News will be here

Bursztynowa Komnata – poszukiwanie archiwum Wehrmachtu

Poszukiwania Komnaty Bursztynowej w Mamerkach jak na razie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Muzeum II Wojny Światowej spoczywa jednak na laurach. Przy udziale Bogusława Wołoszańskiego, wkrótce rozpoczną się poszukiwania archiwum Wehrmachtu. Całkiem możliwe, że zostanie odnaleziona także porcelana, której używali nazistowscy oficerowie.
W byłej Kwaterze Głównej wojsk lądowych Wehrmachtu w Mamerkach, gdzie obecnie działa tam Muzeum II Wojny Światowej, rozpoczęły się przygotowania do przeszukania terenu bazy, rozciągającego się na obszarze ok. 200 hektarów.

Celem akcji jest wyjaśnienie zagadki Bursztynowej Komnaty, ale zależy nam także na rozwiązaniu innych tajemnic, jakie może skrywać obszar wokół bunkrów w Mamerkach – mówi Bartłomiej Plebańczyk, przedstawiciel Muzeum. – Jednak najbardziej prawdopodobne jest odnalezienie tajnego archiwum Wehrmachtu oraz odkrycie miejsca, w którym ukryta mogła zostać niemiecka porcelana – podkreśla.

Muzeum dysponuje unikatowym planem rozmieszczenia obiektów na terenie bazy wojskowej wraz z dokładnym opisem historycznym. Powinno to pozwolić na znalezienie dużych ilości porcelany z kantyn Wehrmachtu. Na terenie kwatery stołowało się ok. 1.500 generałów, oficerów i żołnierzy, a to oznacza, że gdzieś tam powinny znajdować się m.in. setki talerzy z niemiecką gapą – symbolem orła trzymającego w szponach swastykę.
Tym razem do muzealników dołączy ekspert w zakresie II wojny światowej – Bogusław Wołoszański, który dysponuje informacjami na temat możliwości istnienia w Mamerkach także archiwum Wehrmachtu.

Po analizie historycznego planu obiektu, udało się ustalić, w okolicy którego bunkra może znajdować się archiwum. Jego lokalizacja będzie jednak utrzymana w tajemnicy aż do momentu rozpoczęcia wykopów – podkreśla Bartłomiej Plebańczyk.

Do poszukiwań zostanie użyty profesjonalny sprzęt, m.in. georadar oraz urządzenia do wykrywania podziemnych tuneli, a także wykrywacze metali. Poszukiwania rozpoczną się po otrzymaniu oficjalnej zgody od Lasów Państwowych i konserwatora zabytków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace rozpoczną się na początku czerwca.

Wszystkie eksponaty historyczne, jakie zostaną odnalezione w wyniku tej akcji, trafią do państwowych muzeów.
Marcin Pietraszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *