News will be here

Dlaczego zmieniamy pracę?

Jednym z najważniejszych powodów zmiany pracy dla Polaków jest chęć rozwijania nowych umiejętności – tak uważa 52% badanych. Jest to najwyższy wynik w Europie kontynentalnej – średnia europejska to 38,8%. Wyższe zarobki znalazły się na drugim miejscu (37,7%), a trzecim powodem jest brak perspektyw do dalszego rozwoju (30,8%). Wyniki badania „Confidence Index” za III kwartał komentuje Piotr Dziedzic, dyrektor w PageGroup.

Kandydatów w Polsce interesuje już nie tylko pensja, ale także filozofia działania i struktura danej firmy – jej misja, sukcesy, atmosfera pracy, a nawet przyszli współpracownicy. Szczególna uwaga zwracana jest również na możliwości rozwoju kwalifikacji oraz umiejętności, jakie oferuje dany pracodawca. Związane jest to m.in. z coraz bardziej popularnym systemem pracy projektowej. Występuje on chociażby w branży IT, gdzie kandydaci oceniają przede wszystkim pomysł oraz atrakcyjność danego projektu. Kwestie finansowe nie są wtedy na pierwszym miejscu. Dla kandydatów ważne jest na jakim systemie i sprzęcie będą pracować oraz czego się nauczą. Można przypuszczać, że docelowo zmierzamy w kierunku modelu pracy projektowej – ktoś będzie wynajmował mój czas, abym zrealizował określone zadanie.

Innym obszarem, w którym chęć rozwijania nowych umiejętności oraz poszukiwanie perspektyw rozwoju są silnie widoczne, jest sektor BPO/SSC. Dla pracowników centrów usług wspólnych ważne jest, aby pracować w firmie, która ma małą rotację, silną markę oraz dobrych liderów. Kwestią kluczową jest tu długofalowy rozwój umiejętności tak, aby za 5-10 lat nie wypaść z rynku. Oprócz podnoszenia kwalifikacji kandydaci oczekują także wysokich standardów oraz kultury pracy. W sektorze BPO/SSC liczą się również zarobki, które sprawiają, że pracownicy czują się doceniani.

A jak widzą to pracodawcy?

Ze względu na malejącą podaż kandydatów pracodawcy w Polsce zaczynają odczuwać rynek pracownika. Nie zmienia to jednak faktu, że najważniejsza dla nich jest wartość, którą wniesie dana osoba do firmy. Istotne są zatem jej kompetencje, które faktycznie zostaną wykorzystane na danym stanowisku. Właśnie za te kwalifikacje pracodawcy są skłonni zapłacić nie tylko poprzez atrakcyjne wynagrodzenie.

zarejestruj-sie-w-plusie

Aby skutecznie walczyć o najlepszych kandydatów firmy tworzą oraz rozwijają tzw. „unikalne wartości marki pracodawcy” (z ang. „employer value proposition”), dzięki którym budują wizerunek, jaki chcą mieć wśród pracowników i wszystkich zainteresowanych spoza organizacji. Wartości marki pracodawcy powinny przynosić pracownikom i kandydatom korzyści emocjonalne (dobrze się czuję w danym miejscu) i racjonalne (ta praca mnie rozwija i czerpię z niej korzyści). Bardzo cenione są zatem elastyczne godziny pracy, dostęp do szkoleń czy prywatnej opieki medycznej, zniżki pracownicze oraz bilety na wydarzenia kulturalne i karnety na zajęcia sportowe.
Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *