News will be here

Roszczeniowo czy ugodowo na spotkaniu rekrutacyjnym? Jak rozmawiać?

Na spotkanie rekrutacyjne idziemy z różnym nastawieniem. Jest to m.in. uzależnione od firmy, w której mamy pracować i naszych kwalifikacji. Oczekujemy atrakcyjnego wynagrodzenia. Czy powinniśmy zgadzać się na każde warunki pracodawcy i być ugodowym?

Postawa ugodowa
Zależy nam na pracy i nie chcemy zostać odrzuceni przez postawienie zbyt wysokich oczekiwań finansowych. Nie zachowujmy się jakbyśmy byli gorsi od innych i prosili o jałmużnę.
To negatywne podejście, gdyż zgadzając się na wszystko i przytakując, zostaniemy odebrani jak osoby pozbawione własnych wartości.  Musimy pokazać, że mamy charakter, własne standardy i oczekiwania. Nie chcemy pracować za głodowe wynagrodzenie.
Chociaż pracodawcy nie lubią osób roszczeniowych, to rozumieją potrzeby każdego pracownika.  Nie zachowujmy się jak ludzie zdesperowani, poszukujący bardzo długo pracy o jeśli nie zostaniemy przyjęci to będziemy bezrobotni. . Rekruter obawia się, że taka osoba popracuje jakiś czas i kiedy znajdzie lepiej płatną pracę to natychmiast odejdzie.

Kiedy możemy przyjąć postawę roszczeniową?
– jeśli na danym stanowisku będziemy mieli dużo obowiązków do wykonania
– jeśli pracodawca długo szuka pracowników(pojawiały się ogłoszenia), a zakres obowiązków zasługuje na dużo wyższe wynagrodzenie
– mając wysokie kwalifikacje potwierdzone doświadczeniem
– znamy swoją wartość i wiemy, że pracodawca doceni naszą pracę

Postawę roszczeniową przyjmują przeważnie osoby do których firma zgłosiła się sama ( odpowiadając na zamieszczone ogłoszenie, z polecenia znajomego) lub złożyły CV w kilku firmach i czekają na odpowiedź. Na rozmowę kwalifikacyjną idą wyluzowane i stawiają  swoje warunki płacowe. Oczywiście powinniśmy walczyć o swoje, ale musimy mieć argumenty.

Nie zawsze otrzymamy taką propozycję jakiej byśmy się spodziewali. Pamiętajmy, że jeszcze niczym się nie wykazaliśmy. Spróbujmy lepiej ustalić podwyżkę po okresie próbnym lub dodatkową prowizję czy też premię.  Nie musi to wcale oznaczać, że zostaniemy odrzuceni. Jeśli odpowiednio uzasadnimy swoje oczekiwania możemy wynegocjować odpowiednią stawkę.

Godząc się jednak na wszystkie warunki pracodawcy będziemy musieli jako pracownicy się z nich wywiązać. Nie zawsze wysoka pensja gwarantuje zadowolenie z pracy.

Jaką zasadę przyjąć ugodową czy roszczeniową?
Najlepiej pośrednią, bo możemy wynegocjować wysokie wynagrodzenie w zamian za rzetelne wykonywanie  powierzonych zadań. Przygotujmy się do spotkania i idźmy z podniesioną głową.  Na spotkaniu rekrutacyjnym traktujmy siebie z szacunkiem, zostaniemy tak samo odebrani. Jeśli przekonamy rekrutera do swojej osoby to zostaniemy przyjęci. Firma bez pracowników nie może istnieć. Pracodawca poszukuje kogoś kto dobrze zaklimatyzuje  się w firmie i stanie się członkiem zespołu. Rozmowa o pracę przypomina marketing.
SK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *