News will be here

Posty i komentarze na FB – zanim udostępnisz!

fb - usuwanie starych wpisów

Od 2004 r. Internauci na całym świecie dzielą się swoimi przeżyciami oraz inspiracjami, za pośrednictwem Facebooka. Korzystając z portali społecznościowych, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Pozornie nieszkodliwy wpis może mieć poważne konsekwencje – przypominają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ESET
Szerokiemu gronu użytkowników Facebook umożliwia kontakt z rodziną, znajomymi, pozwala informować o swoich przeżyciach oraz inspiracjach. Nie zapominajmy jednak, że portal jest swoistą „kapsułą czasu”.

Każda aktywność, jaką podejmujemy za pośrednictwem mediów społecznościowych, pozostawia po sobie ślad. Wszelkiego rodzaju niepożądane zachowania, jak cyberprzemoc, udostępnianie obraźliwych treści, niewłaściwe słownictwo, śledzenie podejrzanych stron lub grup, świadczą o nas i nawet po latach mogą przynieść negatywne konsekwencje, kiedy natrafi na nie potencjalny pracodawca. Szczere dzielenie się prywatnymi informacjami może również zwrócić uwagę cyberprzestępców i być niezwykle pomocne przy budowaniu profilu potencjalnych ofiar, podatnych na różnego rodzaju ataki – mówi Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń ESET.

Pomyśl zanim opublikujesz!
Zanim naciśniesz przycisk „Enter” pomyśl o tym, jak zestarzeje się treść, którą chcesz udostępnić i jak będzie świadczyć o tobie za jakiś czas. Czy film z żartem, który wydaje się zabawny, na dłuższą metę nie okaże się obraźliwy czy zawstydzający? Czy emocjonalna opinia na temat gry ulubionej drużyny sportowej powinna być dostępna dla wszystkich? Czy naprawdę chcesz być kojarzony z treścią mema, obrażającego innych? Powszechną praktyką stało się weryfikowanie przyszłych pracowników czy współpracowników w portalach społecznościowych. Specjaliści ds. HR często bardzo dokładnie analizują aktywność kandydatów w mediach społecznościowych. Zwracają uwagę na wszelkiego rodzaju sygnały ostrzegawcze i  wątpliwe treści, nawet publikowane dawno temu. Internet jest pełen historii ludzi, których podania na studia zostały pominięte, a oferty pracy odrzucone właśnie z tej przyczyny.

Świadome komentarze
Wiele serwisów pozwala na zamieszczanie komentarzy pod ich artykułami za pośrednictwem konta na Facebooku. Często dyskusje stają się gorące,  gdy dotyczą np. aktualnych, drażliwych tematów. Merytoryczne, spokojne komentarze dużo lepiej „się starzeją” niż spory emocjonalne. Poniżanie, cyberprzemoc, wyśmiewanie, obrażanie uczestników dyskusji, to niestety negatywne praktyki stosowane w wielu internetowych polemikach. Jeśli publikujesz komentarz, przedstaw swój punkt widzenia z zachowaniem kultury. Przed wysyłką dokładnie przyjrzyj się temu, co napisałeś.

Prywatność na FB
Pomyśl o prywatności i bezpieczeństwie, mając konto na Facebooku Sprawdź, jakie informacje dostępne są publicznie i widoczne dla wszystkich, szukających twojego profilu i odpowiednio je ogranicz. Nie należy dzielić się z nieznajomymi czymkolwiek poza absolutnym minimum. Nigdy nie wiemy, kto nas obserwuje i śledzi udostępnione powszechnie dane. Następnym krokiem jest audyt postów, by posty z poprzednich lat nie były powszechnie widoczne.

Zawsze mogą posłużyć potencjalnym cyberprzestępcom do stworzenia kompleksowego obrazu ciebie, jak i twoich nawyków, a ten z kolei, może zostać w przyszłości wykorzystany przeciwko tobie. Zweryfikuj również listę znajomych i usuń z niej wszystkich, których nie znasz. Facebook oferuje ustawienia prywatności, które warto poznać i wykorzystać, żeby zabezpieczyć się przed niepożądanymi incydentami.
źródło: newsrm.tv