News will be here

Jakie zagrożenia dla iPhonów w 2024 roku?

jak zabezpieczyć smartfon przed hakerami?

Warto znać zagrożenia dla iPhonów, jakie będą w 2024 roku, by uchronić się przed nimi. Nie tylko Apple iOS, ale każdy inny system operacyjny narażony jest na ataki złośliwego oprogramowania oraz oszustwa, które wykorzystują phishing – inżynierię społeczną.

Jakie zagrożenia dla iPhonów?

Zespół Bitdefender przygotował najważniejsze zagrożenia dla iPhonów, z którymi mogą się stać problematyczne dla właścicieli urządzeń w 2024 roku. Cyberprzestępcy mogą bowiem wykorzystywać techniki  z inżynierii społecznej. Manipulowanie użytkownikami iOS ma na celu ujawnieniu danych osobowych lub też podjęcia działań, które zagrażać będą ich bezpieczeństwu. Najpowszechniejszą z nich jest phishing. Atak może dotyczyć wiadomości SMS (smishing) lub e-mail. Użytkownicy systemu iOS zostaną oszukani w celu ujawnienia poufnych informacji, jak: dane karty kredytowej czy dane logowania.

Poza zachowaniem świadomości i odpowiedniej higieny cyberbezpieczeństwa, użytkownicy iPhonów skorzystać mogą z rozwiązania zabezpieczającego, ograniczające to ryzyko. Skuteczny system antywirusowy jest wyposażony w moduł antyphishingowy, który automatycznie skanuje przychodzące wiadomości SMS oraz zaproszenia z kalendarza, w poszukiwaniu oszustw wykorzystujących inżynierię społeczną, jak i złośliwych linków – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Co ma wpływ na zagrożenia dla iPhonów?

Sprawdzanie aplikacji przed instalacją

Apple stosuje rygorystyczny proces sprawdzania oprogramowania, ale w App Store  mogą pojawiać się podejrzane aplikacje. Dlatego użytkownicy muszą dokładnie sprawdzić aplikację, przed jej zainstalowaniem, szczególnie pod kątem praktyk gromadzenia danych i uprawnień na urządzeniu. Apple App Store jest jednak najbezpieczniejszym miejscem do pobierania oprogramowania na iOS.

Niebezpieczne połączenia i sieci Wi-Fi

Smartfony są narażone na niezabezpieczone połączenia internetowe i to niezależnie od marki telefonu oraz systemu operacyjnego. Cyberprzestępcy mogą tworzyć fałszywe sieci, by przechwytywać dane, co może prowadzić do ich kradzieży, ale też podsłuchiwania. Do sieci publicznej nieodpowiednio zabezpieczonej, hakerzy mogą się włamać, by przeprowadzić atak – man-in-the-middle, czyli danych, które przesyłane są między dwoma osobami lub firmami. Ich celem jest kradzież, ale też modyfikacja danych w celu wyłudzenia pieniędzy oraz gromadzenia danych poufnych, w czasie przesyłania. Jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi, powstrzymaj się od wprowadzania do swojego smartfona wrażliwych danych. Bezpieczniej jest korzystanie z prywatnej sieci VPN.

Aktualizacje a programy szpiegujące

Z powodu braku regularnej aktualizacji systemu iOS powstają luki w zabezpieczeniach. Operatorzy oprogramowania szpiegującego w od kilku lat wykorzystują niezałatane błędy, by instalować złośliwe oprogramowanie na iPhonach. Użytkownicy nie są nawet tego świadomi. Instalowanie aktualizacji udostępnianych przez firmę Apple jest koniecznością. Chodzi szczególnie o aktualizacje pozapasmowe, backportowane/szybkie reagowanie na zagrożenia, mają na celu uzupełnienie luk wykorzystywanych przez hakerów.

Apple – prywatność

Firma Apple koncentruje się na ciągłym zwiększaniu prywatności użytkowników, pomimo tego nadal pozostawia pole dla cyberprzestępców. System iOS 17 zapewnia więcej ulepszeń w zakresie prywatności danych, ale właściciele iPhonów powinni przejrzeć i dostosować ustawienia do własnych preferencji i potrzeb, w zakresie prywatności. Istotne jest ograniczanie udostępniania danych reklamodawcom, witrynom internetowym, aplikacjom etc.

Hasło a kradzież fizyczna

Jeśli iPhone nie jest chroniony hasłem albo uwierzytelnianiem biometrycznym, przestępca może uzyskać dostęp do danych osobowych, przechowywanych na smartfonie. Konieczne jest używanie silnych haseł, Touch ID czy Face ID, by zabezpieczyć urządzenie i włączenie funkcji Znajdź mój iPhone,w celu zlokalizowania albo zdalnego wyczyszczenia danych w przypadku kradzieży.

Zagrożenia dla iPhonów –ograniczenie ryzyka kradzieży danych

Zagrożenia dla iPhonów zawsze będą istnieć i to jest nieuniknione. Z tego powodu zabezpiecz się przed kradzieżą danych:

  • regularnie aktualizuj system iOS oraz aplikacje
  • uważaj na phishing i smishing
  • pobieraj aplikacje jedynie z oficjalnego sklepu App Store.
  • korzystaj z VPN, łącząc się z publicznymi sieciami Wi-Fi
  • unikaj jailbreakowania urządzenia, o ile nie jesteś świadomy zagrożeń, które za sobą niesie ta praktyka
  • zabezpiecz urządzenie, używając silnych haseł, Touch ID czy Face ID
  • włącz funkcję Znajdź mój iPhone
  • przeglądaj regularnie i dostosowuj ustawienia prywatności.
  • bądź ostrożny klikając w linki albo lub podając dane osobowe w Internecie.

Zawsze korzystaj z najlepszego rozwiązania, które pozwoli zabezpieczyć, urządzenie przed złośliwymi oprogramowaniami, oszustwami oraz różnymi zagrożeniami cybernetycznymi. Pamiętaj, że hakerzy nie zaprzestaną swoich działań.
źródło: Marken Systemy Antywirusowe