News will be here

Cukier ukryty w produktach spożywczych – czytajmy drobny druk!

Główną przyczyną otyłości są węglowodany proste – cukry.  Otyłość sprawi, że w ciągu kilku lat duża liczba Polaków będzie zmagała się z cukrzycą i nie tylko z tą chorobą. Otyłość prowadzi do nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia i rozwoju nowotworów. 
Obecnie Polacy spożywają więcej cukru niż w XX wieku. Przeciętny Polak zjada niemal 51 kg cukru rocznie. Warto podkreślić, że organizm ludzki nie jest dostosowany do przyjmowania dużych dawek słodyczy.

Niewiele osób wie, że cukier jest dodawany do bardzo wielu produktów, chociaż nie zawsze mają słodki smak. Cukier jest m.in. w majonezie, musztardzie, keczupie, maśle orzechowym, jogurcie owocowym, serku homogenizowanym, soku, płatkach śniadaniowych, produktów typu fit, gotowych sosach, daniach instant, paście kanapkowej, przetworach mięsnych i suplementach diety. Cukier jest dodawany do chleba. Ciemny chleb jest zdrowszy niż biały, gdyż zawiera dużą ilość mąki razowej, a ta sprawia, że jest zbity i ciężki. Konsumenci wolą jednak delikatne i puszyste pieczywo, a przy tym zdrowe. Producenci więc chcąc sprostać ich oczekiwaniom, biały chleb barwią cykorią, karmelem lub słodem.  Nie mając o tym pojęcia, codziennie spożywamy dużą  ilość ukrytego cukru w wielu produktach.

Czytajmy na etykietach drobny druk
Cukier wymieniony jest  na każdym opakowaniu produktu, ale małym druczkiem. Mało tego, firmy ukrywają węglowodany proste pod abstrakcyjnymi nazwami jak: maltodekstryny, maltoza, słód jęczmienny, syrop glukozowo – fruktozowy, melasa. Produkty bez cukru, często w swoim składzie zawierają jego zamienniki, np.: karmel, syrop z agawy, syrop klonowy, syrop ryżowy czy też cukier kokosowy.

Klucz do zdrowia leży w świadomym wyborze tego co i w jakich ilościach jemy. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, co tak naprawdę kryje się za małym druczkiem i marketingowymi hasłami. Tylko edukacja pozwoli nam na zdrowy life style i odpowiedzialny wybór tego, co chcemy spożywać. Warto być świadomym tego, co ląduje na naszych talerzach – dr n. med. Marta Misiarz.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *