News will be here

Mleko owsiane zamiast krowiego?

Mleko owsiane  zamiast krowiego? W ostatnim czasie to właśnie mleko owsiane zyskuje na popularności. Jest to kolejna atrakcyjna alternatywa dla osób szukających roślinnych substytutów mleka zwierzęcego. Wybór tego typu mleka nie ogranicza się jedynie do kwestii smaku. Dzięki swoim właściwościom jest ono rekomendowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jest wskazane także dla  wegan, wegetarian oraz osób z nietolerancją laktozy, alergią na białka mleka krowiego. Mogą spożywać także osoby z innymi przeciwwskazaniami zdrowotnymi dotyczącymi spożywania tradycyjnego mleka. Jakie korzyści przynosi ze sobą ten napój owsiany i dlaczego warto uwzględnić go w codziennym menu całej rodziny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest mleko owsiane?

Na początku zastanówmy się, czym dokładnie jest mleko owsiane. Termin „mleko” używany jest powszechnie do określenia roślinnego napoju, który wytwarza się z namoczonego i zmiksowanego ziarna owsa. Stanowi ono alternatywę dla mleka pochodzenia zwierzęcego i może być stosowane przez osoby z nietolerancją laktozy, wegan oraz tych, którzy preferują zdrowsze, niskokaloryczne opcje. Mleko owsiane posiada wiele zalet, dlatego warto wprowadzić je do diety zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest bogate w błonnik, który wspomaga proces trawienia i przeciwdziała zaparciom, beta-glukany, które mogą obniżyć poziom cholesterolu.

Ponadto, mleko owsiane dostarcza cennych witamin z grupy B, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, oraz minerałów, takich jak magnez, żelazo czy wapń. Niski poziom tłuszczu i kalorii to kolejne zalety mleka owsianego, które sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej masy ciała. Jego delikatny i słodki smak stanowi istotny atut, który zachęca dzieci do wybierania tego łagodnego napoju – podkreśla Katarzyna Barwińska, ekspert marki Holle Baby Food, producenta ekologicznej żywności dla dzieci i niemowląt.

Mleko owsiane zamiast krowiego – od kiedy wprowadzić?

Temat wprowadzania mleka owsianego do diety niemowląt budzi wiele pytań wśród rodziców, którzy poszukują alternatywy dla tradycyjnego mleka krowiego. Mleko owsiane można zacząć podawać dziecku już od 6. miesiąca życia. Niemniej jednak, zanim zdecydujesz się na wprowadzenie mleka owsianego do diety dziecka przed ukończeniem przez nie 12 miesiąca życia. Zaleca się skonsultowanie tego kroku z pediatrą. Lekarz będzie mógł ocenić gotowość dziecka do przyjęcia nowego pokarmu i doradzić optymalny czas na jego wprowadzenie.

Dla dzieci i niemowląt z nietolerancją glutenu lub celiakią konieczne jest wybieranie mleka owsianego bezglutenowego. Mleko owsiane nie zawiera białka zwierzęcego ani takiej ilości wapnia jak mleko krowie, dlatego ważne jest zapewnienie dziecku uzupełnienia tych składników w inny sposób. Można podawać nabiał, mięso, ryby, jaj czy warzywa strączkowe. Mleko owsiane jest także niskotłuszczowe i zawiera mniej kalorii, więc przy wprowadzaniu go do diety należy zwrócić uwagę na odpowiednią podaż kaloryczną.

Gotowe czy domowe mleko?

Mleko owsiane można przygotować w domu samodzielnie lub sięgnąć po gotowy produkt dostępny w sklepach. Proces przygotowania mleka jest stosunkowo prosty. Wystarczy namoczyć 1 szklankę płatków owsianych w 4 szklankach wody przez noc, następnie odcedzić płatki i zblendować je z 2 szklankami świeżej wody. Następnie przecedzić przez gazę lub sitko i przechowywać w lodówce przez maksymalnie 3 dni. Niemniej jednak, nie każdy ma czas ani ochotę na samodzielne przygotowanie. Dostępne są gotowe produkty, które również mają wiele zalet. Przed zakupem należy jednak sprawdzić etykiety, aby wybrać prawdziwy, wysokiej jakości napój owsiany z wysoką zawartością owsa, a nie produkt zawierający dodatkowy cukier i inne zbędne dodatki.

Przy wyborze mleka owsianego dla dzieci ważne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim, wybierając gotowe produkty, należy szukać tych o pochodzeniu organicznym, aby mieć pewność, że składniki są najwyższej jakości. Istotne jest również, aby mleko było wolne od dodatków takich jak cukier, sól, syropy glukozowe i inne, które nie są zalecane w diecie małych dzieci. Zawsze należy sprawdzać etykiety i skład produktu, aby upewnić się, że mleko owsiane ma jak najprostszy i najkrótszy skład, co jest wyznacznikiem jego wysokiej jakości – dodaje ekspert.

Podsumowując, mleko owsiane to zdrowy i smaczny napój roślinny, który można podawać dzieciom jako dodatek do ich diety. Posiada wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Jednak nie zastąpi ono mleka matki ani modyfikowanego mleka dla niemowląt i nie zapewni wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego decydując się na mleko owsiane, należy dbać o zrównoważone i urozmaicone żywienie dziecka, uwzględniając jego indywidualne potrzeby i preferencje.
Kamila Nowakowska