News will be here

Jak i kiedy przesadzić drzewo w ogrodzie?

Do przesadzania drzew należ podejść z niezwykłą ostrożnością. To trudna sztuka i wymaga dołożenia starań, żeby drzewa w nowym miejscu rosły tak jak dotychczas, zachowują wszystkie swoje korzenie. Najłatwiej przesadzić młode drzewa.
Duże drzewa trzeba obkopać, inaczej nie ma możliwości ich przeniesienia. Należy to zrobić sprawnie, w jak najkrótszym czasie, bo korzenie mogą wyschnąć. Jak mówi znane przysłowie – starych drzew 20 – 25. letnich nie powinno się przesadzać.

Jak przesadzić starsze drzewo?
Jeśli mamy zaplanowane przesadzenie drzewa, to w jednym roku  wokół pnia musimy wykopać rowek wokół pnia, w odległości 100 -150 cm, głęboki na 70 cm i szeroki na 40 cm, a następnie zasypać go urodzajną ziemią. Pamiętajmy też o ciągłym podlewaniu, żeby wypuściło korzonki. To sprawi, że przyjmie się w nowym miejscu. Jesienią następnego roku na jesień możemy już przesadzić drzewo, okopując je wzdłuż rowka. Wykopujemy dół i od razu umieszczamy w nim drzewo. Wtedy bryła korzeniowa dopasuje się do dołu i zachowa pierwotny kształt (nie rozsypie się). Trudniej jest, kiedy drzewo ma duży pień, bo bez odpowiedniego sprzętu nie poradzimy sobie z przesadzeniem. Cały czas musimy mieć na uwadze, żeby nie uszkodzić korzeni rośliny.

Młode drzewo
Najlepiej prace przebiegają przy młodym drzewie. Przy przenoszeniu musimy uważać na korzenie, bo łatwo je uszkodzić (każdy centymetr ma znaczenie), konieczne jest zachowanie dużej  bryły ziemi i częste podlewanie. Młode drzewa (do 7. lat) przesadzimy sami bez większych problemów. Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu.

Jak przesadzić młode drzewo?
Im młodsze drzewo tym łatwiej jest je przenieść:
– wykopać tak duży dół, żeby zmieścić w nim całą bryłę korzeniową,
– dno wypełnić przekompostowaną i próchniczą ziemią,
– dobrze nawilżyć wodą,
– oznaczyć wstążeczką stronę korony drzewa, żeby ustawić ją w ten sam sposób, jak rosła wcześniej,
– bryła korzeniowa – na każde 2,5 cm średnicy pnia przypada 30 cm średnicy bryły,
– wykopać drzewo,
– ułożyć na materiale i przeciągnąć lub przewieźć na miejsce sadzenia. Należy zrobić to bardzo ostrożnie, żeby nie rozpadła się bryła,
– umieścić drzewo na takim samym poziomie, na jakim było wcześniej (w poprzednim miejscu),
– po wsadzeniu do dołu, obsypać korzenie urodzajną ziemią i dobrze podlać. Ziemia musi się połączyć z korzeniami,
– na wierzchu ułożyć trociny lub korę, żeby woda z podłoża nie parowała.
Sekatorem pozbyć się martwych i połamanych gałęzi drzewa.

Kiedy przesadzać drzewa?
Drzewa liściaste przesadzamy wczesną wiosną – do końca kwietnia i późną jesienią – do końca listopada, kiedy za oknem jest dodatnia temperatura i po obfitych opadach deszczu. Drzewa wtedy nie rosną i nie wypuszczają liści (są w stanie spoczynku), a ich korzenie są aktywne.

W drugiej połowie sierpnia najlepiej przenosić drzewa liściaste, zimozielone. Jednak najlepszą porą na przesadzanie drzew jest jesień. Jeśli chodzi o rośliny iglaste nie powinno się ich przesadzać w okresie intensywnych wiosennych przyrostów, bo grozi to więdnięciem i obumieraniem młodych gałązek.

Zimą nie należy ruszać drzew, zmarznięta ziemia i minusowa temperatura powoduje przemarzanie korzeni i osłabianie roślin. Jeśli podczas prac zostaną uszkodzone korzenie to warto zasięgnąć porady fachowca.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *