News will be here

Jak wybrać dysk twardy HDD do komputera?

dysk twardy hdd

Dysk twardy HDD do komputera stacjonarnego powinien mieć pojemność dopasowaną do potrzeb użytkownika, by szybko zapisywał i bezpiecznie przechowywał wszystkie dane. Należy mieć jednak świadomość, że nośniki się starzeją i wymagają wymiany.

Dysk twardy służy do zapisywania, przechowywania i przetwarzania danych na komputerze, dlatego musi mieć odpowiednią pojemność, co pozwoli na efektywne korzystanie z PC. Aplikacje gry, multimedia i pliki oraz ich kopie zapasowe zajmują dużo miejsca, dlatego ten parametr odgrywa kluczową rolę. Dzisiejsze komputery często są wykorzystywane do wielu zadań. Osoby, które zajmują się tworzeniem wideo, grafiki czy oprogramowania potrzebują pojemnego nośnika, by praca przebiegała płynnie.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że system operacyjny i zainstalowane oprogramowania, zajmują określoną ilość miejsca na dysku twardym, dlatego podczas wyboru podzespołu trzeba tę kwestię wziąć pod uwagę. Przestrzeń na dysku decyduje o możliwości przechowywania danych, które są coraz bardziej zaawansowane. Jeśli zacznie brakować miejsca, zajdzie konieczność usunięcia części zawartości, w celu zwolnienia miejsca na inne pliki, by przyśpieszyć działanie dysku i zapobiegać zawieszania PC.

Na co zwracać uwagę wybierając dysk HDD do komputera stacjonarnego?

Komputer stacjonarny wymaga wydajnego dysku twardego, by zapewnił szybkie zapisywanie danych oraz ich przechowywanie. Na rynku dostępne są modele o pojemności w gigabajtach oraz w terabajtach. Wybór zależy od potrzeb użytkownika, czyli od ilości danych, jakie mają być przechowywane. Do użytku domowego wystarczy nośnik o pojemności 128-256 GB, do przechowywania jedynie plików tekstowych i kilku zdjęć. Jeśli mają być zapisywane obrazy i nagrania wideo, potrzebny jest dysk HDD – 512 GB, gdyż jedno zdjęcie może zajmować kilka MB, a film – GB. Natomiast dla przedsiębiorstwa niezbędny jest model o dużo większej pojemności.

dysk hdd

Należy zwracać uwagę również na takie parametry jak:

 • prędkość obrotowa talerzy – w przypadku dysku HDD, większa prędkość obrotowa przyspiesza zapis i odczyt danych. Warto wybrać pracujące z prędkością 7200 obrotów/1 min,
 • bufor podręczny – oznacza ilość pamięci podręcznej, której potrzebuje dysk twardy do przyspieszenia zapisu i odczytu danych. Im większy bufor podręczny, tym jest lepsza wydajność,
 • poziom hałasu – warto zwracać uwagę na głośność, by dysk twardy nie przeszkadzał w pracy. Ten parametr jest niezwykle istotny, szczególnie gdy komputer stoi na biurku,
 • niezawodność i trwałość – dysk twardy jest bardziej narażony na uszkodzenia niż inne podzespoły. Dlatego, podczas zakupu należy zwracać uwagę na wytrzymałość,
 • sposób eksploatacji – dysk twardy łatwo się nagrzewa, dlatego warto posiadać dodatkowe chłodzenie, co wpływa na lepszą wydajność nośnika,
 • cena – przy większej pojemności dysk HDD zawsze będzie droższy. Na cenę ma wpływ również marka. Warto porównać różne modele, by nośnik spełniał oczekiwania.
 • Wybierając twardy dysk należy zwracać uwagę na pojemność, ale koniecznością jest sprawdzenie wszystkich parametrów technicznych, jak i producenta nośnika oraz model.

Kiedy wymienić dysk twardy HDD?

Dysk twardy HDD w komputerze jest wymienny, kiedy więc zwiększają się potrzeby użytkownika, koniecznością staje się zakup nowego nośnika. Na starym natomiast dla bezpieczeństwa przechowuje się kopie dokumentów, by w razie ataku wirusa czy poważnej awarii, sięgnąć po zapisane pliki. Wracając jednak do powodów wymiany dysku twardego HDD, jest często zbyt wolne działanie komputera i spowolnienie systemu.

Uszkodzenie sektorów na dysku twardym prowadzi do błędów odczytu i zapisu danych. W zależności od stopnia i rodzaju awarii może zajść problem z ich odzyskaniem. Kiedy więc system operacyjny informuje o błędach dysku, co jest cenną informacją, należy niezwłocznie kupić nowy nośnik. Kolejnym sygnałem są głośne dźwięki i odgłosy, najbardziej słyszalne to stukanie oraz skrzypienie, ale mogą dochodzić również nietypowe hałasy. Oznaczają nic innego jak uszkodzenie dysku twardego. Jest też inny powód do zamiany starego dysku na nowy, jest to poprawa wydajności lub też przeniesienia zawartości z HDD na SSD.

Ranking dysków twardych HDD – 2024

Do najpopularniejszych marek producentów dysków 3,5″, należą: Toshiba, Seagate i Western Digital. Jednak asortyment dysków twardych HDD na rynku jest bardzo szeroki. Podczas zakupu należy przede wszystkim kierować się specyfikacjami technicznymi, a dopiero ceną, by nośnik szybko zapisywał i odtwarzał dane oraz służył jak najdłużej.

hdd

Dyski twarde HDD o pojemności 4 TB

Dyski HDD są zdecydowanie tańsze niż SSD-ki. Warto zainwestować w większą pojemność, ponieważ da ona nam spokój na dłuższy czas. Warto przyjrzeć się tym modelom:

 • WD Red Plus – sprawdza się przy rozbudowanych systemach NAS
 • WD Purple – nadaje się do pracy ciągłej
 • TOSHIBA P300 – służy do użytku domowego
 • WD Black 3.5″ SATA III – jest dedykowany do gier

Ranking dysków twardych 3,5″ oraz ich ceny

Dyski twarde 3,5 cala różnią się pojemnościami i ceną. Warto zauważyć, że cena wzrasta odwrotnie proporcjonalnie do pojemności dysku, a wygląda to tak:

 • Seagate BarraCuda 2 TB 3.5″ SATA III – ST2000DM008 – od 250 zł
 • WD Blue 2TB 3.5″ SATA III – WD20EZBX – od 270 zł
 • Seagate BarraCuda 4 TB 3.5″ SATA III – ST4000DM004 – od 420 zł
 • Seagate BarraCuda 8 TB 3.5″ SATA III – ST8000DM004 – od 620 zł

Jak można zauważyć, ceny są bardzo zróżnicowane, ale nie są zbyt wysokie, tak jak w przypadku dysków SSD – są od nich zdecydowanie tańsze.

Arkadiusz Malanowski.