News will be here

Czy bańki lekarskie pomagają na covid?

Bańki to stary i sprawdzony sposób na leczenie wielu chorób. Nasze babcie uznawały je za bardzo skuteczny i nie myliły się. Bańki są zdrowsze od antybiotyków i z tym można się jedynie zgodzić. Jedyną wadą baniek jest leżenie 3 dni w łóżku, by utrzymać ciepło, a przede wszystkim nie wychłodzić organizmu. Warto zaserwować sobie bańki w przypadku przeziębienia, szczególnie teraz, gdy szaleje Covid – 19.

Bańki wracają do łask
Lekarze zastanawiają się nad tym czy bańki lekarskie mogą pomóc w leczeniu Covid – 19. https://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/2677111,Czy-banki-lekarskie-pomoga-w-walce-z-COVID19-Trwaja-badania
Bańki nie trują organizmu i faktycznie leczą. Jeśli ktoś ma niewyleczoną grypę, anginę, nadal walczy z zapaleniem oskrzeli, powinien skorzystać z zabiegu. Niekiedy musimy powtórzyć zabieg, żeby choroba całkowicie ustąpiła. W tej sytuacji, należy zrobić przynajmniej tygodniową przerwę między jednym zabiegiem a drugim. Bańki nie szkodzą, ale powinniśmy nauczyć się je stawiać.

Jak wykonać zabieg właściwie?
Usuwamy owłosienie w miejscu, gdzie będą stawiane bańki. Nawilżamy skórę oliwką lub kremem, żeby nie uszkodzić skóry chorego. Bańki trzymamy w bardzo ciepłej wodzie, żeby  się dobrze nagrzały i pozostały na skórze. Jak stawiać bańki szklane?

bańki-choroba1. Przygotować miejsce do rozłożenia zestawu szklanych baniek  – stolik lub ława (płaska powierzchnia). Musimy zachować ostrożność, gdyż mamy do czynienia z otwartym ogniem. Bańki muszą być nagrzane w bardzo ciepłej wodzie. Czynność wykonujemy bardzo szybko.

2. Po wyjęciu z wody, bańki wycieramy w środku, lub otrząsamy z wody. W jednej ręce trzymamy szklany wyrób, w drugiej nasączoną watę w denaturacie, którą przecieramy dokładnie środek bańki, pomijamy brzegi.

3. Nasączoną watkę denaturatem podpalamy i błyskawicznie przecieramy środek naczynia (bez brzegów). Zaognioną bańkę nakładamy na skórę. Czynność wykonujemy jak najbliżej ciała, żeby bańka mocno przylgnęła do skóry.  Ogień we wnętrzu nie może być dłużej niż 1 sek.

4. Bańki stawiamy szybko i bardzo ostrożnie, tylko w zalecanych miejscach. Pozostajemy przy chorym i obserwujemy efekt „wsysania” skóry przez bańkę. Jeśli szkło odchodzi od ciała, zabieg powtarzamy.

6. Jeśli postawimy już wymaganą ilość baniek to przykrywamy delikatnie plecy chorego kocem.  Po 15 – 20 minutach bańki delikatnie zdejmujemy z pleców, poprzez uciskanie skóry przy brzegu. Chory po bańkach musi się dobrze wygrzać. Przebywa w łóżku przynajmniej jeden dzień, ale zalecane są 3 dni. Każdy organizm inaczej reaguje, ale po postawieniu baniek, chory zasypia.

Czas trzymania baniek na skórze:

  • 2 – 5 min niemowlaki i małe dzieci w chorobach z nasilonymi objawami ogólnymi
  • 10 min – dzieci powyżej 7 lat
  • 5 – 7 min – dzieci w wieku przedszkolnym i młodsze
  • 10 min – dzieci powyżej 7 lat
  • 15 – 20 min – dorośli

Postawienie baniek ogniowych nie jest łatwe i jeśli nie mamy wprawy, musimy poćwiczyć, np. próbując je przyssać na nodze, czy ręce. bańki na zimnoPamiętajmy, żeby chorego nie poparzyć. Przez jakiś czas pozostanie na skórze ślad po bańkach. Jeśli jest koloru fioletowego lub nawet granatowego to oznacza, że stan chorego jest poważny. Po tygodniu powtórzmy zabieg (jeśli będzie taka potrzeba). Jeśli nie czujemy się na sile to postawmy bańki na zimno, dostępne w aptekach.
SK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *