Niższy podatek dochodowy od 2020 r.

We wtorek 1 października br zaczęła obowiązywać nowa skala podatkowa. Obniżony został próg podatkowy z 18% na 17%, przy kwocie granicznej pozostał zmian. Zwiększone zostaną: kwota wolna od podatku i koszty uzyskania przychodów dla pracowników.
Do końca 2019 roku ustawodawca wprowadził tzw. okres przejściowy, żeby początek 2020 r. nie wiązał się od natychmiastowo z dużymi zmianami, których eksperci się obawiają. Podatnicy muszą się przyzwyczaić do nowych przepisów o podatku od osób fizycznych. Od 1 października br. obowiązuje nowa (przejściowa) skala podatkowa w wysokości 17,75%rocznie od dochodów uzyskanych do 31 grudnia 2019 roku, która następnie będzie wynosiła 17% PIT.

W związku z październikowymi zmianami skala podatkowa za cały rok 2019 już uległa zmianie, choć nowelizacja przepisów weszła w życie pod koniec bieżącego roku. Dzięki tzw. okresowi przejściowemu zmiany te będą mniej odczuwalne dla przedsiębiorców,zanim całkowicie skorzystają z nich przy rozliczeniu dochodu za 2020 r.,rozpatrując pełny rok podatkowy. Obniżka podatku dotyczy również emerytów i rencistów, a także tych przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku zaliczek opłacanych w 2019 roku przez płatników podatku za wynagrodzenia uzyskane do końca września,ich wysokość będzie wyliczana zgodnie z dotychczasowymi zasadami.

Od października stawka 17% będzie wynosiła w sytuacjach, gdy nie zostało złożone oświadczenie dla płatnika, co ma wyrównać stosowaną do tego miesiąca zaliczkę 18%. Dzięki temu na koniec roku podatek w deklaracji PIT będzie mniej więcej równy wypłaconym za podatnika zaliczkom na podatek. Natomiast dla osób, które złożą oświadczenie w tej sprawie do swoich płatników oraz podatników opłacających zaliczki na podatek samodzielnie, stawka będzie wynosiła 17,75% PIT.

Zwiększenie kosztów uzyskania przychodu
Obniżenie stawki podatkowej do 17% oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników spowoduje obniżenie kosztów pracy, a co za tym idzie, większą wypłatę „na rękę”. Od nowego roku koszty uzyskania przychodów wzrosną prawie dwukrotnie.

Standardowo pracownik mógł odliczyć miesięcznie 111,25 zł podstawowych kosztów uzyskania przychodów, zaś rocznie –maksymalnie 1 335,00 zł. Według nowych przepisów koszty te kształtować będą się następująco: 250 zł/miesiąc i 3 000,00/rok. Zgodnie z tym śmiało możemy stwierdzić, że pracownik zarabiający minimalne wynagrodzenie w 2019 r. tj. 2 250 zł, zyska szacunkowo rocznie 472,00 zł. To oznacza, że nowy podatek PIT zapłacimy od niższej kwoty.

Dzięki zmianom kwoty kosztów uzyskania przychodu dla stosunków służbowych i stosunków pracy ulegają wzrostowi, co ma przełożyć się bezpośrednio na zobowiązania podatkowej całej grupy podatników zatrudnianych na umowę o pracę.

Nowelizacja dotyczy również kwoty wolnej od podatku. To tzw. kwota dochodu, do której podatnik nie będzie płacić zobowiązań podatkowych. Od 2020 roku kwota zmniejszająca podatek ulegnie obniżeniu poprzez zmianę elementów wzoru, według których jest ona ustalana dla określonej wysokości dochodów.

Głównym zamysłem Ustawodawcy jest zmniejszenie zobowiązań podatkowych osób na umowach o pracę oraz zachęcenie ich do podejmowania pracy w tej formie zatrudnienia.Oczywiście na zmianach skorzystają również osoby zatrudnione w ramach działalności wykonywanej osobiście, jak kontrakty menedżerskie, skład zarządu – Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.
Magdalena Pytkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *