News will be here

Wystawy i wernisaże w muzeach – grudzień 2025/styczeń 2026

co oferują w grudniu kina w Koszalinie

Bombki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Koninie — 5 grudnia 2025 – 1 lutego 2026

W przestrzeni zamku Muzeum Okręgowego otwiera się świąteczna wystawa historycznych bombek choinkowych. To okazja, by zobaczyć unikatowe ozdoby z muzealnych zbiorów.

Opis: Wystawa prezentuje wybór bombek pochodzących z różnych okresów, ilustrujących zmiany w stylistyce i technikach zdobniczych. Ekspozycja ma przywoływać atmosferę dawnych świąt, a zarazem pokazać bombkę jako małe dzieło sztuki. Wystawa zlokalizowana jest na zamku, przed Galerią, w odnowionych wnętrzach muzeum.

Informacje

  • Data: 5 grudnia 2025 – 1 lutego 2026
  • Miejsce: Muzeum Okręgowe w Koninie, zamek – przestrzeń przed Galerią
  • Czas trwania: wg godzin otwarcia muzeum
  • Bilety: wg cennika muzeum

Światło i cień. Witkiewiczowie / Akordy światła. Karłowicz — od 22 grudnia 2025

CKiS w Koninie przygotowuje podwójną wystawę fotograficzną – „Światło i cień. Witkiewiczowie” oraz „Akordy światła. Karłowicz”. Wernisaż zaplanowano na 19 grudnia, a same ekspozycje będą czynne od 22 grudnia.

Opis: Wystawy poświęcone są twórczości rodziny Witkiewiczów oraz postaci Mieczysława Karłowicza, ukazanych poprzez archiwalne i współczesne fotografie. Ekspozycje podkreślają rolę światła w kształtowaniu klimatu obrazu i opowieści wizualnej. Zestawienie dwóch tematów ma zachęcać do refleksji nad dziedzictwem artystycznym i muzycznym.

Informacje

  • Data: wernisaż 19 grudnia 2025, godz. 18:00; zwiedzanie od 22 grudnia 2025 do 25 stycznia 2026
  • Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard, Konin
  • Czas trwania: wg godzin otwarcia galerii
  • Bilety: wstęp wolny (wg informacji CKiS)
  • Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Wystawa Świeczniki w Muzeum Okręgowym — cały grudzień 2025

W Muzeum Okręgowym w Koninie trwa wystawa „Świeczniki”, idealnie wpisująca się w zimowo-świąteczny czas. Ekspozycja prezentuje tradycyjne i artystyczne formy świeczników.

Opis: Na wystawie zobaczysz świeczniki różniące się epoką, stylem, materiałem i zastosowaniem – od prostych form użytkowych po wyszukane obiekty dekoracyjne. Ekspozycja pokazuje, jak światło świecy budowało domową atmosferę, sakralny nastrój i świąteczny klimat. Kuratorzy zwracają uwagę na detale rzemiosła oraz kontekst obyczajowy. To dobry pretekst, by w grudniu odwiedzić muzeum i połączyć wystawę z innymi świątecznymi wydarzeniami.

Informacje

  • Data: 28 listopada 2025 – maj 2026 (czynne cały grudzień) t
  • Miejsce: Muzeum Okręgowe w Koninie
  • Bilety: cennik na stronie muzeum – https://muzeum.com.pl