News will be here

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dzieci?

Jakie zajęcia pozalekcyjne dla dzieci wybrać?

Jeśli chodzi o zajęcia pozalekcyjne dla dzieci to ich ilość jest imponująca. Z tego też powodu rodzice mają często kłopot z podjęciem decyzji. Jakie zajęcia wybrać, by dobrze wpływały na rozwój dziecka?

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dzieci?

Trzeba przede wszystkim zdefiniować cele, jakie chcemy osiągnąć, wybierając zajęcia dodatkowe dla dziecka. Każdy z rodziców ma inne wymagania. Jednym zależy na kreatywności i rozwijaniu konkretnych umiejętności, innym na wykorzystaniu wolnego czasu w sposób edukacyjny. Szum wokół tematu sprawia, że jesteśmy atakowani różnymi ofertami edukacyjnymi. Wszystkie propozycje sprowadzają się do jednego mianownika, zapewnienia, iż dany kurs pomaga odnieść sukces i lepiej przygotować dziecko  do dorosłego życia. Zanim wybierzemy lekcje, zwróćmy uwagę na zainteresowania dziecka. Zaobserwujmy, w czym się wykazuje i co je pasjonuje.

Nie patrzmy na celebrytów, reklamujących jakiś kurs oraz na to, co obecnie jest modne. Jeśli wybierzemy zajęcia odpowiadające zainteresowaniom naszej pociechy, będzie entuzjastycznie i zaangażowaniem uczestniczyła w lekcjach. W naszym społeczeństwie wciąż panuje mit o dwóch półkulach naszego mózgu. W zależności od tego, która z półkul dominuje, mówi się, że ktoś jest humanistą lub ma umysł ścisły. Takie określenie przypisuje się dziecku w przedszkolu lub pierwszych dniach szkoły, co jest  błędem. Kiedy naszemu dziecku idzie gorzej nauka matematyki, trzeba mu wytłumaczyć i pokazać na  bardziej obrazowych przykładachwyjaśnia Anetta Grzanek, pedagog i metodyk, właścicielka Superminds Academy,

Przed wyborem zajęć dodatkowych

Przed zapisaniem dziecka na dodatkowe zajęcia upewnijmy się, że ośrodek oraz instruktorzy mają doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. Zapytajmy o referencje i zdobyte certyfikaty oraz sprawdźmy opinie innych rodziców. Jest to konieczne, ponieważ jakość zajęć odgrywa ogromną rolę. Chodzi o to, żeby dziecko maksymalnie skorzystało z uczestnictwa w lekcjach. Zajęcia muszą łączyć zabawę, z przyjemnością i z rozwojem umiejętności. Dzieci najlepiej się uczą się, doświadczając radości oraz pasji w tym, co robią. Z tego względu zadbajmy o balans pomiędzy nauką a zabawą. Dziecko powinno czerpać satysfakcję z nauki, by chętnie angażowało się w zajęcia.

W czasach rozwoju technologii, edukacja przesłała być narzędziowa i stała się rozwojowa. Szukamy więc programów rozwijających,  szczególnie w kontekście myślenia analitycznego, logicznego i kreatywnego. Nie chodzi przecież o to, żeby dawały mu jakąś małą umiejętność, ponieważ w zmieniającym się świecie, szybko stanie się nieaktualna. Jednym z pomysłów na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci jest matematyka mentalna, ciesząca się rosnącą popularnością.

Jakie zalety mają zajęcia z matematyki mentalnej?

Tego rodzaju zajęcia pozalekcyjne dla dzieci są świetną zabawą i rozwijają umiejętności logicznego myślenia i koncentracji oraz zdolności obliczeniowych. W ciekawy i niekonwencjonalny sposób, uczą się rozwiązywać problemy matematyczne, co korzystnie wpływa na ich rozwój intelektualny. Uczeń ma lepszą pamięć, łatwiej uczy się języków obcych, przyswaja więcej informacji i rozwija myślenie analityczne. Uczy się myśleć samodzielnie – dodaje ekspertka.

Wiele ośrodków oferuje lekcje pokazowe, które umożliwiają dzieciom wypróbowanie zajęć przed podjęciem decyzji.  Warto z nich skorzystać i pozwolić dziecku  na próbowanie różnych rzeczy. Dzięki temu odkryje to co lubi i w czym chce się rozwijać. Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci powinny być wybierane z rozwagą, w czym pomagają rekomendacje ekspertów.Podjęcie dobrej decyzji, przyczyni się do rozwoju pociech.
Magdalena Ulanowska