News will be here

Parzenie kawy – przepisy

Przepisy na parzenie kawy

Parzenie kawy na różne sposoby daje możliwość wypróbowania wielu smaków.Trzeba poświęcić niekiedy więcej czasu, by przygotować ulubiony napój.Jedni lubią wyłącznie kawę gorzką. Dla drugich musi być mocna i słodka. Jeszcze inni lubią eksperymentować i przygotowywać kawy smakowe.

Parzenie kawy po turecku

Kawa po turecku nie ma nic wspólnego z tradycyjną małą czarną wypijaną w szklance czy w kubku. Nie chodzi tylko o wsypanie zmielonych ziaren do filiżanki i zalanie wrzątkiem, dosładzając do smaku. Parzenie kawy po turecku trwa ok. 30 minut.

Parzenie kawy po turecku wymaga posiadania tygielka lub metalowego kubka, do którego wsypujemy świeżo zmieloną kawę, cukier i dodatki smakowe (według uznania) oraz szklankę wody. Następnie podgrzewamy na małym ogniu, a po pojawieniu się pianki, odstawiamy. Czynność powtarzamy jeszcze dwukrotnie, zanim wlejemy ją do filiżanki.

Kawa po irlandzku z whisky

Do przygotowania napoju potrzebna jest mocno palona kawa, która daje intensywny smak. Przygotowanie naparu jest łatwiejsze niż w przypadku kawy po turecku. Do szklanego naczynia wlewamy kieliszek whisky, wsypujemy cukier i zalewamy gorącą kawą.  Następnie dodajemy schłodzoną bitą śmietanę lub startą czekoladę.

Parzenie kawy na inne sposoby

Kawa czekoladowa

Do niepełnej filiżanki gorącej i osłodzonej kawy, dodajemy 1-2 łyżeczek startej czekolady. Na wierzch nakładamy bitą śmietanę.

Kawa rumowa

Kieliszek rumu + cukier zalewamy wrzącą kawą i mieszamy. Dodajemy bitą śmietanę + łyżeczkę startej czekolady.

Kawa cytrynowa

Zaparzyć w filiżance kawę, dodać cukier i schłodzić. Do szklanego naczynia (pucharka) wlać 1,5 łyżeczki soku z cytryny, a następnie przygotowaną wcześniej kawę. Na wierzchu można ułożyć plasterek pomarańczy i posypać czekoladą.

Kawa z karmelem

Zaparzyć 3/4 szklanki mocnej kawy, dodać 4 łyżki syropu karmelowego i wymieszać. Na wierzch dodać sztywną i schłodzoną bitą śmietanę i posypać startą czekoladą lub cynamonem.

Kawa z advocatem (ajerkoniakiem)

Parzymy kawę w ekspresie lub przygotowujemy tradycyjną tzw. po turecku. W garnuszku podgrzewamy kilka łyżek likieru jajecznego (ajerkoniaku), ale nie gotujemy. Warto przemieszać, uważając, żeby się nie zważył. W tym samym czasie gotujemy w małym garnuszku 80 ml mleka, przelewamy do advocata i łączymy z zaparzoną kawą. Jeśli lubimy bitą śmietanę, układamy na wierzchu napoju.

Kawa z lodem i kakao

Zimne mleko wlewamy do szklanki, wrzucamy białą lub ciemną czekoladę w kawałkach i 2 kostki lodu. Zalewamy zaparzoną kawą z cukrem i kakao.

Mocna kawa z likierem i rumem

Zaparzoną kawę gotujemy z miodem i odrobiną wanilii. Dodajemy rum i likier kawowy, ale można też dolać inny trunek. Z ilością nie powinniśmy przesadzić, bo kawa straci swój naturalny smak. Wszystko łączymy, mieszamy, usuwamy wanilię i przelewamy do filiżanki, kubka lub szklanki.

Parzenie kawy jest bardzo przyjemnym zajęciem, bo możemy degustować różne smaki. Warto eksperymentować i wymyślić swój przepis, co nie jest sprawą skomplikowaną. Najważniejsza jest zawsze kawa i to mielona we własnym młynku. Na rynku jest duży wybór kaw z różnych stron świata.

Rano jednak warto postawić na klasykę, bo jest nam potrzebny zastrzyk energii. Kawa nie tylko pobudza, ale też dobrze smakuje. Nie bez powodu przyjęło się powiedzenie: kawa z rana jak śmietana.
AM