ból brzucha. Natomiast przy zmianach w okolicy dwunastnicy, dolegliwość pojawi się po przebudzeniu. Ból ustąpi co prawda po posiłku lub łyku mleka, a nie na długo, więc nie bagatelizujmy tego problemu. Zarówno przy bólach żołądka jak w okolicach dwunastnicy występuje ból pośrodku brzucha. Najczęściej chorzy odczuwają: odbijanie, palenie, nudności, mdłości, pieczenie, zgagę i wymioty.

Jak leczyć wrzody żołądka?
Wrzody żołądka najczęściej zwalczane są antybiotykami oraz lekami z grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej. Leki te blokują wydzielanie kwasu solnego. Terapii nie wolno przerwać, nawet kiedy stan zdrowia poprawia się. Obok leków zalecana jest dieta. Należy unikać spożywania: tłustych i ostrych potraw, soków owocowych i napojów gazowanych; kaszy gruboziarnistej, żółtego sera, mielonej wędliny, kiełbasy, razowego i żytniego pieczywa; słodyczy, roślin strączkowych i alkoholu. Chory musi się powstrzymać od spożywania wszystkich produktów, które pobudzają produkcję kwasu solnego.

Dlaczego wrzody są niebezpieczne?
Problemu nie wolno lekceważyć, bo może dojść do pęknięcia wrzodu. Jeśli jego zawartość rozleje się, występuje ostry ból brzucha, a nawet zapalenie otrzewnej. Chory musi natychmiast trafić na stół operacyjny.

Zaawansowana choroba
Jeśli choroba wrzodowa jest w zaawansowanym stanie, mogą występować krwawienia z górnego odcinka układu pokarmowego, a to zagraża życiu pacjenta. Wrzody mogą u niektórych osób powracać w żołądku i tworzą się bliznowacenia. Jeśli jest ich zbyt dużo, pokarm nie ma możliwości przedostania się do innych części układu pokarmowego i przez to zalega w żołądku. Jeśli pojawiają się wzdęcia, nudności, bóle w nadbrzuszu i wymioty po jedzeniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który skieruje na badania.

Badania na obecność wrzodów
Lekarz kieruje na specjalistyczne badania. Niezbędne jest wykonanie gastroskopii oraz pobranie wycinków m.in. w samym wrzodzie i sprawdzenie ich pod mikroskopem. Chodzi o zbadanie czy nie nastąpiły zmiany nowotworowe. Jeśli badania nie potwierdzą raka, wystarczy leczenie antybiotykami i zastosowaniem ścisłej diety. Kiedy jednak w pobranych wycinkach zostanie potwierdzona obecność komórek rakowych, problem jest niezwykle poważny.

Operacyjne leczenie guzów
W niektórych przypadkach niezbędna jest operacja, gdyż należy ustalić rozmiar i umiejscowienie guza. U niektórych pacjentów lekarze wycinają 4/5 żołądka, a nierzadko też cały żołądek i węzły chłonne. Tylko we wczesnym stadium stwierdzenia raka jest możliwy lżejszy zabieg, metodą endoskopową lub laparoskopową. Najczęściej jednak rak żołądka rozpoznawany jest dopiero w dużym stopniu zaawansowania. Ponieważ rak żołądka atakuje wszystkie tkanki miękkie, to w bardzo wielu przypadkach nie ma możliwości ratunku dla chorego, bo jest już niestety za późno nawet na chemioterapię.

Aby nie doprowadzić do raka, róbmy badania nawet przy mniejszych dolegliwościach. Można sobie pomóc i pozbyć się problemu. Nieleczone wrzody mogą przysporzyć wiele poważnych problemów, a nawet skrócić życie chorego.
AM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *