Kilka rad – aby kręgosłup nie bolał

Wielu ludzi po całym dniu pracy przy biurku narzeka na ból pleców. Dolegliwość pojawia się podczas schylania się po coś. Wtedy najczęściej chory kręgosłup daje znać o sobie. Chcąc tego uniknąć powinno się dbać o kręgosłup każdego dnia.
Kręgosłup utrzymuje ciężar całego ciała, zapewniając mu równowagę i chroniąc rdzeń kręgowy. Bóle w jego okolicach wynikają m.in. z siedzącego trybu życia lub przeciążeń. Są problemem wielu ludzi, wręcz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niewiele potrzeba, żeby stan naszego kręgosłupa był bez zarzutów lub u chorych pozwalał na funkcjonowanie bez bólu.

Jak zacząć dzień?
To w jaki sposób wstajemy ma znaczenie dla naszego kręgosłupa. Po usłyszeniu budzika nie zrywajmy się od razu, dajmy sobie chwilkę na przeciąganie. Później przesuńmy się na krawędź materaca, opuśćmy nogi i rękoma podeprzyjmy się tak, żeby usiąść. Podczas mycia zębów postarajmy się zachować prostą postawę. Często odruchowo nachylamy się wykonując tę czynność i niepotrzebnie obciążamy w ten sposób swój kręgosłup. Miejmy też na uwadze zdrowe jedzenie, gdyż zbędne kilogramy są dodatkowym ciężarem dla układu kostnego.

Po śniadaniu czas na pracę
Wykonujmy każdą czynność, unosząc brodę i zmieniając pozycję ciała. Wybierając strój do pracy postarajmy się np. zrezygnować z butów na wysokich obcasach. Wysmuklają one łydkę, ale przy tym sprawiają, że kręgosłup znajduje się w nienaturalnej pozycji i po kilku godzinach zaczyna boleć. Po wybraniu ubioru pomyślmy w jaki sposób dotrzemy do biura. O ile to możliwe zamiast jechać autem, zróbmy sobie spacer, a nasz kręgosłup będzie nam wdzięczny za dodatkowy ruch.

W pracy
Postarajmy się ograniczyć silny stres, gdyż on powoduje, nadmierne napięcie mięśniowe i wzmaga odczuwanie bólu. Jeśli mamy pracę siedzącą, pamiętajmy o oparciu dla stóp i o właściwe siedzisko – dla ud. Starajmy się też zmieniać pozycję (jak często jest to możliwe), przeciągać się od czasu do czasu i wygiąć korpus w przeciwną stronę. Zwróćmy uwagę na to, żeby się nie garbić, gdy wstajemy od biurka.

Właściwa postawa dla pleców i szyi
Uniesiona broda, wciągnięty brzuch, łopatki ściągnięte do tyłu i pierś wypięta do przodu. Bardzo ważne są mięśnie brzucha, wzmacniajmy je poprzez odpowiednie ćwiczenia.

Aktywność fizyczna – ruch to zdrowie
WHO podkreśla, że spędzanie czasu w pozycji siedzącej, czyli np. podczas oglądania telewizji, grania w gry lub jazdy samochodem zamiast chodzenia bądź przejażdżki na rowerze są coraz bardziej powszechne i wiążą się ze słabymi wynikami zdrowotnymi. Organizacja alarmuje, by zadbać o ruch najmłodszych. Jego codzienna dawka jest jednak niezbędna każdemu.

Odpowiednie ćwiczenia pozwalają m.in. wzmocnić mięśnie grzbietu i zachować prawidłową postawę, równocześnie kręgosłup staje się dzięki nim bardziej elastyczny, a kości mocniejsze, a więc i odporniejsze na urazy. Aktywność fizyczna zapobiega też osteoporozie i spowalnia procesy zwyrodnieniowe. Miejmy jednak na uwadze to, by zawsze dobrać dyscyplinę sportu i intensywność treningów do możliwości naszego organizmu, by jego zbytnie przeforsowanie nie przyniosło odwrotnych do zamierzonego skutków, czyli dolegliwości bólowych czy kontuzji. Możemy zacząć od zwykłych spacerów lub prostej gimnastyki, a następnie pomyśleć chociażby o pływaniu, bieganiu, nordic walkingu bądź innej dyscyplinie. .

Symetria – nie lekceważmy bólu
Bądźmy dobrzy dla swojego kręgosłupa także w domu. Robiąc zakupy  nie pakujmy wszystkiego do jednej wielkiej torby, ale do dwóch mniejszych, rozkładając równomiernie ciężar na obie ręce (przy okazji za to wdzięczne będą nasze stawy). Symetryczne rozłożenie obciążenia jest istotne także podczas podnoszenia przedmiotów o dużej wadze. Jeśli nie możemy poprosić nikogo o pomoc, pamiętajmy, aby nie pochylać się, tylko zgiąć nogi w kolanach oraz trzymać ciężar blisko ciała.

Domowe prace
Zmywanie czy prasowanie wykonujmy w pozycji wyprostowanej. Jeśli jednak to niemożliwe, zadbajmy o odciążenie pleców – np. opierając jedną nogę na jakimś podwyższeniu. Jeśli pomimo wszystko zaczynają dokuczać nam regularne bóle pleców, warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli chcemy określić problem możemy zrobić sobie rezonans magnetyczny. Badanie rezonansem magnetycznym wybranego odcinka kręgosłupa pozwala na wykrycie przepuklin krążków międzykręgowych i stopnia ich ucisku na struktury nerwowe, ocenę kanału kręgowego, szpiku kostnego oraz mięśni przykręgosłupowych, rozpoznanie zmian zwyrodnieniowych, stanów zapalnych, zmian nowotworowych, a także wad wrodzonych.

Koniec dnia na dobranoc…
O kręgosłup możemy dbać nawet śpiąc. Po całym dniu wypełnionym różnymi aktywnościami, istotne jest, żeby dać mu możliwość odpoczynku i regeneracji. W tym pomoże odpowiednio dobrany materac, dostosuje się on do kształtu naszego ciała – najlepiej by był średnio twardy ze sprężynami lub z pianki. Również dobór poduszki jest istotny, nieodpowiednia może powodować np. napięcie w barkach lub karku.

U każdego z nas harmonogram dnia może nieco się różnić, jednak niezależnie od tego wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, by dbać o swój kręgosłup podczas codziennych czynności. Najlepiej robić to już od samego rana i jak najszybciej przemienić znajomość dobrych praktyk w nawyki. Warto kształtować je także u dzieci, chociażby zachęcając od najmłodszych lat do aktywności ruchowej czy odpowiedniej pozycji podczas odrabiania lekcji. Taka nauka będzie im służyć przez całe życie – lek. med. Anna Zawadzka-Kępczyńska z Affidea.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *