News will be here

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania - co jest najważniejsze

Zakup mieszkania to poważny krok i od zawsze wiązał się z podejmowaniem wielu długofalowych decyzji. COVID-19, wojna w Ukrainie, kryzys gospodarczy oraz inflacja sprawiły, że w 2023 r. proces stał się jeszcze bardziej skomplikowany.
Nieruchomość powinna znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji, ale wymaga stworzenia odpowiedniego projektu otwartego na potrzeby ludzkie. Powinien być  ścisły związek pomiędzy otoczeniem a wnętrzem domu. Poszukując idealnego lokum należy rozważyć wiele aspektów. Trzeba wziąć pod uwagę jakość danej inwestycji, ponieważ lokatorzy napotykają na wiele problemów w architekturze mieszkaniowej.

Przepisy Prawa budowlanego a szukanie oszczędności

Prawo budowlane dość jednoznacznie określa kwestie nasłonecznienia i przesłaniania mieszkań tj. wzajemnego zbliżenia i ograniczenia widoku z okien. To samo dotyczy dbania o potrzeby osób z niepełnosprawnościami, czy konieczności zadbania o plac zabaw na osiedlu mieszkalnym. Architekci, którzy nie stosują się do tych przepisów, ryzykują utratą uprawnień. Inną kwestią jest szukanie oszczędności przez inwestorów, którzy oczekują maksymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni, czy zastosowania tańszych materiałów. Jeżeli przekroczą tę granicę, cierpi na tym później lokator, borykając się z kiepską akustyką czy niefunkcjonalnym układem mieszkania. Jako projektanci mamy jednak misję, by architektura odpowiadała na potrzeby jej użytkowników. Naszym obowiązkiem jest rozmowa z inwestorem i obrona swoich racji. W ostateczności brak kompromisu może wymagać konieczności zrezygnowania ze zlecenia. To ryzyko, które wiąże się z odpowiedzialnym wykonywaniem zawodu. – mówi architekt Bogdan Kulczyński, założyciel pracowni Kulczyński Architekt i laureat Honorowej Nagrody SARP.

Kompleksowa ocena osiedla mieszkaniowego

Poza jakością samego lokalu coraz więcej potencjalnych kupców zwraca również uwagę na kompleksową ocenę całego osiedla, jego przestrzenie wspólne, części zielone czy użytkowe. Pandemia i kwarantanny dodatkowo wzmocniły w nas potrzebę naturalnego otoczenia i możliwości swobodnego wyjścia na świeże powietrze. Architekt podkreśla, że wiele aspektów związanych z przestrzenią wspólną i miejscami sąsiedzkich spotkań zależnych jest od możliwości inwestora i pomysłowości architekta. Oczywiście główne skrzypce przy realizacji takich celów grają budżet i dostępny teren. Jednak faktem jest, że coraz więcej deweloperów jest zainteresowanych wprowadzeniem rozwiązań wpływających na integrację mieszkańców. W takich sprawach równie kluczowe jest uświadamianie społeczeństwa. Przyszli lokatorzy powinni znać swoje prawa, możliwości i posiadać pewną wiedzę na temat dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Jeśli będą mieli odpowiednie narzędzia i mechanizmy, mogą wówczas wpływać na inwestorów i wybierać satysfakcjonujące ich realizacje.

Zakup mieszkania – dostęp do usług

Równie istotny w ocenie jakości realizacji jest jej wpływ na otaczający krajobraz i dostęp do usług, bez których aktualnie trudno byłoby nam funkcjonować. Dobry projekt musi zauważać sąsiednią przestrzeń – jej skalę, ciągi piesze, zieleń, jakość i klasę otaczających ją budynków. Wiele zależy w tej kwestii od pomysłowości i dociekliwości architekta, który by dobrze określić potrzeby danej realizacji musi wczuć się w rolę jej przyszłego użytkownika. Jako potencjalny mieszkaniec chciałbym, by moje wymarzone osiedle było niewielkie, ekologiczne, ciche, zielone. Ważna byłaby dla mnie przyjazna przestrzeń publiczna. Powinien być łatwy dostęp do usług, restauracji, kawiarni, kina, galerii sztuki, które znajdowałyby się w pieszym zasięgu, ale również sprawny dojazd do aglomeracji miejskiej i jej atrakcji. To oczywiście wyznaczniki, które znalazły się na mojej liście potrzeb. Ważnym jest, żeby takie pragnienia w architekturze zauważać i na nie reagować. – podsumowuje architekt.
Olga Kisiel-Konopka

 

One Comment

  1. […] sztucznej inteligencji dopasują prezentowane oferty do naszych preferencji, a także umożliwią wirtualny spacer po mieszkaniach, które dopiero są w budowie. Pozwolą także obejrzeć wybrane wnętrze wykończone w różnych […]

Comments are closed.