News will be here

Trudności z zasypianiem – jak sobie z nimi radzić?

Trudności z zasypianiem a problemy zdrowotne

Trudności z zasypianiem są niestety dość powszechne. Naukowcy wciąż badają, z jakich powodów mamy problemy z zaśnięciem lub wybudzaniem się w nocy. Próbując odkryć przyczyny, analizują, jak działa sen, co się dzieje, kiedy śpimy za krótko. Jak pokazują badania, wypoczynek nocny jest niezwykle ważny i ma wpływ na wszystkie układy organizmu. Sprawdziliśmy, jakie czynniki, mogą pomóc nam zasnąć i spać jak najdłużej, „snem sprawiedliwego”.

Każdy z nas chce budzić się  o poranku wypoczęty i pełen energii.  Trudności z zasypianiem i pobudka w nocy nie należą do przyjemnych doświadczeń. Z tych powodów w ciągu dnia jesteśmy zmęczeni. Dlaczego? W wielu przypadkach dzieje się tak ze względu na niewłaściwą jakość wypoczynku, za którą odpowiadają fazy snu. Stres, niewłaściwy materac i złe nawyki sprawiają, że wstajemy zmęczeni i drażliwi. Długie zasypianie w nocy i krótszy czas snu powoduje także wolniejszy czas reakcji i zaburzenia koncentracji. Wiemy, że czasami trudno jest wyłączyć mózg. Jeśli zasypianie w nocy zajmuje ci wieczność, oto kilka popartych naukowo strategii, które możesz wypróbować, aby uzyskać zasłużony spokój.

Na trudności z zasypianiem pomagają techniki oddechowe

Wykonywanie pogłębionych oddechów przed snem bardzo pomaga wyciszyć się pod koniec dnia. Rozluźnia ciało i odwraca uwagę od zmartwień – mówi Raman K. Malhotra, profesor neurologii w Washington University School of Medicine. Z kolei Phyllis Zee, dyrektor Centrum Medycyny Okołodobowej i Snu Northwestern University twierdzi: Nasz współczulny układ nerwowy — część autonomicznego układu nerwowego, która aktywuje reakcję organizmu na walkę lub ucieczkę — często staje się nadaktywna z powodu stresu związanego z szybkim tempem współczesnego stylu życia. Głębokie oddychanie łagodzi to, obniżając częstość akcji serca i ciśnienie krwi, regulując w ten sposób nasz układ nerwowy i reakcję walki lub ucieczki.

Trzymanie się z dala od elektroniki

Wielu z nas kończy dzień sprawdzaniem mediów społecznościowych, może to jednak wydłużyć czas potrzebny do zaśnięcia. Używanie telefonu angażuje umysł i czyni go bardziej aktywnym. Jest jeszcze jeden powód, dla którego może przeszkadzać ludziom w zasypianiu. Melatonina, hormon, który reguluje cykle snu, jest wydzielana przez szyszynkę w odpowiedzi na ciemność. Jednak większość urządzeń emituje niebieskie światło, przeszkadzając ciału zasnąć. Zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło w nocy pomoże nie tylko łatwiej zasnąć, ale także zapewnić lepszy sen.

Materac zwiększa efektywność snu

Sen dzieli się na fazy: NREM i REM. Dla naszego dobrego wypoczynku ważniejsza jest pierwsza, ponieważ w następuje spowolnienie fal mózgowych. Faza ta dzieli się na cztery stadia, a jednym z nich jest sen głęboki, który ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Według wielu badań, stadium głębokiego snu  jest niezbędne dla  prawidłowego zdrowia człowieka. To czas regeneracji, właśnie wtedy organizm naprawia uszkodzenia oraz wzmacnia siły układu odpornościowego. Głęboki sen ma największy wpływ na pracę i zdrowie naszego mózgu. Wpływa on na pamięć, naukę  i ogólny rozwój mózgu.

Podczas głębokiego snu

W trakcie snu głębokiego zachodzi konsolidacja pamięci, utrwalenie tego, co istotne, a także przygotowanie mózgu na następny dzień. Jak ma się do tego wszystkiego dobry materac? Okazuje się, że wśród wielu sprawdzonych modeli i marek produkujących materace, unikalne właściwości wykazałały produkty firmy DUXIANA. Badania naukowe z udziałem tych znanych na  całym świecie materaców, przeprowadzone na Uniwersytecie Karolinska, placówce przyznającej nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i biologii człowieka, zaskoczyły świat naukowców.

Układ sprężyn

Naukowcy z Karolinska Institutet odkrylii, że specjalny układ sprężyn, który stanowi serce łóżek DUX z oferty DUXIANA. Ma wyjątkowy wpływ na wydłużenie fazy głębokiego snu aż o godzinę w ciągu nocy. Podstawą wszystkich naszych łóżek jest unikalny w całej branży system „ciągłęj sprężyny”, który zapewnia doskonałe właściwości podparcia, elastyczność i trwałość. Ta wydajność wymaga ponad 1,5 kilometra specjalnie walcowanej stali, o fenomenalnej wytrzymałości na rozciąganie. Produkt końcowy składa się z systemu z ponad 4 tysiącami zwojów sprężynowych,  które umożliwiają maksymalne podparcie i odciążenie całego ciała. Ich współzależność ma bezpośredni wpływ na wydłużenie głębokiego snu. Średni czas trwania tej fazy wynosi 80 do 100 minut, a wydłużenie jej o kolejne 60 minut z materacem DUXIANA, robi ogromną różnicę. Zapewnia nam lepszą odbudowę organizmu, a co za tym idzie prawdziwy wypoczynek” – mówi Agnieszka Bujak, która sprowadziła ofertę łóżek i materacy DUXIANA do Polski.

Rutyna ćwiczeń w ciągu dnia

 Badania opublikowane w Journal of Physiotherapy wykazały, że uczestnicy, którzy przeszli program ćwiczeń fizycznych przez 10 do 16 tygodni, doświadczyli znacznie mniejszego opóźnienia snu niż grupa kontrolna. Regularne ćwiczenia w ciągu dnia zwiększyły również wydzielanie melatoniny, co, jak wiemy, pomaga w zasypianiu. Jednak nie wylewajmy „siódmych potów” zbyt późno wieczorem. Najlepiej zakończmy fitness co najmniej 90 minut przed snem, ponieważ energiczne ćwiczenia mogą tymczasowo osłabić tzw. latencję snu, czyli czas po położeniu się łóżka i zgaszeniu światła, liczony do momentu zaśnięcia.

Nawyki relaksujące przed snem

Jednym z najlepszych sposobów walki z problemami ze snem jest wypracowanie właściwych nawyków, sprzyjających zasypianiu. Wzięcie gorącej kąpieli, wypicie filiżanki ciepłego mleka lub herbaty bezkofeinowej, pomoże uspokoić ciało i umysł. Relaksująca lektura, optymalna temperatura i wygodny materac, z pewnością nie zaszkodzą. Choć to jedynie pięć elementów, wybraliśmy je tak, by naprawdę mogły poprawić to, jak będziemy czuć się po wstaniu z łóżka.
Anna Antovska