W dniach 24-26 sierpnia 2023 odbędzie się 61. edycja jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce, Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju. ]
Festiwal ten, w ciągu ponad pięćdziesięciu lat działalności, stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych, prezentując twórczość wielkiego polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki.
Stanisław Moniuszko (1819-1872) — polski kompozytor, czołowy przedstawiciel polskiej opery narodowej.
Urodził się w 1819 roku w Ubielu na terenie dzisiejszej Białorusi. Edukację muzyczną rozpoczął w dzieciństwie pod okiem matki, a kontynuował po przeniesieniu się rodziny do Mińska u Dominika Dziewanowskiego, a potem — w Warszawie — u Augusta Freyera.
Do historii Stanisław Moniuszko przeszedł jako „ojciec polskiej opery narodowej”, a także czołowy przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej. Śpiewniki domowe jego autorstwa obejmują ponad dwieście pieśni (wśród nich najpopularniejsza jest Prząśniczka), stanowiąc wartościowy kontrapunkt do romantycznej twórczości pieśniowej Franciszka Schuberta i Roberta Schumanna.
Stanisław Moniuszko zmarł na atak serca 4 czerwca 1872 roku w Warszawie, pochowany jest na Cmentarzu Powązkowskim. W Ubielu w latach 80. XX wieku powstało muzeum jego imienia, a spuścizna w większości zgromadzona została w Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, którego był współzałożycielem.
Jedną z części wydarzenia w Kudowie-Zdroju będzie również panel dyskusyjny „Moniuszkowskie dywagacje”, który poprowadzi red. Grzegorz Chojnowski z Radia Wrocław Kultura – dziennikarz i publicysta. W programie festiwalu, oprócz wykładów koncertów kameralnych, koncert MONIUSZKO 200 w wykonaniu Kasi Moś i orkiestry AUKSO pod batutą Adama Sztaby.
Organizatorzy:
Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne w Kudowie-Zdroju,
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Patronat honorowy:
Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat medialny:
Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, RDC, TVP Kultura, TVP3 Wrocław, Gość Niedzielny, Maestro, Telewizja Sudecka, TV Kłodzka, The Warsaw Voice, Ziemia Kłodzka, DKL24.pl
Projekt jest współfinansowany z budżetu województwa dolnośląskiego