Wystawa malarstwa – Madonny Polskie

Madonny Polskie, które objeździły już cały kraj, można oglądać w miesiącu maryjnym – w maju w Dobrym Miejscu. 28.04 o godz. 12:00 w Galerii Krużganek odbył się wernisaż wystawy.
Madonny Polskie są to interpretacje malarskie ikon z polskich sanktuariów maryjnych – z dopisanym kaligraficznym tekstem modlitw Jana Pawła II.

Inspiracją do podjęcia tego tematu stało się średniowieczne malarstwo tablicowe a także pontyfikat Papieża Polaka.
Franciszek Kafel ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach: malarstwo w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego oraz plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymywał nagrody na polskich i zagranicznych wystawach konkursowych m.in. Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej Flying-Soaring w Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa, Przemyśla, Katowic, Kilonii i Budapeszcie oraz w kolekcjach prywatnych na terenie Polski, Niemiec, Szwajcarii i innych krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wenezueli, Egipcie, Tajlandii i Japonii. Miał ok. 65 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Katowicach, Olkuszu, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Rybniku, Mikołowie, Gliwicach, Gorlicach, Opolu, Wieluniu oraz w Brukseli, Budapeszcie, Kilonii, Lütjenburgu, Eutin.

Uczestniczył w ponad 80 wystawach zbiorowych i poplenerowych. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach.

Wystawa malarstwa – Madonny Polskie
Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
Wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20
Ekspozycja: od 2019-04-28 do 2019-05-30
Istnieje możliwość zakupu obrazów z wystawy.
źródło: www.dobremiejsce.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *