News will be here

Całoroczny ogród zimowy – gdzie stworzyć i jakie są zalety?

Gdzie zbudować całoroczny ogród zimowy/

Całoroczny ogród zimowy, zwany również oranżerią jest specjalną strukturą budowlaną. Może być zaprojektowany do pracy, odpoczynku i uprawy roślin. Wykorzystanie przestrzeni zależy od Twoich potrzeb i osobistych preferencji. Jedno nie zaprzecza drugiemu, bo wprowadzając zieleń, stworzysz doskonałe miejsce do pracy i odpoczynku, o każdej porze roku.  Musisz  budowlę wyposażyć w szklane ściany lub dach, żebyś miał dostęp do naturalnego światła. Podstawą jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności, w celu ochrony roślin przed nieodpowiednimi warunkami.

Gdzie stworzyć całoroczny ogród zimowy?

Miejsce, w którym możesz stworzyć ogród, zależy od Twoich potrzeb, dostępności miejsca i oraz warunków mieszkalnych.  Oto kilka miejsc, w których możesz wziąć pod uwagę planując ogród zimowy:

  • przy domu- ogrody zimowe często przylegają do domów, co ułatwia dostęp oraz komfortowe korzystanie z nich niezależnie od pory roku. Możesz dobudować do swojego budynku lub stworzyć samodzielną konstrukcję.
  • taras, weranda, balkon– jeśli masz możliwość przekształcenia przestrzeni w ogród zimowy, warto to zrobić. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ pozwala praktycznie wykorzystać miejsce w okresie jesienno-zimowym.
  • ogród – mając dużą przydomową działkę lub rekreacyjną, możesz go stworzyć jako oddzielny budynek. Dzięki temu będziesz się cieszyć ogrodem przez cały rok, hodować rośliny, wymagające zapewnienia odpowiedniego klimatu, jak: palmy, cytrusy oraz inne egzotyczne gatunki.

Przydomowy ogród ma wiele zalet, ale wymaga wyboru lokalizacji, by zapewnić roślinom dostęp do światła słonecznego i wody. Należy zwrócić uwagę na ten aspekt, by zieleń rosła zdrowo i kwitła przez cały rok. Jeśli jego metraż nie przekracza 35 m2, pozwolenie na budowę, jest zbędne. Warto sprawdzić, czy w danym miejscu, np. na balkonie, można stworzyć ogród zimowy. 

Jak dostosować oranżerię do własnych celów?

Przestrzeń może być miejscem pracy i relaksu. Pozwala odpocząć po całym dniu, wprowadzając równowagę między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Możliwości wykorzystania oranżerii:

  1. Biuro – umebluj wnętrze, aby stworzyć funkcjonalne biuro domowe.Wybierz ergonomiczne meble i odpowiednie oświetlenie, aby zapewnić sobie wygodne warunki pracy. Zainstaluj internet bezprzewodowy, żebyś mógł wykonywać pracę zdalną.
  2. Strefa odpoczynku – wstaw wygodne fotele, sofę, leżaki, stolik, a stworzysz przytulne miejsce do wypoczynku. Wykorzystaj dekoracje, aby upiększyć przestrzeń. Uroku i przytulności dodadzą poduszki, nakrycia, dywan oraz rośliny doniczkowe.
  3. Spotkania rodzinne i towarzyskie – oranżeria może służyć jako miejsce do organizacji spotkań rodzinnych, przyjęć oraz innych wydarzeń. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, może służyć również za jadalnię.
  4. Podziel wnętrze – jeśli metraż Ci na to pozwoli, podziel oranżerię na dwie części, czyli biuro i strefę odpoczynku. Możesz to zrobić za pomocą roślin, parawanu czy przegrody. Dzięki temu  zachowasz prywatność i uzyskasz przestrzeń do pracy i relaksu.
  5. Kontrola klimatu – całoroczny ogród zimowy powinien być wyposażony w system ogrzewania i wentylacji, by zapewniał odpowiednią temperaturę, również w okresie jesienno-zimowym.Okna i dach oranżerii wyposażone w żaluzje lub zasłony, zapewnią prywatność i osłonę przed promieniami UV.
  6. Aranżacja przestrzeni – tkaniny ozdobne, dywan, obrazy, lampy oraz rośliny nadadzą odpowiedni styl wnętrzu i wprowadzą przytulny klimat.

Budowla wymaga zaprojektowania. Może mieć różne rozmiary i kształty, co zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.
AM

One Comment

  1. […] i stal to materiały, które sprawdzają się w wielu sytuacjach. Powstają z nich konstrukcje, garaże, ogrodzenia, furtki, ławki do ogrodu, pergole, paleniska, grille, balustrady, barierki, […]

Comments are closed.