News will be here

Płytki cegłopodobne – na co zwrócić uwagę?

Jakie płytki sprawdzą się we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych?

Płytki cegłopodobne przyciągają zwolenników skandynawskiego minimalizmu, miłośników surowych loftów czy wielbicieli rustykalnego piękna. Nic dziwnego, w końcu potrafią odmienić wygląd każdej ściany, wnęki lub kominka. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, sprawdźmy, czym się różnią płytki gipsowe od betonowych i które z nich lepiej sprawdzą się w naszej aranżacji!

Cegła od wielu lat nie schodzi z wykończeniowej listy przebojów. Materiał o charakterystycznej strukturze i zabarwieniu pokochały miliony – upiększa przestrzeń oraz nadaje jej niepowtarzalny klimat. Okładzina doczekała się swojej młodszej siostry, która doskonale ją imituje i daje ogromne pole do realizacji kreatywnych pomysłów wnętrzarskich. Płytka cegłopodobna, bo o niej mowa, jest lżejsza od cegły, zaskakuje różnorodnością struktur i kolorów. Do tego, dobrze komponuje się z drewnem, metalem i betonem. Można ją stosować w klasycznych i nowoczesnych aranżacjach. Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwanie wymarzonego wzoru, warto wcześniej zadać sobie pytanie, które płytki możemy brać pod uwagę ze względu na miejsce ich zastosowania – gipsowe czy betonowe, a może jedne i drugie? Aby znaleźć właściwą odpowiedź, warto poznać właściwości obu rozwiązań. Zarówno jedne i drugie mają swoje mocne strony.

W jakich pomieszczeniach płytki gipsowe?

Płytki gipsowe są polecane do wykończenia suchych wnętrz – salonu, sypialni czy przedpokoju. Świetnie sprawdzą się jako dekoracja całych ścian lub ich fragmentów – na przykład wnęk, dodając aranżacji pazura. Aby przedłużyć ich żywotność, warto poddać je dodatkowej impregnacji. Dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów, jak np. Żywy kolor do kamienia, płytki gipsowe będą mniej nasiąkliwe i staną się bardziej odporne na zabrudzenia.Wśród zalet gipsowych płytek dekoracyjnych podkreśla się także ich wagę – są lżejsze od tych wykonanych z betonu, co przekłada się na mniejsze obciążenie ścian.Płytki betonowe – do zadań specjalnych

Gdzie sprawdzają się płytki betonowe?

Płytki betonowe to znacznie mocniejszy „zawodnik” w palecie cegłopodobnych materiałów wykończeniowych. Produkt nadaje się do zadań specjalnych – sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, wysoką temperaturę czy zabrudzenia. Będzie idealny do wykończenia miejsca pomiędzy blatem a górną zabudową kuchenną czy ozdobienia ściany w łazience. Jeśli chcesz, aby kominek w salonie wyróżniał się cegłopodobną strukturą, płytki betonowe będą doskonałym wyborem.

Jaki materiał  okładzinowy do płytek?

Dzięki wykorzystaniu betonu materiał okładzinowy odznacza się twardością, wytrzymałością oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Możemy go śmiało zastosować na zewnątrz – do wykończenia elewacji w modernistycznym stylu czy stworzenia eleganckiego ogrodzenia w rustykalnym klimacie. Wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego jest bardzo ważny na etapie planowania remontu. Trzeba bowiem pamiętać, że różne rozwiązania mogą charakteryzować się innymi właściwościami, a co za tym idzie również zakresem zastosowania. Zarówno płytki gipsowe, jak i betonowe cechuje wysoka jakość. Naturalne cechy gipsu sprawiają, że nie w każdych warunkach jego zastosowanie będzie dobrym wyborem. Dlatego pamiętajmy, że płytki gipsowe świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach tzw. suchych jak salon, sypialnia czy przedpokój. W miejscach narażonych na wilgoć czy zmiany temperatur, czyli na przykład w kuchni, łazience, na elewacji – lepiej sprawdzą się płytki betonowe – podsumowuje Piotr Wojtasik, Inżynier Produktu.

Jak montować płytki cegłopodobne?

Jeśli znamy już właściwości oraz zastosowanie płytek cegłopodobnych, pozostaje ostatnia kwestia do ustalenia – produkty z gotową fugą czy bez? Zarówno płytki gipsowe, jak i betonowe są dostępne w obu wariantach. Umożliwiają samodzielne i szybkie ułożenie elementów dekoracyjnych, bez kosztownej pomocy fachowców. Jakie płytki wybrać? Jeśli chcemy przeprowadzić prace montażowe samodzielnie, a wybór odpowiedniej spoiny, jak i samo fugowanie nastręcza wiele pytań, warto wybrać model z gotową fugą. Specjalny rant w płytkach gipsowych (modele: Parma, Cellar czy Metro) czy betonowych (modele: Boston, Dublin czy Monsanto) pozwala na wygodne dopasowanie elementów. Jeśli z kolei cenimy sobie tradycyjne rozwiązania, postawmy na klasyczne płytki bezfugowe. Do płytek gipsowych (np. Loft) czy betonowych cegieł (Cambridge, Country czy Rustik) możemy dobrać fugę o określonej barwie lub strukturze (drobno- lub gruboziarnistą).

Płytki cegłopodobne pozwalają stworzyć rustykalną elewację lub kuchnię z nowojorskiego loftu. Pamiętaj, że każdy rodzaj materiału ma swoje określone właściwości i przeznaczenie.
Anna Mrówka