26 sierpnia IV Półmaraton Racibórz

Mini Rafako w Raciborzu charytatywnie

26 sierpnia, w niedzielę odbędzie się IV RAFAKO Półmaraton Racibórz. Rywalizację poprzedzi Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz mający wymiar charytatywny. W zeszłym roku biegacze pomogli 6-letniemu Michałkowi cierpiącemu na przewlekłą chorobę nerek. Tym razem pomoc otrzyma 10-letnia Natalka.

– Nasza córeczka urodziła się 27 kwietnia 2008 roku. Ma zdiagnozowane mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe, padaczkę i atetozę – mówi Małgorzata Kwiatkowska, mama Natalki. Dziewczynka od 3 miesiąca życia jest rehabilitowana. Stale też jest pod kontrolą specjalistów (m.in. neurologa, okulisty, laryngologa, ortopedy, pediatry, jak również rehabilitantów).

Obecnie Natalia nie siedzi samodzielnie, nie chodzi, nie raczkuje. Jest dzieckiem leżącym. Jej rozwój psychomotoryczny również jest w umiarkowanym stopniu opóźniony. Natalka rozumie podstawowe polecenia dnia codziennego, ale nie potrafi zgłaszać potrzeb fizjologicznych.

Wymawia słowa takie jak: „mama, tata, baba, nie, am”. Potrafi też wskazać palcem. Mimo swojej niepełnosprawności i ograniczeń związanych z koordynacją ruchową, Natalia jest bardzo pogodna, wesoła, żywiołowa i towarzyska. – Rozpoznaje bliskie jej osoby, jak również wymusza płaczem i krzykiem zwrócenie na siebie uwagi -mówi Małgorzata Kwiatkowska.
Od września 2014 roku Natalka uczęszcza do Zespołu Szkół Specjalnych, gdzie atmosfera i kontakt z dziećmi oraz zajęcia korzystnie wpływają na jej rozwój intelektualny i ruchowy.
– Natalka w dalszym ciągu wymaga intensywnej rehabilitacji ruchowej. Uzupełnieniem tych różnorodnych zajęć i zabiegów jest regularne uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych. Niestety są one bardzo kosztowne i przekraczają możliwości finansowe naszej rodziny. Dlatego zwracamy się do wszystkich ludzi o pomoc – apeluje do biegaczy mama 10-letniej dziewczynki.
Justyna Korzeniak

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *