News will be here

Jak sprawdzić czy samochód jest w pełni sprawny?

Czym jest aplikacja Monite w samochodzie?

Wybierając samochód dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że mimo zaawansowanych technologii produkcji aut, wciąż zdarzają się serie z wadami fabrycznymi, powodującymi ogromne zagrożenie na drodze.
Niedziałające hamulce, brak poduszki powietrznej pasażera, usterki układu kierowniczego – przed tymi wszystkimi niebezpieczeństwami pomoże uchronić się aplikacja Monite, zbierająca w jednym miejscu wszystkie komunikaty o wadliwych produktach. Od stycznia do kwietnia pojawiło się w niej aż 70 alertów dotyczących motoryzacji.

Zakup samochodu wiąże się zwykle z dużym wydatkiem, a jednocześnie oczekiwaniem poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Dzisiejsze auta są pod tym względem coraz lepsze, a nowoczesne modele wyposaża się w wiele funkcji, chroniących kierowców przed zagrożeniami. Jednak podobnie jak w przypadku każdego produktu, bywają one zawodne, a w salonach pojawiają się całe serie samochodów z wadami fabrycznymi.

– Dotyczy to zarówno popularnych marek, jak i aut z segmentu premium. Nawet najbardziej cenieni producenci mieli już problemy m.in. z układami hamulcowymi, wadliwym zawieszeniem, a nawet usterkami w układzie elektrycznym, skutkującymi samozapaleniem auta. To wszystko stwarza niebezpieczeństwo dla użytkowników aut i innych uczestników ruchu drogowego – mówi Bartłomiej Płodzik, współtwórca aplikacji Monite.

Nie zawsze mamy świadomość tych zagrożeń, a zdobywanie informacji na ich temat wymagało do tej pory śledzenia wielu źródeł i komunikatów producentów. Na ten problem odpowiedzieli twórcy aplikacji Monite, pierwszego w Polsce narzędzia zbierającego komunikaty o wadliwych produktach. Za jej pomocą użytkownik może na bieżąco monitorować informacje z ok. 50 rzetelnych oficjalnych źródeł, polskich i europejskich instytucji, m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Monite działa już na 15 europejskich rynkach, zapewnia więc cenne ostrzeżenia także w podróży. Powiadomienia są podzielone na kategorie, a jedną z nich jest właśnie motoryzacja.

– Tylko w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku aplikacja zarejestrowała aż 70 alertów dotyczących motoryzacji, zdecydowanie najwięcej ze wszystkich kategorii. Często dotyczyły one bardzo niebezpiecznych usterek, takich jak np. ”wadliwe serwo hamulcowe, co może spowodować nagłe obniżenie skuteczności hamowania i w konsekwencji kolizję”, w innym samochodzie ”może dojść do nieoczekiwanego zatrzymania się podczas jazdy z powodu niezamierzonego uruchomienia automatycznego hamowanie SBS”, kolejny przypadek to nieprawidłowe zamontowanie poduszki powietrznej, przez co „może dojść do jej odłączenia od kierownicy i wpadnięcia do przedziału pasażerskiego, co grozi obrażeniami”, a także nieprawidłowe zamocowanie śrub i nakrętek mocujących tylną oś, co znacznie „zwiększa ryzyko wypadku”. Każda z tych usterek stanowi ogromne niebezpieczeństwo i dotyczy setek lub nawet tysięcy pojazdów na polskich drogach. To pokazuje, jak bardzo potrzebna jest świadomość zagrożeń i ten właśnie cel przyświecał nam podczas pracy nad Monite – podkreśla Bartłomiej Płodzik.

Dzięki Monite każdy może szybko zdobyć wiedzę na temat swojego modelu auta i w razie konieczności podjąć odpowiednie kroki zwiększające bezpieczeństwo swoje i ludzi wokół. Aplikacja daje również możliwość przekazywania tych cennych informacji dalej, poprzez udostępnianie alertów znajomym za pomocą SMS-ów, maili lub mediów społecznościowych.

Monite działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS, a poza Polską jest dostępna też w: Niemczech, Francji, Czechach, Danii, Hiszpanii, Słowenii, Włoszech, Holandii, Norwegii, Finlandii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz na Węgrzech. Pomaga monitorować informacje o produktach nawet wtedy, gdy jesteśmy w podróży lub przy zamawianiu zakupów online.
Natalia Pisarska