News will be here

2020 rok – dni wolne, weekendy

W tym roku specjalnie nie odpoczniemy w czasie długich weekendów. Skąpa może okazać się nawet majówka. Pocieszające jest, że poza pracą spędzimy ponad 1/3 dni w 2020 r. Oprócz urlopu  nie będziemy musieli iść do pracy przez 113 dni, a to za sprawą sobót, niedziel i innych dni wolnych od pracy. Dodając 26 dni urlopu otrzymamy 139 dni bez pracy.

Krótkie długie weekendy
Mamy powód do narzekania. Teoretycznie dni wolnych od pracy jest w tym roku tylko o jeden mniej niż w zeszłym, ale niekorzystny układ kalendarza powoduje, że dużo trudniej będzie zaplanować prawdziwie długi weekend. Z nostalgią będziemy wspominać ubiegły rok, w trakcie którego niewielkim kosztem dni urlopowych,  dwa razy można było odpoczywać przez co najmniej 9 dni – przy okazji majówki i Świąt Bożego Narodzenia.

Aby jednak nie było aż tak smutno, to wciąż odpowiednie rozplanowanie dni wolnych pozwoli w 2020 roku na kilka ciekawych weekendowych wyjazdów. Wystarczy zaplanować w bieżącym roku zaledwie 3 dni urlopowe, aby cieszyć się 7 przedłużanymi weekendami, które pozwolą odpocząć od pracy łącznie przez 25 dni. Dla porównania w zeszłym roku 8 dni urlopowych pozwalało wyjechać 7 razy na długie weekendy liczące w sumie aż 35 dni wolnych. Niemniej nawet kalendarz bieżącego roku daje przestrzeń do takiego rozplanowania dni wolnych, aby mieć dodatkowy czas na regenerację do dalszej wytężonej pracy.

Dobry początek roku
Pierwsza okazja do weekendowego wypoczynku to 6 stycznia w Trzech Króli. Ten wypada w poniedziałek, co dodatkowo część osób połączyło jeszcze z witaniem Nowego Roku. Niestety po tej okazji do złapania oddechu kalendarz przestanie nas rozpieszczać. Aż do połowy kwietnia przyjdzie czekać na dłuższy weekend za sprawą wielkanocnego poniedziałku.

Majówka też nie rozpieszcza
Dwa tygodnie później rozpocznie się majówka. Niestety 1 maja wypada w piątek, a 3 maja w niedzielę. To powoduje, że majówka w tym roku będzie w mniejszym stopniu skłaniała do dłuższych wyjazdów. Rok temu dni wolne wypadały w środku tygodnia, przez co kosztem trzech dni wolnych można było odpoczywać od pracy przez 9 dni. W bieżącym roku sztuka ta wymagać to będzie wzięcia 4 dni wolnych.

Krótkie okazje do regeneracji
11 czerwca (w czwartek) przypada Boże Ciało. Jeśli weźmiemy wolne w piątek, odpoczywać będziemy 4 dni. Później dopiero w sierpniu znajdujemy w kalendarzu Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny łączone ze Świętem Wojska Polskiego (15 sierpnia). Wypada ono w sobotę, a więc pracodawcy powinni za ten dzień zaproponować jakiś inny wolny – najpewniej będzie to sąsiedni poniedziałek lub piątek, co pozwoli regenerować siły do dalszej wytężonej pracy przez 3 dni bez konieczności wykorzystywania dni urlopowych.

Potem aż do listopada jedynymi dniami wolnymi będą soboty i niedziele. I choć 1 listopada wypada w niedzielę, czyli dzień i tak wolny od pracy, to już 11 listopada będziemy świętować w środę. Wykorzystując dwa dni urlopowe możemy dzięki temu