News will be here

Jakie pytania zadają rekruterzy

podchwytliwe pytania rekruterów

Warto wiedzieć, jakie pytania zadają rekruterzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, żeby nie dać się zaskoczyć. Należy dobrze przygotować się do spotkania, ćwicząc wszystkie kwestie, co pozwoli uniknąć stresu. Trzeba pójść wypoczętym, zrelaksowanym, bo wtedy umysł lepiej pracuje. Rekruter zadaje standardowe, ale i podchwytliwe pytania, więc potrzebne jest logiczne myślenie. Mając jednak wątpliwości, o co chodzi pracownikowi HR, należy poprosić o wyjaśnienie, by udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi.

Proszę powiedzieć coś o sobie – czemu służy

Pytanie jest bardzo popularne podczas rozmów kwalifikacyjnych. Ma za zadanie rozluźnić atmosferę, ponieważ kandydaci są zazwyczaj spięci, a niekiedy i mocno zestresowani. Osoby starające się o pracę mają w tym momencie okazję do zaprezentowania siebie w naturalny sposób, co pozwoli pracownikowi HR lepiej zrozumieć doświadczenie, motywacje oraz styl komunikacji. Powody, dla których pada to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej:

  • Rozpoznanie kluczowych informacji – rekruter chce usłyszeć o umiejętnościach, osiągnięciach i doświadczeniach kandydata, ale tylko tych, które są istotne dla stanowiska.
  • Ocena pewności siebie – pytanie pokazuje w jaki sposób dana osoba mówi o sobie i na ile jest pewna swoich kompetencji. Rekruter ma już pewien obraz kandydata.
  • Sprawdzenie zgodności z kulturą firmy – sposób, w jaki kandydat opisuje siebie, pomaga ocenić, czy pasuje do firmy i do zespołu, pod względem wartości oraz stylu pracy.

Osoby, które z natury są gadatliwe, często mówią szybciej niż myślą, powinny tym razem zastanowić się nad odpowiedzią. Mogą bowiem powiedzieć coś, co zostanie negatywnie przyjęte przez rekruterów. Z kolei kandydaci, którzy są skromni, nie lubią chwalić się swoimi talentami i sukcesami, tym razem muszą podkreślić swoje atuty i osiągnięcia. Dobrze, gdy je wcześniej wymienią w CV, bo pracodawca, nawiąże do zawartych informacji.

Co powiedzieć o sobie, żeby zrobić dobre wrażenie?

Trzeba mówić krótko, koncentrując się na tych informacjach, które mają znaczenie dla stanowiska. Warto unikać zbyt długich historii o życiu prywatnym, o ile nie mają związku bezpośrednio z pracą. Dobrze jest podkreślić swoje osiągnięcia i umiejętności. W tym miejscu kandydat powinien opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym, najlepiej odpowiadającym wymogom stanowiska. Ważne są umiejętności, sukcesy, ale i motywacja do dalszego rozwoju.

Nie trzeba tylko skupiać się na przeszłości. Warto nawiązać do przyszłości, opowiadając o swoich celach, ambicjach, pasji i rozwijaniu talentów, by pokazać  spojrzenie na dalszą karierę. Każdy pracodawca ceni sobie osobę, która planuje długofalową współpracę z jego firmą. Zwraca uwagę na doświadczenie zawodowe kandydatów, również pod kątem czasu zatrudnienia w jednym przedsiębiorstwie. Warto przygotować sobie odpowiedzi na prawdopodobne pytania, które mogą się pojawić w odniesieniu do częstej zmiany pracy.

Jakie są Twoje największe sukcesy?

Kiedy rekruter zadaje takie pytanie, może być zinterpretowane na różne sposoby. Warto poprosić o więcej szczegółów, co pozwoli lepiej zrozumieć, na co firma kładzie nacisk. Jakie są Twoje największe sukcesy, może odnosić się do życia zawodowego, osobistego lub edukacyjnego. Zamiast zgadywać, co pracodawca ma na myśli, warto zadać pytanie: Czy mógłby Pan/Pani sprecyzować, czy chodzi o sukcesy zawodowe, czy bardziej osobiste osiągnięcia?

