News will be here

Od 11 marca zakaz handlu w niedziele

Głośno jest o zakazie handlu niedziele, który wchodzi już od marca br. Czy naprawdę nie da się żyć bez niedzielnych zakupów?  Za czasów PRL sklepy w dni świąteczne były nieczynne, a pracownicy mogli je spędzić z rodziną. Nikt z tego powodu nie buntował się i wszyscy klienci zdążyli zaopatrzyć się w potrzebne artykuły. Czy słusznie właściciele sklepów buntują się na ustawę, która od 11 marca wprowadza 2 niedziele handlowe w miesiącu?

Za złamanie zakazu została przewidziana kara grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Dzięki temu nie będzie opłacalne łamanie przepisów. 11 marca będzie pierwszą niedzielą, w którą większość sklepów będzie zamknięta. Większość, ponieważ ustawa o ograniczeniu handlu nie dotyczy stacji benzynowych, lecznic dla zwierząt, zakładów pogrzebowych, punktów z dewocjonaliami, piekarni, poczty i oczywiście sklepów online.
Co ciekawe, dotychczasowe przepisy sprawiały, że pracownicy handlu byli zwolnieni z pracy przez 13 dni świątecznych w roku – w święta mogli pracować tylko właściciele sklepów. Wyjątkiem były jedynie stacje paliw.

Jakie skutki wywrze zakaz handlu w niedziele?
„Pracownicy będą mieli wydłużony czas pracy w soboty, przez klientów robiących zakupy „na zapas”. Obsługa sklepów
będzie musiała przygotować placówkę do otwarcia w poniedziałek i  praca będzie intensywniejsza. Właściciele sklepów chcąc nadrobić straty z niedziel, wydłużą godziny otwarcia sklepów w pozostałe dni. Już teraz wiele sklepów jest otwartych do 21:00, a w Warszawie nawet do 22:00. Niewykluczone, że w dużych miastach galerie handlowe będą otwarte nawet do północy.Zakaz handlu w niedziele obowiązuje dokładnie do północy, więc możliwe, że osoby w poniedziałek będą musiały przyjść do pracy tuż po godzinie 24-tej, aby przygotować sklep do otwarcia – mówi Natalia Bogdan, Prezes Zarządu agencji pracy Jobhouse.

Czy tak faktycznie będzie przekonamy się już za miesiąc.

W które niedziele będzie zakazany handel?
W 2018 roku zakaz handlu będzie obowiązywał w 2 niedziele w miesiącu. Trudno będzie się zorientować, w którą niedzielę sklepy będą otwarte, w które zamknięte, ponieważ nie dotyczy to co drugiej niedzieli. Na przykład w marcu sklepy będą nieczynne zarówno 11 marca, jak i tydzień później, czyli 18 marca, w kwietniu zaś z powodu Wielkiejnocy zakupy zrobimy tylko w 1 niedzielę 29.04,
w maju i czerwcu handel będzie zakazany w dwie niedziele w połowie miesiąca, ale już w lipcu zakupów nie zrobimy w niedziele 8, 15 i 22.07.

Rok 2018 jest rokiem przejściowym, w którym przepisy będą bardziej liberalne, jednak już od 1 stycznia 2019 roku w handlu będzie można pracować tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Wolne od zakazu będą wówczas tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. W Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

Handlowcy nie są zadowoleni z ustawy, gdyż ogranicza to ich dochody i zmusza do zmiany polityki firm. Patrząc jednak na zapracowanych i zmęczonych pracowników sklepów, to wpłynie pozytywnie na ich zdrowie. Wolne niedziele będą mogli poświęcić rodzinie.  Pozostają jeszcze klienci, którzy zmienią tryb robienia zakupów. Wielu zwyczajnie w galeriach i marketach „zabija” czas.  Może miejscem odpoczynku będzie park, lub wycieczka na łono natury?
arka

One Comment

  1. kraina szczescia

    Bardzo dziękuję za cenne uwagi. Fajny tekst.
    Bardzo konkretny, praktyczne rady. Chetnie bede tu zagladac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *