News will be here

Zawał serca w młodym wieku

Przyczyna zawału serca u młodej osoby

Z czego wynika zawał serca w młodym wieku? To pytanie zadaje sobie wiele osób, bo teoretycznie choroba dotyczy starszych osób. Zdarza się jednak i wcale nie tak rzadko jakby się zdawało, że młode osoby również zmagają się ze schorzeniem. Co gorsza, jak twierdzą lekarze, przebiega ono bardziej dramatycznie niż u seniorów.

Zawał serca w młodym wieku nie jest rzadkością

Młody wiek kojarzy się zwykle ze zdrowiem. Młodzi i silni, jak się często mówi. W wieku 20. 30. czy 40. lat, nie myśli się o chorobach, szczególnie kardiologicznych.  Jeśli nawet pojawiają się pewne objawy, nikt nie kojarzy ich ze stanem zawałowym.  Z tego też powodu ból jest ignorowany. Jeśli pacjent nie otrzyma w danym momencie pomocy, może się skończyć dla niego tragicznie.

Zawał serca w młodym wieku jest bardzo niebezpieczny. Za przyczynę uważa się genetykę i miażdżycę, do której prowadzą: niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, spożywanie alkoholu. Nadwaga, życie w stresie i unikanie aktywności fizycznej, często przyczynia się do chorób serca. Niewłaściwa dieta, nieregularne posiłki i brak ruchu to pierwszy krok do nadciśnienia, cukrzycy, cholesterolu. Problemy z sercem występują również u kobiet, nie tylko u mężczyzn, więc warto obalić ten mit. Panie powinny więc dbać o zdrowie, by uniknąć zawału.

Objawy zawału serca

Sięganie po tabletki w przypadku bólu w okolicy serca jest niewłaściwe. Może przynieść poważne szkody dla organizmu, a nawet skończyć się śmiercią, jeśli pacjent nie otrzyma pomocy w danym momencie. Nie wolno lekceważyć symptomów schorzenia, ale udać się na konsultację do specjalisty, który zleci odpowiednie badania, przy występujących objawach, takich jak:

  • bladość,
  • uczucie duszności,
  • wymioty,
  • dolegliwości żołądkowe,
  • nadmierna potliwość,
  • piekący ból za mostkiem, z kłuciem, dławieniem, gnieceniem,
  • kołatanie serca,
  • promieniujący ból do lewej ręki, pleców, żuchwy i barku.

Zapobieganie zawałowi serca 

Zawałowi serca należy zapobiegać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Badania profilaktyczne pozwalają określić w jakim stanie jest organizm i zmienić styl życia oraz sposoby odżywiania. Zawsze jednak należy starać się unikać miażdżycy,która jest niezwykle groźna dla organizmu., ale może być niezauważalna przez wiele lat. Z kolei nieleczona, prowadzi m.in. do niedokrwienia serca lub mózgu. Do narządów jest dostarczana mniejsza ilość tlenu, w wyniku czego dany organ funkcjonuje nieprawidłowo.

Kiedy miażdżyca zaatakuje żyły, dochodzi do uszkodzenia ścian tętnic i przylegania do nich i wnikania komórek zapalnych. Następuje też grubienie ścian i tworzenie się blaszki miażdżycowej.. Z czasem powoduje to zwężenie światła tętnicy czy nawet jego zamknięcia. Kiedy dojdzie do uszkodzenia blaszki miażdżycowej w dużym stopniu, w tętnicy tworzy się skrzep, który powiększa zmiany miażdżycowe czy też natychmiast blokuje dopływ krwi do organów, prowadząc do poważnych powikłań. Przeważnie do ograniczenia przepływu krwi dochodzi, kiedy blaszka miażdżycowa zwęża naczynia w 50%. Dlatego jest tak ważne zapobieganie chorobie, a razie widocznych objawów, natychmiastowe reagowanie.

Objawy miażdżycy

Objawy choroby dostrzegalne są nawet w młodszym wieku. Przy miażdżycy mózgu, pojawiają się problemy z widzeniem, czuciem i utrzymaniem równowagi. Mogą wystąpić również zmiany psychiczne. Objawem miażdżycy tętnic szyjnych, występują, m.in. na niedowłady, zawroty głowy, zaburzenia mowy, szum w uszach,, wrażenie falowania przedmiotów.

Jeśli choroba zaatakuje nogi, dochodzi do niedokrwienia kończyn, w wyniku czego odczuwalne są skurcze,zaburzenia chodzenia oraz bóle ud, stóp i łydek. Zmienia się również cera, bo skóra staje się blada i zimna, a niektórych przypadkach tworzą się owrzodzenia. Jeśli pojawia się miażdżyca tętnic nerkowych, u pacjentów występuje nadciśnienie i niewydolność narządów. Innym rodzajem jest miażdżyca jamy brzuszne. Wówczas po spożyciu posiłku, występują bóle brzucha.

Kiedy mózg jest niedotleniony,pojawiają się również objawy psychiczne: otępienie, apatia, majaczenie itd. Choroba może występować jednocześnie we wszystkich tętnicach, które doprowadzają krew do narządów wewnętrznych, głowy i kończyn. Leczenie miażdżycy wymaga dokonania wielu zmian w swoim życiu, wyeliminowania używek, przestawienia się na zdrowe jedzenie i uprawianie aktywności fizycznej (ok. 5. godzin w tygodniu). Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu.    Angioplastyka polega na rozszerzeniu zwężonych tętnic, poprzez wprowadzenie stentu, a jeśli  nie jest to możliwe, wykonuje się wszczepienie by-passów.

Warto więc wprowadzić już dziś zasady, które zapobiegną w przyszłości zawałowi serca. Kiedy nie przykładamy wagi do zdrowego trybu życia, narażamy się na zawał serca w młodym wieku, lub też w późniejszym, na co nie ma jednej reguły.
AM