Jak radzisz sobie z porażką?

Zamiast od razu odpowiadać, trzeba dowiedzieć się, czy chodzi o konkretne doświadczenia zawodowe, czy bardziej o ogólne podejście do porażki. Można poprosić o doprecyzowanie pytania, by udzielić odpowiedzi satysfakcjonującej pracownika HR. W przeciwnym razie, wypowiedź będzie długa i niezbyt interesująca. To pytanie, jak każde inne, ma związek z pracą zawodową, bo nikogo nie interesują sprawy prywatne.

Jakie pytania zadają rekruterzy?

Podczas rozmów kwalifikacyjnych padają standardowe, ale też nietypowe pytania. Na podstawie udzielonych odpowiedzi, rekruterzy oceniają kreatywność, sposób myślenia, elastyczność i umiejętność radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami. Pytanie dotyczące piłek golfowych w autobusie szkolnym, sprawdza umiejętność myślenia logicznego oraz przybliżonych obliczeń. Z kolei odnoszące się do zwierzęcia, jakim chciałby być kandydat, ma na celu określenie mocnych stron oraz dokonania oceny, jak dana osoba postrzega samą siebie. Rekruter sprawdza, czy oczekiwania kandydata są zgodne z kulturą i stylem pracy w firmie, zadając pytanie, jak rozmówca wyobraża sobie idealny dzień w pracy.

Może też dziwić pytanie dotyczące przygotowania się do podróży na planetę Mars, ale w ten sposób pracownik HR testuje zdolność do planowania, myślenia strategicznego i przewidywania problemów. Na spotkaniach kwalifikacyjnych często, pojawia się pytanie odnośnie tego, z kim osoba starająca się o pracę, najchętniej zjadłaby obiad. Nie jest jednak bez znaczenia, ponieważ pokazuje wartości ceniące przez kandydata i kto go inspiruje. Rekruter chce też wiedzieć, jak przyszły pracownik rozwiązałby problem, gdyby dysponował ograniczonymi zasobami. Musi ocenić zaradność i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, kiedy dana osoba ma ograniczone możliwości. Jeśli pyta o moment, kiedy kandydat popełnił błąd i w jaki sposób go naprawił, sprawdza jego zdolność do samokrytyki, uczenia się na błędach i radzenia sobie z różnymi problemami w pracy.

Dlaczego pracodawcy zadają podchwytliwe pytania kandydatom?

Pytania pracodawców są bardzo proste, ale jednocześnie podchwytliwe, dlatego przed udzieleniem odpowiedzi, trzeba się nad nimi dobrze zastanowić. Rekruter sprawdza sposób myślenia, podchodzenie do obowiązków i reakcji na wyzwania w firmie. Kandydaci starający się o pracę w danej firmie, nie wiedzą, jakie pytania zadają rekruterzy, dlatego większość osób poszukuje ich w Internecie. Trzeba jednak zawsze się liczyć z tym, że mogą być inaczej skonstruowane lub pojawić się nowe.

Trudno tak do końca przewidzieć, czym zainteresowany będzie dany rekruter. Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej zależy bowiem od ilości nadesłanych CV, poziomu stanowiska, branży, wykonywanych zadań i doświadczenie kandydata.
Jeśli napływa wiele zgłoszeń i pracodawcy mają problem z wyłonieniem najlepszych kandydatów, zadają nietypowe, podchwytliwe pytania, dzięki którym mogą podjąć właściwą decyzję.

Pracownicy HR zapraszają na rozmowy kandydatów, po weryfikacji CV, które często są koloryzowane przez twórców, w celu otrzymania posady. Trzeba pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter odniesie się do faktów przedstawionych w dokumencie. Warto mieć przy sobie kopię życiorysu, zwłaszcza, gdy do każdej firmy jest wysyłana inna wersja. c. d.n.
AM