News will be here

Botoks w leczeniu migreny i nie tylko

co pomaga na migrenę

Botoks w leczeniu migreny jest  stosowany od kilku lat, ponieważ przynosi dobre rezultaty. Metoda może być wykorzystywana również przy wielu innych schorzeniach,. Toksyna botulinowa jest aplikowana tylko przez lekarza specjalistę, gdyż wymaga dobrania odpowiedniej dawki.

Jak rozpoznać migrenę?

Dawniej twierdzono, że migrena  jest chorobą arystokracji, co jest mitem, bo dotyka zwykłych ludzi. To schorzenie układu nerwowego. charakteryzujące się napadowymi, silnymi i pulsującymi bólami, z jednej strony głowy, a w wielu przypadków obejmuje obie strony,. Występują też nudności, nadwrażliwości na światło, dźwięki i zapachy oraz łzawienie oczu. Mogą występować również inne objawy, w zależności od rodzaju migreny. Czas trwania choroby wynosi przeważnie 3 dni. Dolegliwość jest niezwykle uciążliwa i trudna do wyleczenia. Nie każdy ból głowy jest migreną, dlatego należy udać się do lekarza, by zdiagnozował chorobę.

Co może być przyczyną migreny? Migrena wciąż pozostaje w fazie badań naukowych, ale na podstawie dotychczasowej wiedzy uznaje się, że czynnikami odpowiadającymi za schorzenie są; genetyka, stres, zmiany hormonalne u kobiet, miesiączka, menopauza, nadmiar lub brak snu, ograniczanie jedzenia, hałas, światło oraz silne zapachy. Czy można zapobiec migrenie? Z pewnością dbanie o zdrowie i unikanie długotrwałego stresu pozwala się chronić przed chorobą, ale nie zawsze jest to recepta.  Faktem jest, że dolegliwość utrudnia normalne funkcjonowanie.

Jakie choroby leczy botoks?

Toksyna botulinowa jest stosowana w medycynie estetycznej, w celu odmładzania skóry twarzy i wygładzaniu zmarszczek mimicznych. Wykorzystywana jest także w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak: zez, bruksizm, naglące nietrzymanie moczu oraz problemy z jego oddawaniem, nadpotliwość dłoni, pach i stóp, achalazja przełyku, schorzenia neurologiczne.

Toksyna botulinowa wspomaga leczenie Parkinsona i jest od lat stosowana. Działa przeciwbólowo, ograniczając drżenia oraz napięcia mięśniowe, jednocześnie poprawiając komfort życia. Badania przeprowadzone w ostatnich latach potwierdziły, że botoks jest skuteczną metodą w leczeniu ślinotoku. Toksyna botulinowa została zatwierdzona przez FDA w 2018 r. w USA, a w kolejnym roku, w Europie. W Polsce  jest również dostępny preparat toksyny botulinowej. Botoks ma szersze zastosowanie w leczeniu  Parkinsona, bo łagodzi kurcze powiek, objawy szyjnej dystonii oraz nadaktywność pęcherza.Może być wykorzystywany w wielu schorzeniach.

Czy botoks w leczeniu migreny jest skuteczny?

Bezpieczeństwo i skuteczność toksyny botulinowej potwierdzili naukowcy, ale musi być podawana tylko przez wyspecjalizowanego lekarza, ponieważ wymaga dobrania odpowiedniej dawki.Co ciekawe, efekty leczenia migreny odkryto przypadkowo, podczas zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej. Panie, które chciały upiększyć sobie twarz botoksem, a cierpiały na uciążliwe bóle głowy, odczuwały ulgę w cierpieniu.

Naukowcy przeprowadzili badania, które potwierdziły pozytywne efekty leczenia migreny botoksem. Toksyna botulinowa jest jednym z najskuteczniejszych leków, pozwalających  wrócić pacjentowi do codziennych zajęć. Botoks cieszy się dużą popularnością wśród osób zmagających się z uciążliwymi migrenowymi bólami głowy. Efekty są zauważalne nawet po pierwszym zabiegu, ale wymagana jest seria zastrzyków. Botoks w leczeniu migreny przewlekłej uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów terapii, pozbawionej ubocznych skutków.

Kiedy nie może być stosowany botoks na migrenę?

W przypadku migreny przewlekłej, skuteczność działania toksyny botulinowej  potwierdzili naukowcy. Lek został zarejestrowany w USA oraz  w Europie. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest ocena medyczna, na podstawie której pacjent może zostać zakwalifikowany do leczenia toksyną.

Botoks w leczeniu migreny nie dla każdego

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są:

  • alergia i uczulenie na składniki botoksu,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • infekcje.
  • choroba nowotworowa.
  • przyjmowanie antybiotyków.

Terapia botoksem jest zalecana, w przypadku nieleczonej migreny oraz niepodejmowania jakichkolwiek prób zwalczania dolegliwości.
AM